MEMİŞ: VESAYETİN SENDİKAL HAYATTAKİ KOLLARINI KIRDIK

Memur-Sen Genel Başkan Vekili ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, eski Türkiye’nin geri bırakan, ötekileştiren tortularını yok etmek için çıktıkları yolda, vesayet düzeninin prangalarını ve sendikal hayattaki bütün kollarını kırdıklarını söyledi. Memur-Sen’in 1 Milyon Üye çalışması kapsamında Amasya’da düzenlenen programda konuşan Metin Memiş, toplu sözleşme kazanımlarının yanı sıra Memur-Sen’in sendikal duruş ve faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

 

Konuşmasına terör örgütünce şehit edilen asker ve polislerimize rahmet dileyerek başlayan Memiş, toplumda infial oluşturmak için bölge insanına hizmet eden sağlık çalışanlarına bile kalleşçe saldırılar düzenleyen, kaçıran terör örgütünü lanetledi. Memiş ayrıca, terörle mücadelede büyük bir kararlılık sergileyen güvenlik güçlerinin yanı sıra her türlü tehdide karşı bölgeyi çapulcu güruhuna teslim etmemek için görevine devam eden başta sağlık çalışanları olmak üzere bütün kamu çalışanlarına sağlık ve kolaylıklar diledi.

 

‘Öncü Medeniyet, Güçlü Sendika, Büyük Türkiye için 1 milyon üye’ diyerek tekrar yollara çıktıklarını belirten Memiş, Memur-Sen olarak geçmişten bugüne demokratikleşme ve sivilleşme adına önemli çalışmalara imza attıklarını ve katkı sunduklarını belirtti. Demokrasinin, özgürleşmenin ve milli iradenin darbe ve muhtıralarla hep önünün kesildiğini hatırlatan Memiş, 2002 yılında, 28 Şubat’da örselenen, önü tıkanan, dayak yiyen sivil siyasetin sözcülerinin işbaşına geldiğini söyledi. Sivil, demokrat ve mütedeyyin insanların yönetime gelmesinden haz almayan darbeci zihniyetin de bu tarihten itibaren tekrar iş başı yaptığını ifade eden Memiş, Cumhuriyet Mitingleri ile darbe zemini oluşturmanın gayreti içine girildiğini, 27 Nisan e-muhtırası ile de yeni bir darbe girişiminde bulunulduğunu ifade etti.

 

Cumhurbaşkanlığı makamına eşi başörtülü bir devlet adamını çıkarmamaktan başka amacı olmayan darbeci zihniyetin, sivil siyasetin millet iradesine başvurmasıyla unutamayacağı bir ders aldığını söyledi.

 

ORTAK AKIL MİTİNGLERİMİZ VESAYETİN TASFİYESİNİN İŞARET FİŞEĞİ OLDU

Antidemokratik tüm projeleri çöken darbecilerin imdadına militan demokrasi isteyen savcıların yetiştiğini ifade eden Memiş, Cumhuriyet tarihinde ilk defa iktidar partisi hakkında “laikliğe aykırı fiillerin odağı haline geldiği” iddiasıyla kapatma davası açıldığını hatırlattı.

Memur-Sen olarak bu süreçte, darbeci, yasakçı ve faşist cepheye karşı sivil, özgürlükçü ve demokratik duruşu, daha kesin ifadeyle millet iradesini harekete geçirdiklerini belirten Memiş, “Vesayetçilerin darbe girişimlerini püskürtmek ve milli iradeye sahip çıkmak için ‘Kayıt yok, şart yok egemenlik milletindir’ düsturuyla Ortak Akıl Mitingleri düzenledik. Bu mitingler, vesayetin tasfiyesini ve vesayetçilerin de tarihin çöp sepetine gidişini sağlayan sürecin işaret fişeği olarak tarihe geçti.” Şeklinde konuştu.

 

Bu demokratik karelerin kalıcı olması ve uzun süredir devam eden sessiz devrimlerin Anayasal garanti altına alınması gerektiğini belirten Memur-Sen Genel Başkan Vekili ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, sessiz devrimin Anayasal düzlemdeki karşılığını oluşturan Anayasa değişikliği paketine, oluşum sürecinden onaylanma sürecine kadar destek verdiklerini ifade etti.

Milletin onay verdiği Anayasa değişikliği paketinin, vesayeti tasfiye ederken, sivil siyasetin hakim olduğu demokratik Türkiye’nin inşasına dair süreci hızlandırdığını söyleyen Memiş, “Başta kadınlara ve dezavantajlı kesimlere pozitif ayrımcılığın da yer aldığı anayasa değişikliğiyle, Cumhuriyet tarihinde kamu görevlileri ilk kez  toplu sözleşme hakkını elde etti. Bu, Memur-Sen’in başarısıdır. 3. Dönem Toplu Sözleşmelerde elde ettiğimiz sosyal devrim niteliğindeki kazanımlar bu çileli yolculuğun ürünleridir.” Dedi.

 

ŞER ODAKLARI BOŞ DURMADI

Memur-Sen olarak milleti kucaklayacak, devleti demokratikleştirecek yeni anayasa için mücadele ederken, dışarıdaki ve içerdeki şer odaklarının boş durmadığını söyleyen Memiş, “Ergenekon, Balyoz darbe girişimlerinden eli boş dönenler,  Gezi kalkışması, 17-25 Aralık küresel operasyonu ve 6-8 Ekim kışkırtmalarıyla amaçlarına ulaşmayı denediler. Çok şükür akl-ı selim ve feraset galip geldi. Biz de bu süreçlerde sivil siyasetin, milli iradenin ve kardeşliğin tarafı olduk.” Şeklinde konuştu.

 

1 KASIM SEÇİMLERİ YENİ ANAYASA İÇİN FIRSAT

Her seçimi yeni anayasanın çıkarılması noktasında yeni fırsat olarak gördüklerini de ifade eden Memiş, 7 Haziran’da sivil, demokratik ve özgürlükçü anayasa yapacak siyasi bir iktidar çıkmadığını, 1 Kasım seçimlerinde Türkiye’nin özlediği yeni anayasayı yapacak iktidarın çıkacağına yönelik inancını dile getirdi.

Son beş aylık dönemde istikrarın ne kadar önemli olduğunun görüldüğünü belirten Memiş, öncelikle terörle mücadelenin kararlılıkla sürdürülmesi ve terörün tarihin çöplüğünde yer alması için 1 Kasım seçimlerinde yeniden istikrar diyeceklerini kaydetti.

 

ERDOĞAN: TOPLU SÖZLEŞME TARİHİNE DE ÇALIŞMA HAYATINA DA DAMGAMIZI VURDUK

Programda konuşan Kültür Memur-Sen Genel Başkanı Mecit Erdoğan da toplu sözleşme süreci hakkında bilgi verdi. Erdoğan, Memur-Sen’in 2016 ve 2017 yıllarına yönelik 3. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri’nde elde ettiği kazanımlarla hem toplu sözleşme tarihine, hem de çalışma hayatına damga vurduğunu söyledi. 3. Dönem Toplu Sözleşmelerinde kamu görevlilerinin bütçeden ve milli gelirden enflasyonun çok çok üzerinde bir pay alarak enflasyonu nakavt ederek, tuşa getirdiğini belirten Erdoğan, “Sosyal kazanımlar rekor seviyeye ulaştı. Kazanımlarımızla sadece toplu sözleşme tarihine değil çalışma hayatına damgamızı vurduk. Genel toplu sözleşmeyle 43, hizmet kolları toplu sözleşmesiyle 170 olmak üzere toplam 213 kazanımla kapsamlı, bol kazanımlı ve kamu görevlilerini mutlu eden bir toplu sözleşme imzaladık. Kamu görevlilerinin zaferiyle sonuçlanan 3. Dönem Toplu sözleşmesiyle, 2016 yılı için yüzde 6+5, kümülatif ise yüzde 11.3, 2017 yılı için yüzde 3+4 kümülatif ise yüzde 7.12 zam alarak enflasyon canavarının başını ezdik. Bu iki yıllık bazda yüzde 19.2 zam demek” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

 

ELİAÇIK: HAK VE HAKİKAT YOLCULUĞUMUZ DEVAM EDECEK

Memur-Sen Amasya İl Temsilcisi ve Sağlık-Sen Şube Başkanı Recep Eliaçık da konuşmasında, Memur-Sen ve bağlı sendikaların Amasya’daki çalışmaları ve üye sayıları hakkında bilgi verdi. Şimdiye kadar vesayetin deşifre edilmesi, milli irade ve millet iradesinin üstün tutulması yolunda yürüttükleri çalışmaların bundan sonra da devam edeceğini belirten Eliaçık, “Üyesi, temsilcisi, şubeleri ve genel merkez yöneticileriyle bir bütün olan sendikalarımız ve konfederasyonumuzun hak ve hakikat yolundaki mücadelesi durmadan devam edecek, bizler de en güçlü şekilde bu mücadeleye destek olacağız” dedi.

 

 

 

 

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo