sağlık-sen’in istanbul iftarı, sağlık çalışanlarını bakan müezzinoğlu ile buluşturdu

Sağlık-Sen tarafından düzenlenen iftar yemeğinde, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, İstanbul’daki sağlık çalışanları ile bir araya geldi. Burada konuşan Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, toplu sözleşmeye yönelik taleplerini dile getirirken, Bakan Müezzinoğlu ise, sağlıktaki dönüşüm ve memnuniyetin sağlık çalışanlarının başarısı olduğunu söyledi.

 MEMİŞ: TALEPLERİMİZE DESTEK İSTİYUZYarın, (1 Ağustos) hükümetle toplu sözleşme masasına oturacaklarını söyleyen Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, bir çok talepleri olduğunu en önemli taleplerinin ise ek ödemelerin emekliliğe yansıması olduğunu söyledi. Memiş, “Toplu sözleşme masasına bir çok taleple oturacağız, ancak birkaç talebimizi burada dile getireceğim. Ek ödemenin emekliliğe yansıtılması, en önemli taleplerimizden birisi olacak. Ek ödemeden kesilen verginin kaldırılması ve ek ödeme oranlarının artırılması taleplerimiz arasında. Nöbet ücretlerinin en az iki katına çıkarılmasını istiyoruz. Ve toplu sözleşme masasına taşıyacağız. 24 saat esasına göre çalışan sağlık çalışanlarına 24 saat hizmet verecek kreş hizmeti verilmeli.” şeklinde konuştu. 

Sağlık çalışanlarına yıpranma payı isteyen Metin Memiş, bunu bir örnekle dile getirdi. Bir kaza yerine giden polis, gazeteci, itfaiyeci ve sağlık ekibinin gittiğini söyleyen Memiş, bu meslek gruplarından ek ödeme alamayan tek meslek grubunun sağlıkçılar olduğuna dikkat çekti. 

İstanbul’da görev yapan sağlık çalışanlarının, toplu taşıma araçlarından indirim talebi ve Toplu Konut İdaresi ile yapılacak görüşmelerle konut sahibi olma istekleri bulunduğunu belirten Metin Memiş, Bakan Müezzinoğlu’ndan, İstanbul’u iyi bilen ve tanıyan birisi olarak bu taleplere karşılık verilmesini istedi. Memiş ayrıca, toplu sözleşme talepleri arasında büyükşehirlerde görev yapan sağlık çalışanlarına özel hizmet tazminatlarına ek 20 puan talep ettiklerini söyledi.

 HAK MÜCADELEMİZDE, ŞİDDETE YER YOK


Memur-Sen ve Sağlık-Sen’in hak mücadelesi ve tarihsel misyonu içinde kaldırım taşlarını kırmak, halkın malına mülküne zarar vermek bulunmadığını söyleyen Memiş, “Bizim sendikal vizyonumuzda; Öz değerlerine bağlı güçlü bir Türkiye inşası var. Ekonomik ve sosyal adalete kavuşmuş bir toplum hedefi var. Güçlünün haklı olduğu değil, haklının güçlü olduğu Türkiye gayemiz var. Bu değerlere inanmış ve çağı içinde bulunduğu buhran kurtarmanın eylemine soyunacak nesiller yetiştirme mefkuremiz var.”şeklinde konuştu. 

Sağlık-Sen’in yaklaşık 200 bin üyesiyle sağlık alanındaki en büyük sivil toplum örgütü haline geldiğini dile getiren Memiş, “Bizi bu noktaya getiren şey; emeğin, adaletin temini için, her türlü fedakarlığa hazır, çözüm odaklı, pozitif bir sendikacılık yürütmemizdir” dedi.

Metin Memiş, Gezi olaylarını millet egemenliğine kast eden girişimlerden biri olarak değerlendirirken, milletimizin feraseti sayesinde, hesap içinde olanların amaçlarına ulaşamadığını dile getirdi.


Bu olayların egemenliğin kıymetini, bugün demokratikleşme adına ciddi mücadelelerle elde edilen kazanımların değerinin bir kez daha anlaşılmasına vesile olduğunu söyleyen Sağlık-Sen Genel Başkanı Memiş, Mısır’da yaşananları görünce atlatılan badirenin farkına varıldığını kaydetti. 

ABD ve Batı’nın Mısır’daki darbe konusundaki çifte startına da dikkat çeken Memiş, “AB’nin, ABD’nin darbe karşısındaki ikiyüzlülüğünü görünce, bu şer cephesinin hiçbir kuralının olmadığını, çıkarları için demokrasiyi, insan haklarını ayaklar altına alabileceğini, darbeleri meşrulaştırabileceğini gördük. Ve maalesef islam coğrafyasında bu iki yüzlülüğe ortak olan ülkeler yüreğimizi sızlattı.” şeklinde konuştu. 

MÜEZZİNOĞLU: ÇALIŞMALARIMIZ KARŞILIKSIZ KALMIY


Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ise konuşmasında, sağlıkta büyük başarılar elde edildiğini, bu başarının sağlık çalışanlarının başarısı olduğunu söyledi. Türkiye’nin 10,5 yılda büyük mesafe kat ettiğini belirten Bakan Müezzinoğlu, “Bu millet bizden hayallerinin ve umutlarının öncülüğünü yapmamızı bekliyor. Ben merkezli değil, millet merkezli yapabiliyorsak, milletin değerlerini geleceğe taşıyabiliyorsak, milletin medeniyet anlayışını geleceğe taşıyabiliyorsak, bu millet bizim özlük haklarımızı da saygınlığımızı da dün yaptığı gibi yarın da hak ettiği yere taşıyacaktır.” dedi. 

Sağlık hizmetlerinde sağlanan yüzde 70’lik memnuniyetin sağlık çalışanlarının bir başarısı olduğunu söyleyen Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, “Bu milletimiz, hizmetlerden, personelinden memnunum diyorsa, bu bizim için en büyük ödülümüzdür. Biz dünyaya örnek bir konuma geldiysek, sizler sayesinde geldik, bu başarı sizlerindir. Şahsım adına, bakanlığım adına, 75 milyon milletim adına teşekkür ediyorum. Masanın öteki ya da bu tarafında değiliz. Masanın her yerindeyiz. Sağlık çalışanlarıyla sürekli bir araya gelmeye çalışıyorum. Dün gece, Haseki Hastanesi’nde nöbet tutan arkadaşlarımızla sahur yaptık. Aldığımız talepleri ele alacağız. Bakanlık olarak çözebileceklerimizi çözeceğiz. Bizi aşan konuları hükümetimize taşıyacağız. 


Yarınlarımız bugünden daha iyi olacak. Geleceğe daha çok umutla, güvenle bakacağız. Bu ülke ve milleti seviyoruz. Bu millet de bizi seviyor.” şeklinde konuştu. 

SAĞLIK ÇALIŞANIMIZA DOKUNANA, HAKİMLER HUKUK YOLUYLA DOKUNACAK


Sağlıkta şiddete de değinen Bakan Müezzinoğlu bu konuda ise şunları söyledi: Hasta hekim ilişkisi, hasta-hemşire ilişkisinde, anne ile baba arasındaki ilişkinin ötesinde, zaman zaman eşler arasındaki iletişimin ötesinde güven vardır. Bu iletişimi kanunlarla sağlama taraftarı değiliz. Bunun için, kamu bilinci oluşturmalıyız. Bu milletimizin hekimine, sağlık çalışanına sahip çıkması için bilgilendirme çalışmaları yapacağız. Ancak şiddet uygulayanlara da en ağır cezanın verilmesi için yasal düzenleme yapacağız. Benim sağlık çalışanıma dokunana, hakimlerimizin hukuk yoluyla dokunmaları için yetkilerini artıracağız. Sağlıkta şiddeki sıfırlayamayabiliriz, ancak, çalışanımızın emniyetini sağlamak zorundayız. Yeter ki, biz birbirimize güvenelim.”

Programın açılışında konuşan Memur-Sen İstanbul İl Temsilcisi, Sağlık-Sen Şube Başkanı Durali Baki ise, çalışmaları hakkında bilgi verdi. İftar yemeği ile birlik ve beraberliğin artmasını amaçladıklarını ifade eden Baki, katılımcılara teşekkür etti.  

 

 

 
 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo