KARATEPE İLE AFRİKA KITASINI KONUŞTUK

Anadolu Fikir Platformu tarafından her hafta gerçekleştirilen söyleşilerin bu haftaki konuğu Diyanet İşleri Başkanlığı Cibuti Koordinatörü Gıyaseddin Karatepe oldu. Sağlık-Sen Genel Merkezi Ceylan Yoldaş Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Memur-Sen Genel Başkan Vekili ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş de katıldı.

Osmanlı Devleti zamanında Afrika kıtasına büyük önem verildiğini ve bugün hala Osmanlılardan kalan yapıların, su kanallarının, yolların kullanıldığını söyleyen Diyanet İşleri Başkanlığı Cibuti Koordinatörü Gıyaseddin Karatepe, Afrikalıların Türklere ve Türkiye’ye büyük sevgi beslediğini kaydetti.

Osmanlı Devleti’nin çöküş sürecine girmesinin ardından Afrika’nın, Batılı ülkelerin istilasına uğradığını, kıtanın zenginliklerinin sömürüldüğünü ifade eden Karatepe, bunların yanı sıra Afrikalıların batılı ülkeler tarafından büyük katliamlara maruz bırakıldığını söyledi.

Afrika’ya destek verilmesi halinde kıtanın küllerinden yeniden doğacağını kaydeden Karatepe, özellikle Türkiye’ye bu noktada önemli görevler düştüğünü söyledi.

Memur-Sen Genel Başkan Vekili ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş ise Memur-Sen olarak Afrika’ya bugüne kadar pek çok yardım yaptıklarını, su kuyuları açtıklarını ifade etti. Bölgede özellikle çocukların açlık ve susuzluk tehdidi altında olduğunu bildiklerini kaydeden Memiş, Afrika’yı yeniden ayağa kaldırmak için Memur-Sen olarak bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da üzerlerine düşen her türlü sorumluluğu almaya devam edeceklerini ifade etti.

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo