29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun

 

 Cumhuriyet; halkın kendi kendisini idare ettiği rejimin adıdır. 89 yıl önce demokratik rejimine kavuşan milletimizin kendi seçtikleriyle idare edilmesi, çeşitli zaman dilimlerinde sekteye uğradı. Millet egemenliğini hazmedemeyen, milletin demokratik hakkını kullanmasından rahatsız olanlar, bu milletin seçtiği bir başbakanı, bakanları idam etmekten hiç de rahatsız olmadılar.

 


 
Millet iradesi, bazen askeri darbelerle, bazen bürokratik oligarşi eliyle gasp edildi. Bunu yapanlar ise her zaman, cumhuriyeti cumhurdan koruduklarını gerekçe gösterdi. TBMM'nin duvarında asılı duran, ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' sözü, aksesuar olmaktan öteyi gitmedi. Anayasadan aldıkları güç ve yetkiyi kullandığını söyleyen demokrasi hazımsızlarına dur demek için, ilk adım geçen yıl yapılan anayasa değişikliği paketiyle atıldı. Milletin temsilcilerinin de anayasa yapabileceği gerçeği ve iradesi sergilendi.


 
12 Haziran seçimleri sonrası oluşan TBMM, yeni anayasa için tarihi bir fırsat özelliği taşıyor. Temsil oranının bu kadar yüksek olması, siyasi partilerin seçim öncesi yeni anayasa vaatleri, yeni bir anayasanın yeniden yapılmasını kaçınılmaz kıldı. Memur-Sen olarak yeni anayasa gereğini sürekli gündeme taşıdık. Rapor hazırladık, Uluslararası Demokrasi Kongresi düzenledik, anket yaptık, son olarak da Uluslararası Anayasa Kongresiyle bu yöndeki son adımımızı attık. Buradan çıkan sonuç, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve siyasi partilere gönderildi. Amacımız, demokrasi dışı müdahalelere kapıları tamamen kapatan, erkler arası uyumu sağlayacak, yargıdaki çift başlılıkları giderecek bir anayasa yapılması.


 
Bu duygu ve düşüncelerle 89. yılını yaşadığımız Cumhuriyet Bayramını kutluyor, demokrasinin hâkim olduğu, kesintiye uğramayacağı yıllar diliyoruz.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo