28 Şubat Mağduru Memurların Beklediği Yasa TBMM’de Kabul Edildi

 

28 Şubat döneminde meslekten ihraç edilerek yıllarca mağdur bırakılan yüzlerce memurun beklediği yasal düzenleme TBMM Genel Kurulu'ndan geçti.

 


28 Şubat sürecinde memuriyetten atılan yüzlerce memur, 2006'da çıkarılan kanunla mesleğe geri dönmeye hak kazanmıştı. Ancak memurlar, kendilerini hayal kırıklığına uğratan bir uygulamayla karşılaştı. Memurların meslekten uzaklaştırıldıkları süreçte derece ve kademe ilerlemeleri durdurulmuş ve emekliliklerine yansıtılabilmesi için de prim borçlandırılmalarına gidilmişti.


Memur-Sen Eski Genel Sekreteri ve Sağlık-Sen Eski Genel Başkanı AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Kaçar, 28 Şubat sürecinde meslekten ihraç edilen memurların mağduriyetinin giderilmesi için bir kanun teklifi hazırladı. Kaçar'ın söz konusu teklifi 28 Haziran 2012 gecesi TBMM'de görüşülen "Torba Yasa" içerisine madde ihdası yolu ile kabul edildi.


28 Şubat Mağduru Memurlar İçin Ne Değişiyor?


Düzenleme sayesinde 23.04.1999 ile 22.06.2006 tarihleri arasında kurumlarından ilişiği kesilen memurların ilişiği kesildiği tarih ile 22.06.2006 tarihleri arasında ödenmeyen sigorta primlerinin, kurumlarınca ödenmesi sağlanıyor. Ayrıca söz konusu memurlar 22.06.2006 tarihinden sonra af kapsamında başvurusunu yapmasına rağmen göreve başlamak için uzun süre beklese dahi başvuru tarihi ile göreve başlama tarihleri arasında geçen sürelerin sigorta primlerinin yine kurumlarınca ödenmesi sağlanıyor.


AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Kaçar, düzenleme ile yüzlerce memurun sıkıntılarının son bulduğunu söyledi. "2006'da çıkarılan aftan yararlananların önemli bir kısmı 28Şubat sürecinde, başta kılık-kıyafet olmak üzere inandığı değerlerden dolayı memuriyetten atılanlardı. Aslında bu düzenleme 28 Şubatın yol açtığı yüzlerce yanlış ve haksız uygulamanın getirdiği mağduriyeti bertaraf etmesi açısından ayrıca önemlidir" ifadelerini kullanan Kaçar, kurumların prim borçlarını ödeyecek olmasının o dönemle kıyaslandığında zihniyet değişikliği açısından da çok önemli bir farkı ortaya koyduğunu söyledi.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo