Memiş: Yeni Kazanımlar İçin İstikrar İstiyoruz

Memur-Sen Genel Başkan Vekili ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, konfederasyon olarak menfaat siyaseti ve diplomasisi yerine, medeniyet siyaseti ve merhamet diplomasisi anlayışının hakim kılınmasına öncülük yaptıklarını söyledi.

Metin Memiş, Memur-Sen tarafından ülke genelinde başlatılan ‘Öncü Medeniyet, Güçlü Sendika, Büyük Türkiye için 1 Milyon Üye’ programı kapsamında Çanakkale’de düzenlenen programa katıldı.

Burada bir konuşma yapan Memiş, sendikal anlayış ve çalışmalarının yanı sıra güncek konulara yönelik değerlendirmelerde bulundu. Konuşmasında, eski Türkiye’nin geri bırakan, istismar eden, ötekileştiren tortularını yok etmek için son nefeslerine kadar mücadele etmeye yemin ettiklerini belirten Memiş, “Vesayetin sendikal hayattaki bütün kollarını kırdık. İşte şimdi bir milyon üye hedefini seslendiriyoruz. Öncü Medeniyet, Güçlü Sendika, Büyük Türkiye için 1 milyon üye diyoruz” şeklinde konuştu.

Demokratikleşme yolunda çok bedel ödendiğini ve ödetildiğini söyleyen Memiş, her on yılda bir demokratik sivil siyasete ve parlamenter rejime balans ayarı çekilip, toplumun hizaya getirildiğini belirtti.

27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül ve 28 Şubat’ta milli iradenin tokatlandığını söyleyen Memiş, 2002 yılında ise, 28 Şubat’da örselenen, önü tıkanan, dayak yiyen sivil siyasetin sözcülerinin iş başı yaptığını ifade etti.

2007 Nisan’ındaki Cumhuriyet Mitingleri ile darbe zemini oluşturmanın gayreti içine girildiğini de söyleyen Metin Memiş, 27 Nisan e-muhtırası ile yeni bir darbe girişiminde bulunulduğunu kaydetti.

DARBECİLER HİÇ BOŞ DURMADI

Cumhurbaşkanlığı makamına eşi başörtülü bir devlet adamını çıkarmak istemeyenlerin daha sonra hukuk garabeti olan 367 krizini çıkarıp, cumhurbaşkanlığı seçimlerini provoke etmek istediğini da ifade eden Memiş, “Sivil siyaset milli iradeye gitti ve milli irade darbecilere sandıkta unutamayacakları bir ders verdi. Darbecilerin antidemokratik tüm projeleri çöktü. Eşi başörtülü Cumhurbaşkanının Çankaya’ya çıkmasına engel olamayan darbecilerin imdadına militan demokrasi isteyen savcılar yetişti. Mart 2008’de Cumhuriyet tarihinde ilk defa iktidar partisi hakkında “laikliğe aykırı fiillerin odağı haline geldiği” iddiasıyla kapatma davası açtılar. Ülkemiz, sivil siyasete yönelik yüksek yargı merkezli darbe girişimiyle karşı karşıya kaldı. Türkiye’nin hak etmediği antidemokratik girişimlere ve vesayeti kurumsallaştırmak için Cumhuriyet mitingleri yapan darbeci, yasakçı ve faşist cepheye karşı sivil, özgürlükçü ve demokratik duruşu, daha kesin ifadeyle millet iradesini harekete geçirdik. İlk iş olarak, vesayetçilerin darbe girişimlerini püskürtmek ve milli iradeye sahip çıkmak için “Kayıt yok, şart yok egemenlik milletindir” düsturuyla Ortak Akıl Mitingleri sürecini başlattık. Malatya, Samsun ve Bursa’da yaptığımız Ortak Akıl Mitingleriyle demokratik Türkiye fotoğrafına ve demokrasi tarihine anlamlı bir katkı sunduk” dedi.

 

KAZANIMLARIN DEVAMI İÇİN İSTİKRAR

Türkiye’nin her alanda elde ettiği kazanımların sürmesi ve gelişmesi için istikrarın önemine dikkat çeken Memiş, “Büyük Memur-Sen ailesi olarak, kazanımlarımızın geriye gitmesi, yeni kazanımların üretilmesi ve bunların anayasal teminat altına alınması için yeniden istikrar sürsün diyeceğiz. Devlet içinde paralel yapılar oluşmaması, bu paralel yapıların milletimizin birliğine ve dirliğine zarar vermemesi için yeniden istikrar diyeceğiz. Anadolu çocuklarının önünü kapatan katsayı adaletsizliğinin tekrar gelmemesi için, imam hatiplerin orta kısmının kapatılmaması için, 12 milyon 300 bin demokratik imza ile kalkmasına öncülük ettiğimiz yüzyılın ayıbı başörtüsü yasağının yeniden vizyona konmaması için istikrar diyeceğiz. Darbe ürünü mevzuat, uygulama ve yasakların son kırıntılarının temizlenmesi için yeniden istikrar diyeceğiz. Kesintisiz eğitim zulmünün tekrar milletin önüne konmaması için yeniden istikrar diyeceğiz. Medeniyet tasavvurumuza bağlı gençlik yetiştirilmesi için istikrar diyeceğiz” şeklinde konuştu.

 

MEMUR-SEN, ÇANAKKALE’NİN EN BÜYÜK STK’SI

Memur-Sen İl Temsilcisi ve Sağlık-Sen Çanakkale Şube Başkanı Suat Özen de açılışta yaptığı konuşmada, 1 milyon üye çağrısına, Çanakkale’de 6 bin 500 üyeyle, ilin en büyük sivil toplum örgütü olarak katkı sunduklarını söyledi. Memur-Sen Çanakkale İl Temsilciliği olarak, 11 ilçede örgütlenmelerini tamamladıklarını söyleyen Özen, “Genç Memur-Sen'imizi, Kadınlar Komisyonu’muzu, Engelliler Komisyonu’muzu kurduk. Üyelerimiz için yaklaşık 25 değişik kurumla indirim ve promosyon anlaşmaları yaptık” dedi. Programa, Ak Parti Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ile Milletvekili Adayı Jülide İskenderoğlu da katıldı.

MEMİŞ, ZİYARETLERDE BULUNDU

Memur-Sen Genel Başkan Vekili ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Çanakkale programı kapsamında bazı ziyaretlerde de bulundu. Memiş, Çanakkale Valisi Hamza Erkal, İl Sağlık Müdürü Kenan Eliuz ve İl Milli Eğitim Müdürü Zülküf Memiş’in yanı sıra sağlık çalışanlarını da ziyaret etti.


  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo