MEMİŞ: SİVİL SİYASETİN, MİLLİ İRADENİN VE KARDEŞLİĞİN TARAFI OLDUK

Memur-Sen Genel Başkan Vekili ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Memur-Sen tarafından ‘Öncü Medeniyet, Güçlü Sendika, Büyük Türkiye İçin Hedef 1 Milyon Üye’ çalışması sebebiyle Çorum’da düzenlenen toplantıya katılarak güncel konulara yönelik değerlendirmelerde bulundu. Programa Genel Başkanımız Metin Memiş’in yanı sıra, Ak Parti Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu, Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay ve Kültür Memur-Sen Genel Başkanı Mecit Erdoğan da katıldı.
 
Memur-Sen Genel Başkan Vekili ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Ergenekon, Balyoz darbe girişimlerinden eli boş dönenlerin, Gezi kalkışması, 17-25 Aralık küresel operasyonu ve 6-8 Ekim kışkırtmalarıyla amaçlarına ulaşmaya çalıştıklarını söyledi. Aklıselim ve ferasetin galip gelmesiyle darbecilerin amaçlarına ulaşamadığını söyleyen Memiş, kendilerinin bu süreçlerde sivil siyasetin, milli iradenin ve kardeşliğin tarafı olduklarını ifade etti.
 
 
Metin Memiş, Memur-Sen tarafından ‘Öncü Medeniyet, Güçlü Sendika, Büyük Türkiye İçin Hedef 1 Milyon Üye’ çalışması sebebiyle Çorum’da düzenlenen toplantıya katılarak güncel konulara yönelik değerlendirmelerde bulundu.
 
Türkiye’nin büyüme ve gelişme yolculuğuna ilişkin sessiz devrimleri bitirmek ve Yeniden Büyük Türkiye yolculuğunu kesintiye uğratmaya yönelik eylem ve girişimleri püskürtmede aktif rol aldıklarını belirten Memiş, şimdi de ‘Öncü Medeniyet, Güçlü Sendika, Büyük Türkiye İçin Hedef 1 Milyon Üye’ çalışmasına başladıklarını kaydetti.
 
10 YILDA BİR SİYASETE BALANS AYARI YAPMA ALIŞKANLIĞI VARDI
Ülkemizde her on yılda bir demokratik sivil siyasete ve parlamenter rejime balans ayarı çekilip, toplumun hizaya getirildiğini hatırlatan Memiş, 27 Mayıs darbesiyle devletin kurumlarını milli iradenin ortağı hatta vasisi yapıldığını, 12 Mart muhtırasıyla da sivilleşme ve sivil siyasete dur denildiğini kaydetti. Tek tip vatandaş ve Müslüman yetiştirme projesinin 12 Eylül darbesiyle uygulamaya konulduğunu ifade eden Memiş, 28 Şubat’ı ise yüzyılın en zalimane ve tahripkar darbesi olarak değerlendirdi.
 
2002 yılında örselenen, önü tıkanan, dayak yiyen sivil siyasetin sözcülerinin işbaşı yaptığını söyleyen Memiş, sivil, demokrat ve mütedeyyin insanların yönetime gelmesinden rahatsız olan darbeci zihniyetin de tekrar işbaşı yaptığını belirtti.
 
Cumhuriyet Mitingleri ve 27 Nisan e-muhtırasının tek amacının Cumhurbaşkanlığı makamına eşi başörtülü bir devlet adamını çıkarmamak olduğunu söyleyen Memiş, sivil siyasetin konuyu milli iradeye taşıması sonrası darbecilerin sandıkta unutamayacakları bir ders aldığını söyledi.
 
 
MİLLET İRADESİNİ HAREKETE GEÇİRDİK
Memur-Sen olarak, darbeci, yasakçı ve faşist cepheye karşı sivil, özgürlükçü ve demokratik duruşu, daha kesin ifadeyle millet iradesini harekete geçirdiklerini söyleyen Metin Memiş, “İlk iş olarak, vesayetçilerin darbe girişimlerini püskürtmek ve milli iradeye sahip çıkmak için “Kayıt yok, şart yok egemenlik milletindir” düsturuyla Ortak Akıl Mitingleri sürecini başlattık.  Malatya, Samsun ve Bursa’da yaptığımız Ortak Akıl Mitingleriyle demokratik Türkiye fotoğrafına ve demokrasi tarihine anlamlı bir katkı sunduk.
Sivil irade ve demokratik Türkiye çağrısını haykırdığımız “Egemenlik milletindir” kararlılığını vurguladığımız mitingler, vesayetin tasfiyesini ve vesayetçilerin de tarihin çöp sepetine gidişini sağlayan sürecin işaret fişeği olarak tarihe geçti.” Şeklinde konuştu.
 
12 Eylül 2010 tarihinde milletin onayına sunulan paketin, sessiz devrimler tarihine altın harflerle yazıldığını söyleyen Memiş, “12 Eylül referandumunda millet iradesinden yana taraf olduk. “Toplu Sözleşmeye de Toplumsal Sözleşmeye de Evet” sloganıyla gerçekleştirdiğimiz “evet kampanyası” ile demokratik anayasa paketinin yüzde 58 gibi rekor bir destek almasında büyük paydaş olduk.” dedi.  3. Dönem Toplu Sözleşmelerde elde ettikleri kazanımların bu çileli yolculuğun ürünü olduğunu da söyleyen Memiş, Büyük Memur-Sen ailesi olarak, kazanımların geriye gitmesi, yeni kazanımların üretilmesi ve bunların anayasal teminat altına alınması için yeniden istikrar sürsün diyeceklerini ifade etti.
 
1 KASIM SEÇİMLERİ YENİ ANAYASA İÇİN FIRSAT
Her seçimi yeni anayasanın çıkarılması noktasında yeni fırsat olarak gördüklerini de ifade eden Memiş, 7 Haziran’da sivil, demokratik ve özgürlükçü anayasa yapacak siyasi bir iktidar çıkmadığını, 1 Kasım seçimlerinde Türkiye’nin özlediği yeni anayasayı yapacak iktidarın çıkacağına yönelik inancını dile getirdi.
Son beş aylık dönemde istikrarın ne kadar önemli olduğunun görüldüğünü belirten Memiş, öncelikle terörle mücadelenin kararlılıkla sürdürülmesi ve terörün tarihin çöplüğünde yer alması için 1 Kasım seçimlerinde yeniden istikrar diyeceklerini kaydetti.
 
‘Öncü Medeniyet, Güçlü Sendika, Büyük Türkiye için 1 milyon üye’ diyerek tekrar yollara çıktıklarını belirten Memiş, Memur-Sen olarak geçmişten bugüne demokratikleşme ve sivilleşme adına önemli çalışmalara imza attıklarını ve katkı sunduklarını belirtti.
 
 
NİÇİN 1 MİLYON ÜYE?
Metin Memiş, niçin 1 Milyon Üye dediklerini ise şu şekilde açıkladı:
1 Milyon üye diyoruz;  Çünkü herkes için kazanan sendikal duruşun herkesi kazanabileceğine inanıyoruz. 1 milyon üye istiyoruz; Çünkü daha gür bir sesle haksızlıkları, zulmü haykırmak istiyoruz. 1 milyon adanmış insan hedefliyoruz; Çünkü Filistin’de, Arakan’da, Suriye’de yardım bekleyen ve adalet isteyenlere daha fazla el uzatmak istiyoruz. 1 milyon inanmış insanın kardeşliğini önemsiyoruz; Çünkü terörü, teröristi, terör örgütlerini hayatımızdan çıkarmak istiyoruz. 1 milyon hak aşığını önemsiyoruz. Çünkü hakikatin ışığından herkesin yararlanması gerektiğine inanıyoruz. 1 milyon Memur-Sen’li diyoruz; Çünkü büyük Memur-Sen ailesinin büyüklenmeden daha da büyümesini istiyoruz. 1 milyon medeniyet paydaşı hedefliyoruz; Çünkü medeniyetimizin bütün insanlığa huzur, kardeşlik ve refah getireceğini biliyoruz. 1 milyon yeniden büyük Türkiye sevdalısı istiyoruz; Çünkü yeni Türkiye’nin, büyük Türkiye’nin sadece millet için değil ümmet için, mazlumlar için, mağdurlar ve mazlumlar için daha güçlü Memur-Sen’in öncülüğüne ihtiyaç duyduğunu idrak ediyoruz. 1 milyona ulaşacağımıza inanıyoruz;  Çünkü Memur-Sen’in büyümesinde sınır olmadığına, yeni ufuklara yolculuğumuzun engellenemeyeceğine inanıyoruz.”
 
YETKİ MÜCADELESİNDE 11’DE 11 YAPTIK
Yetki mücadelesinde 11’de 11 yaparak Cumhuriyet tarihinde ilk kez tüm hizmet kollarında yetkili olan konfederasyon unvanını aldıklarını hatırlatan Memiş, Memur-Sen’in büyük ölçüde kurumsallaşmasını tamamladığını, Türkiye’de ve dünyada bütün yönleriyle takip edilen lider ve marka konfederasyon olduğunu ifade etti. Şimdi de ‘öncü medeniyet, güçlü sendika, büyük Türkiye için hedef 1 milyon üye’ dediklerini hatırlatan Memiş, bunun yanı sıra uluslararası örgütlenmeye hız verilmesi, dünya ölçeğinde federasyonlar kurmak için çalışmalara başlanması, grev ve siyaset hakkının elde edilmesi gibi uluslararası ve ulusal hedeflerinin varlığına da dikkat çekti.
 
Genel Başkanımız Metin Memiş Çorum ziyareti kapsamında, 112 ve Hitit Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi çalışanlarını ziyaret etti.
 
 
 
 
 
 
 
 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo