LİSANS TAMAMLAMADA SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNÜ İSTEDİK

Sağlıkta lisans tamamlama hakkının verilmesiyle şimdiye kadar birçok mağduriyeti gideren ve sorunu çözen sendika olarak, şimdi de Malatya İnönü Üniversitesi ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde yaşanan sorunların çözümü için YÖK’e başvurduk. 
 
MALATYA’DAKİ STAJ SORUNUNUN ÇÖZÜMÜNÜ İSTEDİK
Uzaktan eğitim tercihi ile Malatya İnönü Üniversitesi Ebelik ile Hemşirelik Bölümü’ne yerleşen adayların, staj için Malatya’daki hastanelere yönlendirilmesinin yol açtığı mağduriyetin giderilmesi için YÖK’e başvuruda bulunduk. Ayrıca, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr.  Behice Erci ile de görüşerek sorunun çözümünü istedik. 
 
Farklı illerde ikamet eden ve görev yapan çalışanların, İnönü Üniversitesi’nin istediği şartlarda staj yapmasının mümkün olmadığını belirttiğimiz yazıda, tercih işlemlerinden önce bu durumla ilgili gerekli bilgilendirmenin yapılmadığını da ifade ettik. Erzurum Atatürk Üniversitesi’nin benzer durumda, adaylara bulundukları illerde staj yapma imkanı sağladığını hatırlattığımız yazımızda, adayların eğitim hakkının engellendiğini ve mağdur edildiklerini, bu sorunun en kısa sürede çözülmesi gerektiğini ifade ettik. Ayrıca, ilgili üniversiteler ile gerekli koordinasyonun sağlanarak endişelerin giderilmesi ve staj uygulamalarına ilişkin tüm sorunlara ilişkin YÖK tarafından bir çalışma yapılması ve kamuoyuna duyurulmasını talep ettik.
 
MUĞLA’DAKİ YÜZ YÜZE EĞİTİM SORUNUN ÇÖZÜLMESİ İÇİN YÖK’LE GÖRÜŞTÜK
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’ne uzaktan eğitimle yerleşen adaylara, eğitimin büyük bir kısmının yüz yüze yapılacağının söylenmesi üzerine, konuyu hem YÖK’e taşıdık, hem de üniversite nezdinde girişimlerde bulunduk. Tercih sürecinde belirtilmeyip, sonradan uygulanmak istenen değişikliklerin adayların mağduriyetine yol açtığını belirttiğimiz yazımızda, eğitim hakkının engellenmemesi gerektiği ve sorunların en kısa sürede çözülmesini istedik.
 
LİSANS TAMAMLAMADA SORUNLARI ÇÖZDÜK
Sağlık çalışanlarının yıllardır beklediği lisans tamamlamanın hayata geçmesiyle, uygulamadan kaynaklı sorunlar ortaya çıktı. İlk kez yaşanan uygulamadan kaynaklanan birçok sorunu gerek üniversiteler gerekse YÖK ile görüşerek çözdük, sağlık çalışanı arkadaşlarımızın mağdur olmasını önledik. Yaşanan sorunların çözümünde bakanlığın da devreye girmesini sağladık. Ayrıca, farklı üniversitelerde yaşanan veya yaşanması muhtemel staj, uzaktan eğitim ve idareden kaynaklı geç ders kaydında yaşanan ve yaşanabilecek mağduriyetleri önlemek için de çalışmalarımız sürüyor.

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo