Kamu Personeli Danışma Kurulu Toplandı

 

Toplu sözleşme sürecinde zaman yetersizliği nedeniyle sonuçlandırılamayan ancak çalışılmak üzere kurulacak komisyona havale edilen konular görüşüldü.

 GÜNDOĞDU: TOPLU SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERİNDE TARAFLARIN EŞİTLİĞİ İLKESİNE AYKIRI DAVRANILMAMALI

 

Toplantının açılışında konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ise oturma düzenini eleştirdi. Bakanın, heyet başkanı gibi 'şekli bir durum' oluşturulduğunu söyleyen Gündoğdu, bu oturma düzeniyle toplu görüşmenin de gerisine gidildiğini, toplu sözleşmenin tarafların eşitliği ilkesine aykırı olduğunu söyledi. Referandumda ‘evet' çıktığına pişman olan anlayışın bir benzerini gördüklerini dile getiren Gündoğdu, "Toplu görüşmenin de gerisine gittik. Oturma düzeniyle bu gösterildi. Yapılan konuşmada da toplu sözleşmenin konusu olmayan konular değerlendirmesi yapıldı. Bu da yanlıştı. Buradaki herşey toplu sözleşmenin konusudur. 15 günlük süre yetersizliği sebebiyle görüşülemeyen konuları görüşmeye devam edeceğiz" diye konuştu.Gündoğdu, konuşmasında ayrıca Büro-Memur Sen, Bayındır Memur-Sen, Ulaştırma Memur-Sen ve Birlik Haber-Sen'i yetkili olmalarından dolayı tekrar kutladı ve Kamu Personeli Danışma Kurulu'na ‘hoş geldiniz' dedi.

 

MEMİŞ: HAKLARIMIZIN TAKİPÇİSİYİZ

 

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, toplu sözleşme görüşmelerinde imza altına alınan mutabakat metnindeki talepler kapsamında sağlık çalışanlarının "yıpranma payı" başta olmak üzere Kamu Personeli Danışma Kurulu'na getirilen maddelerin biran önce hayata geçirilmesini istediklerini kaydetti.

 

Memiş, kazanılmış haklarından asla taviz vermelerinin sözkonusu olamayacağını ifade ederek, "Masada neyi söylemiş neye imza atmışsak, o haklarımızın tamamının takipçisiyiz. Üyelerimizden aldığımız gücümüzle yılmadan yorulmadan mücadelesini vermeye devam edeceğiz" dedi.RAPORLAR ELE ALINDI

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda yapılan toplantının açılışında konuşan Bakan Faruk Çelik, toplu sözleşme sürecinde, 161 konuda çalışmalara devam edilmesinin kararlaştırıldığını hatırlattı. Bu maddelerin ele alınması ve çözüme kavuşturulması için komisyon kurulduğu bilgisini veren Çelik, bu komisyonun ilgili bakanlıklarla görüşerek rapor hazırladığını söyledi. Bakan Çelik, bugün yapılan toplantıda konfederasyon temsilcilerinin de yer aldığı komisyon raporunu ele alacaklarını ve bu rapor doğrultusunda yol haritası belirleyeceklerini kaydetti.

 

Komisyon tarafından hazırlanan sunumun izlenmesiyle devam eden ve sunumun ardından ara verilen toplantıya öğleden sonra devam edildi. Gün boyu devam eden toplantıda, sendikalar, 2012 yılı toplu sözleşme görüşmelerinde imza altına alınan mutabakat metninde yer alan toplu sözleşme taleplerinin hayata geçirilmesi konusunda görüş ve değerlendirmelerde bulundu.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo