MEMİŞ: MİLLETİMİZ OYUNU BOZDU

Genel Başkanımız Metin Memiş, Eskişehir ve Kütahya şubelerimizin İl Divan Toplantıları’na katıldı. İl Divan Toplantıları’nda konuşan Genel Başkanımız Memiş, toplu sözleşme kazanımlarının yanı sıra, ülke gündemine yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Memiş, Türkiye’de işler yoluna girdiğinde birilerinin ülkenin önünü kapatmaya çalıştığını ifade ederek, "Gezi eylemleriyle beraber bu ülkede 17 ağacı bahane ederek ülkeyi kaosa sürüklemek istediler. Oysa o 17 ağacı bahane edenler Yalova’da 170 ağaç kesilirken sessiz kaldılar. Okmeydanı’nda Berkin Elvan öldürüldüğü zaman onu ekmek almaya giden masum çocuk gibi gösterenler, Diyarbakır’da fakirlere kurban eti dağıtırken öldürülen Yasin Börü'yü görmezden geldiler. Onun için ülkemiz üzerinde oynanan oyunları çok iyi görmek zorundayız. 17 ve 25 Aralık yargı darbesi girişimiyle yapılan algı operasyonuyla bu milletin seçtiği iradeyi yıkmak istediler. Milletimizin feraseti buna da müsaade etmedi" diye konuştu.

 

TÜRKİYE'Yİ SURİYE GİBİ YAPMAK, KARDEŞ KAVGASI BAŞLATMAK İSTİYORLARDI

Genel Başkanımız Memiş, 7 haziran seçimlerinde istikrarın bozulmasıyla kaos ortamı oluşturulmak istendiğini dile getirerek, "Türkiye'yi Suriye gibi yapmak, kardeş kavgası başlatmak istiyorlardı. O esnada Memur-Sen ailesi olarak biz görevimizi üstlendik. Sahaya inmek kaydıyla bu oyunu çalışanlarımıza anlatmak için 81 vilayetimizi gezdik. Allah'a hamdolsun bu oyun bozuldu. Kardeşliğimizi bozmak isteyenlere karşı nasıl Çanakkale’de hep beraber mücadele verdiysek inşallah bundan sonra da ülkemizi bölmek isteyenlere aynı birliktelikle bu mücadeleyi vererek ülkemize sahip çıkacağız" şeklinde konuştu.

Dünya mazlumlarının yanında olan bir sivil toplum örgütü olduklarını aktaran Genel Başkanımız Metin Memiş, Sağlık-Sen'in üye sayısını 250 bine çıkarmak için çalışacaklarını söyledi.

 

KAZANIMLARIMIZA YENİLERİNİ EKLEDİK

Konuşmasında Toplu Sözleşme kazanımları hakkında da bilgi veren Genel Başkanımız Memiş, bütün kamu görevlilerine; 2016 yılı için yüzde 6+5, 2017 için yüzde 3+4 zam elde ettiklerini, enflasyon farkı oluşması halinde her iki yıl için de fark ödeneceğini ifade etti. Tüm çalışanların emekli maaşlarının ve emekli ikramiyesinin artmasını sağlayacak Özel Hizmet Tazminatı yansıtma oranlarının 15 puan artırılmasını sağladıklarını da belirten Memiş, bu kazanım sayesinde emekli ikramiyesinin 3 bin 800 TL, emekli maşlarının 100 TL artırılmasını sağladığımızı ifade etti.

Hizmet kolumuza bağlı Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Adli Tıp Kurumu ve Üniversite Hastanelerinde 2005 yılından sonra göreve başlayan 300 bin çalışana 1 Derece kazandırdığımızı da söyleyen Memiş, bu sayede düşülen dereceye göre 250 TL’ye kadar ek kazanç elde edileceğini kaydetti.

Eşi özel sektörde çalışan kamu görevlilerinin 3 yıl kesintisiz SSK'lı olma şartını, 2 yılda 360 gün olarak değiştirilerek eş durumu tayin çilesini sonlandırdığımızı belirten Memiş, toplu sözleşme masasında sözünü aldığımız bu değişikliğin 25 Ağustos 2015 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdiğini ifade etti.

Hizmet kolu kazanımında, I. ve II. Dönemde elde edilen 16 maddelik kazanımlara III. Dönemde 17 madde daha eklediğimizi söyleyen Memiş, toplamda 33 maddelik kazanım sağladıklarını belirtti.

DÖNER SERMAYE KATSAYILARININ ARTIRILMASINI SAĞLADIK

Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarında çalışan personelin döner sermaye tavan katsayısının 1.50’den 1.70’e çıkarılması ve hizmet alanı kadro unvan katsayılarının 0,05 puan artırılması, Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarında, Üniversite Hastaneleri’nde ve Adli Tıp Kurumu’nda görev yapanların ayda 5 güne, yılda 10 güne kadar olan yıllık izinlerinde döner sermayeden kesinti yapılmayacak olması, AFAD’a bağlı kampların bulunduğu illerde görev yapan hekim dışı sağlık çalışanlarının tavan katsayılarının 1.80’e çıkarılması, yemek hizmetinden faydalanamayan 112 personeline nakdi yemek yardımı yapılması gibi kazanımların sağlık çalışanlarının yüzünü güldürdüğünü söyleyen Genel Başkanımız Memiş, üniversite hastanelerinde görev yapan sağlık personelinin tavan katsayılarının da 1.50’den 1.70’e çıkarılmasını sağladığımızı dile getirdi.

LİSANS TAMAMLAMA BAŞLADI

Önemli taleplerinden lisans tamamlamanın yasalaştığını ve sağlık çalışanlarının lisans tamamlama hakkından faydalandığını söyleyen Genel Başkanımız Memiş, “Genel Merkezimiz hem başvuru hem tercih hem de yerleşme aşamasında ve uygulamanın farklı süreçlerine, web, telefonla ve yüz yüze görüşme yoluyla lisans tamamlamadan yararlanacak adaylara kılavuzluk etmiştir. İlk uygulama yılı olmasının getirdiği bazı zorluklar ve mağduriyetler yaşandı. Bu sıkıntılar için gerek YÖK gerekse ilgili üniversitelere başvurarak mağduriyetlerin giderilmesini sağladık, sağlıyoruz. Bu günlerde Malatya İnönü Üniversitesinde staj uygulamaları mağduriyeti ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi “Beslenme ve Diyetetik” Uzaktan Eğitim Bölümünde yaşanan ağırlıklı yüz yüze eğitim mağduriyeti için; YÖK, Üniversiteler ve Sağlık Bakanlığı nezdinde görüşmeleri sürdürüyoruz.” şeklinde konuştu.

 

Kazandığımız dava ile aile hekimlerinin zorunlu mali sorumluluk sigortası primlerinin yarısının devlet tarafından ödenmesini sağladığımızı da belirten Memiş, girişimlerimiz sonucu, Tebliğe eklenen hüküm ile 21 Temmuz 2010’dan itibaren ödedikleri primlerinin yarısının da dava açılmasına gerek olmaksızın iadesini sağladığımızı kaydetti.

 

KİK KAZANIMLARIMIZ

Sağlık-Sen olarak, kazanım elde etmek için her platformu değerlendirdiğimizi de belirten Memiş, 112 çalışanlarının görevlendirmelerinde yaşanan gün ve yolluk sorunun KİK’de çözüldüğünü, bundan sonra aylık görevlendirmelerde gün sayısına göre değil, görevlendirme süresine göre yolluk ödeneceğini söyledi.

Memiş, diğer KİK kazanımlarımızdan bazılarını ise şu şekilde dile getirdi:

•             Kazaya karışan ambulanslardaki değer kaybının çalışanlardan alınmaması, sigorta şirketlerinden alınması için çalışma yapılacak.

•             Spor müsabakalarına katılan sağlık çalışanlarına ödeneklerin tam olarak ödenmesi sağlanacak.

•             Sağlık personeline yaptırılan zorunlu sağlık kontrollerinde sağlık çalışanları katılım payı ödemeyecek.

•             Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşları merkez teşkilatlarında şube müdürlüğü kadrosu ihdasının yapılmasına karar verildi.

•             Sağlık çalışanlarına muayene önceliği verilmesi için çalışma yapılacak.

•             Genel sekreterlik ve İl Müdürlüklerinin atama taleplerini bekletmeden Bakanlığa göndermesi için illere yazı yazılmasına karar verildi.

Genel Başkan Yardımcılarımız Kemal Çırak ve Abdülaziz Aslan ise Denizli Şube Başkanlığımızın İl Divan Toplantısı'na katıldı.

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo