haksızlığı şahsiyet edinmek sendikacılık değildir

Sağlık çalışanlarının hakları uğruna sözde sendikacılık yapan Kamu-Sen’e bağlı Türk Sağlık-Sen bir kez daha kendi açtığı çukura düştü. Türk Sağlık-Sen Erzincan Şube Başkanı’nın eşinin görev yaptığı hastanede yasaya aykırı bir şekilde özellikli birim katsayısından yararlırılması suretiyle döner sermayeden ücret alması ile ilgili, Erzincan Şubemizin kamuoyunu konu ile ilgili aydınlatması üzerine arkadaşlarımızı ve sendikamızı iftiracılıkla suçlayan Türk Sağlık-Sen’e yargıdan tokat gibi bir cevap geldi.

Erzincan Şube Başkanlarının eşinin haksız şekilde riskli birim katsayısından faydalırılmasının hukuksuz ve yasaya aykırı olduğunu belirtmemize rağmen Türk Sağlık-Sen yetkilileri konu ile ilgili bir dava açtı. Bizleri bundan dolayı iftiracılıkla suçlayan Türk Sağlık-Sen’e kendi açtıkları davada sonuç adeta yüzlerine çarpıldı.

Mahkeme verdiği kararda, Türk Sağlık-Sen Erzincan Şube Başkanı’nın eşinin yasaya aykırı bir şekilde özellikli birim katsayısından yararlırılması suretiyle döner sermayeden ücret aldığının anlaşıldığını belirterek, ilgililer hakkında Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

Sendikacılık menfaat için değil; “Halka Hizmet Hakka Hizmettir” şiarıyla yapılmalıdır. Ancak sözde sendika ve onun Şube Başkanı, eşinin yaptığı bu hukuksuzluktan utanç duyup özür dilemesi gerekirken fütursuzca bizlere saldırmayı tercih etmesi ayrı garabettir. Sözde sendika, Üstad Necip Fazıl’ın “adamlık bir cinsiyet meselesi değil, şahsiyet meseledir” sözüyle bizlere saldıracak yerde şahsiyet sergileyip özür dilese daha erdemli davranmış olurdu. Kendi web sayfalarında keşke işin aslını yazabilecek cesareti gösterselerdi. O cesareti gösteremezler çünkü cesaret haklı ve erdemli olan insanların vasfıdır. Sağlık-Sen olarak her platformda haksızlıklara dur demeyi kendimize ilke edindiğimiz gibi malum sendikanın şube başkanının eşinin hak etmediği bir parayı zimmetine geçirmesine de dur dedik.

Üstelik böylesine bir hukuksuzluğu kabul etmek yerine Necip Fazıl Kısakürek gibi bir üstadın sözünü kendilerine referans alarak onun şahsiyetini de böyle bir adaletsizliğe ortak etmeye çalışan şahsiyetsizlere tavsiyemiz, Necip Fazıl Kısakürek’in eserlerini ve hayatını okuyarak onun adamlığını ve şahsiyetini anlamaya çalışmalarıdır. Yargının verdiği bu ibretlik kararı Türk Sağlık-Sen yetkililerin tekrar tekrar okumalarını ve anlamalarını umut ediyoruz.

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo