Kurban Bayramınız Mübarek Olsun

 

Kurban, kul'un yaratıcısıyla arasındaki ilişkisini sağlayan ibadetlerden biridir. Kendisine verilenlere karşılık, verene feda edeceği şey ise kurbandır. Kurbanın paylaşımı ise toplumsal huzur, barış ve birlikteliğin özelliklerini taşır.

 

 

 

 

Birlik ve beraberlik bu toplumun en vazgeçilmezidir. Çanakkale'de birlikte savaşıp şehit olan atalarımız, bu hal ile, geleceğin vasiyetini yaparak, bu birlikteliğin sonsuza kadar sürmesini istemiştir.

 

Kurtulmaya çalıştığımız terör belasından çıkışın anahtarı da buradadır. Kardeşliğimiz, her türlü engeli aşacak güçtedir. Doğusuyla, batısıyla bu ülke insanı terörü yenecek değerlere sahiptir. Bundan bir yıl önce depremle yıkılan Van'ın bugün yeniden ayağa kalkması, bunun en güzel örneğidir.

Kendi içinde bir ve beraber yaşamayı yıllarca başarmış milletimiz, çeşitli sebeplerle ayrıştırılmaya çalışılmış, toplumun zenginlikleri karşı tarafa sorunmuş gibi yansıtılmaya çalışılmıştır. Alevi-Sünni, Laz-Çerkez, Kürt-Türk ortak değerleri etrafında yıllarca beraber yaşamıştır. Bu değerlerin başında da din gelmektedir. İnançlara saygılı ve hoş görülü bir millet ve medeniyetin temsilcilerine, uygulanmakta olan ayrımcılıklar hiç yakışmamaktadır. Kadına karşı şiddet, hepimizin bildiği bir gerçektir. Şiddetin her türlüsünü de, bunu da kınıyoruz. Ancak erkeğin kadına uyguladığı bu şiddeti kınayan devletin hala mecliste ve kamuda başörtülülere şiddet uyguladığını da unutmamak gerekir. Başörtüsü yasağı da bir anlamda şiddettir. İnandığı gibi giyinmesi engellenen, eğitim, çalışma ve siyaset yapma hakkı başındaki örtüsünden dolayı gasp edilen kadınlarımız, asıl şiddeti bu şekilde görmektedir. Cinsiyet ayrımcılığı ve başörtüsü yasağı, kadına uygulanan en büyük şiddettir. Bu yasak ve şiddetlerden en kısa sürede kurtulmalıyız.

İnançlara saygı, dinler arası hoşgörünün temelini oluşturmaktadır. İslam dünyasından beklenen hoşgörü, maalesef Batı medeniyeti ve ABD tarafından gösterilmemektedir. Peygamberimize yönelik hakaret içeren film ve karikatürler, hoşgörü ve ifade özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilmek istenmektedir. Hakaretin, hoş görü ve düşünce-ifade özgürlüğü olmadığı herkesin bildiği bir gerçektir. Aynı iki yüzlülük Suriye'de, Filistin'de, Arakan'da devam etmektedir. Petrol için Libya'ya müdahale eden Batı, Suriye konusunda Türkiye'yi maşa yapmak istemektedir, Türkiye'nin bu oyuna gelmemesi gerekmektedir.

Bölgemizde söz sahibi olmak, büyüyen bir ekonomi ve istikrarla mümkündür. İçeride istikrar, barış ve huzuru sağlamadıkça, dışarıda güçlü olmamız zordur. Bunun başlangıç noktası ise Yeni Anayasa olmalıdır. Yasalarla, mini paketlerle yapılmak istenen demokratikleşme çabaları, Yeni Anayasa ile gerçekleştirilmeli, kalıca hale getirilmelidir. Milletimizin bu yöndeki beklentisi, herkesin malumudur. Bu beklenti en kısa zamanda karşılanmalı, yıl sonuna kadar milletin huzuruna bir taslak sunulmalıdır.

Şimdiye kadar yaşadığımız bütün acıların bu Kurban Bayram'ı ile son bulması, bundan sonra yeni bir döneme kapı aralanması en büyük temennimizdir.

Üyelerimizin, kamu çalışanlarının, milletimizin ve İslam Aleminin Kurban Bayramı'nı tebrik ederken, Yüce Allah'tan hepimizi sağlık, huzur, mutluluk, sevgi ve barış dolu günlere ulaştırmasını niyaz ediyoruz.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo