AİLE HEKİMLERİ İÇİN EN ÇOK SAĞLIK-SEN MÜCADELE ETTİ

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Yönetim Kurulu Üyeleri Dr. Yavuz Erden, Dr. Fevzi Turgut ve Dr. Hacı Yusuf Eryazgan sendikamızı ziyaret ederek, Genel Başkanımız Metin Memiş ve yönetim kurulu üyelerimizle görüştü.

Ziyarette konuşan Genel Başkanımız Metin Memiş, aile hekimleri için en çok mücadele eden ve sorunların çözümü için çalışan sendikanın Sağlık-Sen olduğunu söyledi. Aile hekimliği yasasının çıktığı dönemde ve sonrasında sorunların çözümü için her platformda gerekli girişimleri yaptıklarını hatırlatan Genel Başkanımız Memiş, “Aile hekimliği ve sistemini, aile hekimlerimiz, aile sağlığı merkezi çalışanlarımızın yanı sıra bürokrasiden ilgili kurum ve kuruluşların temsilcilerinin katıldığı çalıştayda ele aldık. Çıkan sonuç bildirgelerini, sorunun çözümü için ilgili kurumlara teslim ettik. TBMM’de tam gün yasası ve aile hekimliğinin ele alındığı komisyon çalışmalarında oraya davet edilenler içinde, aile hekimlerinin nöbet tutmaması konusunda cümle kuran ve bunu dile getiren tek sendika biz olduk. Aile hekimlerine nöbet uygulamasının getirilmesinden sonra, sürekli olarak nöbete katılmama eylem kararı aldık” şeklinde konuştu.

2016 yılını, aile hekimlerinin sorunlarının çözülmesi yılı olarak gördüklerini söyleyen Genel Başkanımız Memiş, aile hekimliğinin, sistemin ruhuna uygun şekilde, aile hekimlerinin de dahil olduğu bir çalışmayla yeniden düzenlenmesi gerektiğini ifade etti. Diğer sivil toplum örgütleri ve sendikaların, aile hekimlerine duymak istedikleri güzel sözleri söylediklerini ancak, bu sözler için bir çalışma yapmadığını belirten Genel Başkanımız, en etkin mücadeleyi Sağlık-Sen’in yürüttüğünü ifade etti.

Ziyarette, sendikamız tarafından aile hekimliği sorunlarının tespiti ve çözüm önerilerine yönelik yapılan iki çalıştay raporunun yanı sıra Aile Hekimliği Raporu da AHEF heyetine sunan Genel Başkanımız, sadece eleştirmediğimizi, sorunun nasıl çözüleceğini bilimsel çalışmalarla da ortaya koyarak çözüm odaklı sendikacılık yaptığımızı belirtti.

AHEF Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Yavuz Erden ise konuşmasında, Sağlık-Sen’in çalışmalarını takdirle karşıladıklarını söyledi. Sorunların belirlenmesi ve çözüm önerilerinin oluşturulması için yapılan çalışmaların önemli olduğunu söyleyen Erden, kendi amaçlarının da aile hekimliği sisteminin sorunlardan arındırılması ve kendi görüşlerinin de alınarak yeniden düzenlenmesi olduğunu ifade etti.

Ziyarette Genel Başkan Yardımcımız Mustafa Örnek’in yanı sıra, AHEF Yönetim Kurulu Üyeleri Dr. Fevzi Turgut ve Dr. Hacı Yusuf Eryazgan da hazır bulundu.

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo