sağlık-sen, 4/c’lilere tazminat hakkı kazı

Sağlık-Sen tarafından açılan dava sonucu 4/C’li personelin iş tazminat alması sağlı. Danıştay 12. Dairesi, Sağlık-Sen’in mürcaatı sonrası 4/C’li personelin iş sonu tazminat almasını engelleyen maddenin yürütmesini durdurdu.

 

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, sendika ve konfederasyon olarak 4/C’li personele bir çok kazanım sağladıklarını, belirterek, “4/C’li çalışanlarımıza yönelik en büyük talebimiz kadrolu kamu görevlisi olmalarıdır. Ancak bu talebimizi elde edene kadar onların çalışma şartlarını iyileştirme, kazanımlarını artırma ve eşitsizlikleri gidermek için mücadele ediyoruz. Başbakanlık yaptığı bir düzenleme ile, 4/C’li çalışanların iş sonu tazminatı almasının önüne geçmişti. Sağlık-Sen olarak bu düzenlemeyi yargıya taşıdık ve yürütmenin durdurulmasını istedik. Danıştay bu talebimizi yerinde bularak, yürütmeyi durdurdu.” şeklinde konuştu.

Önceki düzenlemenin sözleşmenin feshi dolayısıyla da iş sonu tazminatı ödenmesi konusunda idareye takdir hakkı verdiğini söyleyen Memiş, sözleşmenin feshi maddesinde somut ifadelerin yer almadığını, bu sebeple kararın inisiyatiflere göre alındığını hatırlattı. Çalışanları ilgilendiren hususların kimsenin inisiyatifine bırakılamayacağını dile getiren Memiş, kalıcı ve yasal güvenceli çözüm üretilmesinden yana çalıştıklarını kaydetti.

Toplu sözleşmenin 1 Ağustos’ta başlayacağını da hatırlatan Memiş, “Toplu sözleşmelerde, 4/C’li çalışanlarımıza kadro, 2014 ve 2015 yıllarında 200+200 TL seyyanen zam, aile yardımı ve döner sermaye ödenmesi taleplerimizi kazanıma dönüştüreceğiz.” dedi.

 
 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo