MEMİŞ: İŞ GÜVENCESİNİN TARTIŞMAYA AÇILMASINI DOĞRU BULMUYORUZ

Genel Başkanımız Metin Memiş, Malatya Şubemizin yeni hizmet binasının açılışına katıldı. Açılışta konuşan Genel Başkanımız Memiş, Memur-Sen ve Sağlık-Sen’in Türkiye’nin gelişiminde, değişiminde, dönüşümünde önemli manevi eserler bıraktığını ifade etti. 1 Kasım seçimlerine de değinen Genel Başkanımız, “1 Kasım seçimlerinde milletimiz ‘istikrar’ dedi. Yeni kurulacak hükümetten de beklentilerimiz var. Sağlık çalışanlarının, sosyal hizmet çalışanlarının bekleyen sorunları var ve bu sorunların çözümü için hükümetten destek isteyeceğiz” şeklinde konuştu.

 

Gündemdeki konulara yönelik değerlendirmelerde de bulunan Genel Başkanımız Memiş, son günlerde gündeme gelen iş güvencesinin kırmızı çizgimiz olduğunu, kamu görevlilerinin bu kırmızı çizgisinin erozyona uğratılmasına, aşılmasına, etrafından dolanılmasına müsaade etmeyeceklerini söyledi. Genel Başkanımız Metin Memiş, “3. Dönem Toplu Sözleşmesiyle,  4/C'lilerin, 4/B'lilerin ve üniversite mezunu işçilerin kadroya alınması yönünde çalışma başlamışken, 1 Kasım seçimlerinde asli işlerde istihdam edilen taşeronların kadroya alınması sözü verilmişken ve seçim beyannamesinde kamu görevlilerinin iş güvencesiyle ilgili bir tespite ve teklife yer verilmemişken kamu görevlilerinin iş güvencesini tartışmaya açmak, çelişkidir. Bu tartışmaları doğru bulmuyoruz” dedi.

 

Yeni döneme yönelik beklentilerimizi de açıklayan Genel Başkanımız Memiş, kamunun istihdama öncülük yapması, Yeni Anayasanın yapım ve yazımı, kamu görevlilerine grev ve siyaset hakkı istediklerini ifade etti. Sendikal örgütlenme hakkının kapsamının genişletilmesi gerektiğini de belirten Genel Başkanımız Memiş, toplumsal sözleşme niteliğinde bir anayasa beklentimizi dile getirdi. Yeni anayasanın ‘kalıcı ve etkin kamu düzeni’ ve ‘bütün kesimlerin katkı sunduğu toplumsal huzur ve barış’ beklentilerini karşılaması gerektiğini de belirten Genel Başkanımız, kamuda iş güvenceli istihdam, gelir vergisi mağduriyetinin giderilmesi, 4/C ve 4/B'lilerin kadroya geçirilmesi, fiili hizmet zammı, ek göstergeler, ek ödemelerin emekli maaşına yansıtılması ve disiplin cezalarının affı gibi taleplerimize de dikkat çekti.

 

Açılış törenine Malatya İl Sağlık Müdürü Nail Umay, Sağlık-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hikmet Bayar, Genç Memur-Sen Genel Başkanı Eyüp Beyhan, Malatya Memur-Sen İl Temsilcisi Kerem Yıldırım, Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Hanifi Acar’ın yanı sıra Elazığ, Adıyaman, Sivas, Siirt ve Kocaeli şube başkanlarımız da katıldı. Açılışın ardından aşure ikram edildi.

 

Genel Başkanımız ayrıca bazı ziyaretlerde de bulundu. İlk olarak Beydağı Devlet Hastanesi’ni ziyaret eden Memiş, Başhekim Yardımcısı Dr. Şemsettin Çitil ile görüştü. Genel Başkanımız, Memiş, Malatya Devlet Hastanesi’nde ise hem hastane personelini hem de hastaları ziyaret etti.

 

Genel Başkanımız Metin Memiş daha sonra Konya Şubemizin İl Divan Toplantısı’na katıldı. İl Divan Toplantısına Genel Başkan Yardımcılarımız Himmet Bayar ve Mustafa Örnek de katıldı.

Ayrıca Genel Başkan Vekilimiz Semih Durmuş ile Genel Başkan Yardımcımız İdris Baykan da, Rize Şubemizin İl Divan Toplantısı’na katıldı.


FOTO GALERİ

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo