GENEL BAŞKANIMIZ, ANTALYA ŞUBEMİZİN İL DİVAN TOPLANTISI’NA KATILDI

Genel Başkanımız Metin Memiş, Antalya Şubemiz’in İl Divan Toplantısı’na katıldı. Toplantıya Genel Başkanımız Metin Memiş’in yanı sıra Genel Başkan Yardımcımız Mustafa Örnek, Hukuk Müşavirimiz Özlem Titrek, Antalya Şube Yönetim Kurulumuz, Antalya İl Sağlık Müdürü Dr. Ünal Hülür, Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Necat Yılmaz, Antalya Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Murat Özdemir, Antalya Kamu Hastaneleri Birliği İdari Hizmetler Başkanı Dr. Abdullah Memiş, Sağlık-Sen İlçe Başkanlarımız ve temsilcilerimiz katıldı.
 
Genel Başkanımız Metin Memiş, toplu sözleşme kazanımlarımıza yönelik açıklamalarda bulundu.
 
KAZANIMLARIMIZA YENİLERİNİ EKLEDİK
Konuşmasında Toplu Sözleşme kazanımları hakkında da bilgi veren Genel Başkanımız Memiş, bütün kamu görevlilerine; 2016 yılı için yüzde 6+5, 2017 için yüzde 3+4 zam elde ettiklerini, enflasyon farkı oluşması halinde her iki yıl için de fark ödeneceğini ifade etti. Tüm çalışanların emekli maaşlarının ve emekli ikramiyesinin artmasını sağlayacak Özel Hizmet Tazminatı yansıtma oranlarının 15 puan artırılmasını sağladıklarını da belirten Memiş, bu kazanım sayesinde emekli ikramiyesinin 3 bin 800 TL, emekli maşlarının 100 TL artırılmasını sağladığımızı ifade etti. 
 
Hizmet kolumuza bağlı Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Adli Tıp Kurumu ve Üniversite Hastanelerinde 2005 yılından sonra göreve başlayan 300 bin çalışana 1 Derece kazandırdığımızı da söyleyen Memiş, bu sayede düşülen dereceye göre 250 TL’ye kadar ek kazanç elde edileceğini kaydetti. 
 
Eşi özel sektörde çalışan kamu görevlilerinin 3 yıl kesintisiz SSK'lı olma şartını, 2 yılda 360 gün olarak değiştirilerek eş durumu tayin çilesini sonlandırdığımızı belirten Memiş, toplu sözleşme masasında sözünü aldığımız bu değişikliğin 25 Ağustos 2015 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdiğini ifade etti.
 
Hizmet kolu kazanımında, I. ve II. Dönemde elde edilen 16 maddelik kazanımlara III. Dönemde 17 madde daha eklediğimizi söyleyen Memiş, toplamda 33 maddelik kazanım sağladıklarını belirtti.
 
DÖNER SERMAYE KATSAYILARININ ARTIRILMASINI SAĞLADIK
Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarında çalışan personelin döner sermaye tavan katsayısının 1.50’den 1.70’e çıkarılması ve hizmet alanı kadro unvan katsayılarının 0,05 puan artırılması, Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarında, Üniversite Hastaneleri’nde ve Adli Tıp Kurumu’nda görev yapanların ayda 5 güne, yılda 10 güne kadar olan yıllık izinlerinde döner sermayeden kesinti yapılmayacak olması, AFAD’a bağlı kampların bulunduğu illerde görev yapan hekim dışı sağlık çalışanlarının tavan katsayılarının 1.80’e çıkarılması, yemek hizmetinden faydalanamayan 112 personeline nakdi yemek yardımı yapılması gibi kazanımların sağlık çalışanlarının yüzünü güldürdüğünü söyleyen Genel Başkanımız Memiş, üniversite hastanelerinde görev yapan sağlık personelinin tavan katsayılarının da 1.50’den 1.70’e çıkarılmasını sağladığımızı dile getirdi.
 
 
LİSANS TAMAMLAMA BAŞLADI
Önemli taleplerinden lisans tamamlamanın yasalaştığını ve sağlık çalışanlarının lisans tamamlama hakkından faydalandığını söyleyen Genel Başkanımız Memiş, “Genel Merkezimiz hem başvuru hem tercih hem de yerleşme aşamasında ve uygulamanın farklı süreçlerine, web, telefonla ve yüz yüze görüşme yoluyla lisans tamamlamadan yararlanacak adaylara kılavuzluk etmiştir. İlk uygulama yılı olmasının getirdiği bazı zorluklar ve mağduriyetler yaşandı. Bu sıkıntılar için gerek YÖK gerekse ilgili üniversitelere başvurarak mağduriyetlerin giderilmesini sağladık, sağlıyoruz. Bu günlerde Malatya İnönü Üniversitesinde staj uygulamaları mağduriyeti ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi “Beslenme ve Diyetetik” Uzaktan Eğitim Bölümünde yaşanan ağırlıklı yüz yüze eğitim mağduriyeti için; YÖK, Üniversiteler ve Sağlık Bakanlığı nezdinde görüşmeleri sürdürüyoruz.” şeklinde konuştu.
 
Kazandığımız dava ile aile hekimlerinin zorunlu mali sorumluluk sigortası primlerinin yarısının devlet tarafından ödenmesini sağladığımızı da belirten Memiş, girişimlerimiz sonucu, Tebliğe eklenen hüküm ile 21 Temmuz 2010’dan itibaren ödedikleri primlerinin yarısının da dava açılmasına gerek olmaksızın iadesini sağladığımızı kaydetti.
 
Antalya Şube Başkanımız Sinan Kuluöztürk’ün konuşmasının ardından Genel Başkan Yardımcımız Mustafa Örnek ve Hukuk Müşavirimiz Özlem Titrek, katılımcıların sorularını cevaplandırdı. 
 
İl Divan Toplantısı’nda ayrıca sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının karşılaştığı sorunlarla ilgili hazırlanan rapor Genel Başkanımız Metin Memiş’e teslim edildi.
 
PROGRAMDAN KARELER
 
 
 
BİTLİS ŞUBEMİZİN 2. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI
 
 
Genel Başkan Yardımcılarımız Kemal Çırak ve Abdülaziz Aslan da Muş Şubemizin İl Divan Toplantısıyla, Bitlis Şubemizin 2. Olağan Genel Kurulu’na katıldı. Bitlis Şubemizin Genel Kurulu’nda Mehmet Baki Kaya yeniden şube başkanı seçildi.
 
 
 
Genel Başkan Yardımcılarımız Kemal Çırak ve Abdülaziz Aslan, daha sonra, Van’a geçti. Van Şubemiz’de Şube Başkanımız ve Memur-Sen İl Temsilcisi Hikmet Bilgin ve yönetim kurulu üyeleriyle bir araya gelen Genel Başkan Yardımcılarımız, Van İl Sağlık Müdürü Ergün Yanmaz ile bir araya geldi.

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo