TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ, GELECEĞİN TÜRKİYESİ PANELİ YAPILDI

Sağlık-Sen Genişletilmiş Başkanlar Kurulu’nda, ‘Türkiye’nin Geleceği, Geleceğin Türkiyesi başlıklı bir panel düzenlendi. Gazeteci İlker Uykal’ın moderatörlüğünde yapılan panele SDE Başkanı Prof. Birol Akgün, Gazeteci-Yazar Avni Özgürel ve Star Gazetesi Ankara Temsilcisi Gazeteci-Yazar Mustafa Kartoğlu katıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SDE BAŞKANI PROF. BİROL AKGÜN: TÜRKİYE KAOSA KARŞI DİRENİYOR

SDE Başkanı Birol Akgün son günlerde yaşanan olay ve gelişmeleri değerlendirdiği konuşmasında, “Türkiye’ye yaklaşan bir  kaos var. Türkiye bu kaosa direniyor” dedi.  

 

11 Eylül’ün Amerikan hegemonyasını bitirdiğini söyleyen Akgün, “ABD ve Batı dışındaki bölgelere doğru bir güç kayması yaşanıyor. Bunun sonucu küresel yönetişim kriz ortaya çıktı. Daha sonra ise bu krizin yol açtığı yönetişim boşluğu ve Çin ve Rusya gibi ülkelerin veto gücünü kullanarak bu boşluktan faydalanarak rol kapmaya çalışmasına şahitlik ediyoruz” şeklinde konuştu.

 

Ankara’da patlayan bombanın etrafımızdaki istikrarsız ortama Türkiye’nin çekilme girişimi olduğunu ifade eden Prof. Akgün, bu coğrafyadaki ülkelerin, kendi içlerinden kendileri gibi düşünen yöneticilerin çıkmasının güç olma iddiasındaki odaklarca istenmediğini kaydetti. Bu güç odaklarının, ilgilendikleri ülkeleri AB ve dünya konjonktürüne uygun kişilerin yönetmesini istediğini de dile getiren Prof. Akgün, “Müslümanları engellemenin yolu olarak, bizim inancımızda ve geleneğimizde olmayan seküler bir hareket ortaya çıkardılar” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

MUSTAFA KARTOĞLU: KİMSE SORUMLULUKTAN MUAF DEĞİL

Konuşmasında güncel konuları ele alan ve değerlendirmelerde bulunan Star Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Kartoğlu, Ankara’da bombanın patlamasına neden olan olayları daha önce de millet olarak yaşadığımızı söyledi. PKK’nin harekete geçtiği ve eylemleriyle en çok göze batan noktaların zamanında Ermeni olaylarının ortayı çıktığı yerlerle aynı olduğunu belirten Kartoğlu, olayların çıkış şekillerinin de benzerlik gösterdiğini ifade etti. O zamanki Ermeni tehcirinden de devletin sorumlu tutulmak istendiğini söyleyen Mustafa Kartoğlu, şimdiki olaylardan da devleti sorumlu tutma çabası bulunduğuna dikkat çekti. Bu tür olayların bazen küçücük bir kıvılcımın üflenmesiyle çıktığını söyleyen Kartoğlu, kıvılcımın olmadığı hallerde de dış güçlerin yaktığı ateşlerin buna sebep olduğunu, ateşi yakanların uzaktan seyrettiğini dile getirdi.

 

Ermeni meselesinin ardında büyük Ermenistan hayali olduğunu, bugünkü olayların arkasında ise Büyük Kürdistan hayali olduğunu söyleyen Mustafa Kartoğlu, o zamanın eylemleri ile bugünün eylemleri arasında fazla bir fark bulunmadığını ifade etti.

 

Ülkemizde kimsenin sorumluluk makamından kaçma konumunda olmadığını söyleyen Kartoğlu, “Siyaset kurumu bazen olayları tam okuyamıyor, okusa bile tamamını hafızasında tutamıyor, tutsa bile tuttuğunun tamamını uygulayamıyor.  Siyaset, sadece iktidar partisinden oluşmaz. Diğer partilerin ve sivil toplum örgütlerinin katkısı olur. Yönetimde olmayanlar, yönetimde olanları etkiler. Kimse, sorumluluktan muaf değil. Her ne hal ve şart altında olursanız olun, kavga etmeyeceksiniz. Haklı bile olsanız kavga etmeyeceksiniz” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

 

AVNİ ÖZGÜREL: TÜRKİYE KARANLIK TÜNELDEN GEÇİYOR, AYDINLIK YAKIN

 

Gazeteci-Yazar Avni Özgürel de konuşmasında, güç odaklarının ülkeyi yönetenleri kontrol etme ve yönlendirme arzusunda olduklarını söyledi. Bunu yapmak isteyenlerin amaçlarının daha çok para kazanmak olmadığını belirten Özgürel, “ Amaç daha çok para kazanmak değil, zaten en çok parayı Ak Parti zamanında kazandılar. Silah bırakmaya hazır olan PKK, birden bire tavır değiştirdi. ABD, bölgeden çekileceğini açıkladı. İsrail kaygısı var. İsrail’in onlar açısından korunması gerekiyor. Mursi’nin Mısır’da kök salması, İsrail’in güvenlik merdivenini çökertir. Bunun için Mursi gitti. Önce Esed’i göndermek istediler, olmayınca bundan vazgeçtiler. Sonra PYD ile anlaştılar. PYD’yi Amerika’nın Ortadoğu’daki kolordusu ilan ettiler. Türkiye’nin maruz kaldığı saldırı, bunların tamamının işbirliği yaptığı saldırıdır. Türkiye karanlık bir tünelden geçiyor. En kısa sürede aydınlığa kavuşacağımızı ümit ediyoruz” dedi.

 

 

 

 

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo