Genel Başkanımız Memiş, Sağlık Bakanı Müezzinoğlu ve Müsteşar Gümüş’ü Ziyaret Etti

Genel Başkanımız Metin Memiş Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Müsteşar Eyüp Gümüş’ü ziyaret etti. Ziyarette, toplu sözleşme ve lisans tamamlamanın yanı sıra gündemdeki konular değerlendirildi.

İlk olarak Sağlık Bakanı Müezzinoğlu’nu ziyaret eden Genel Başkanımız Metin Memiş, lisans tamamlama konusunda YÖK’ün bazı bölümlere bu yıl lisans tamamlama başvuru hakkı vermemesinin yol açtığı sorunları iletti. Tıbbi Sekreterlik, Tıbbi Sekreterlik ve Tıbbi Dokümantasyon,  Laborantlık gibi sağlık hizmetleri sınıfından olmasına rağmen, lisans tamamlamaya dahil edilmeyen bölüm mezunlarına yapılan bir haksızlık olduğunu belirten Memiş, mağduriyetin giderilmesi gerektiğini kaydetti. Sağlık-Sen olarak bu konuyla ilgili YÖK’e müracaat ettiklerini ve bu uygulamayı yargıya da taşıyacaklarını belirten Genel Başkanımız Memiş, beklentilerin karşılanması gerektiğini ifade etti.

Sağlık-Sen’in talepleri sonucu hayata geçen Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı’nda yaşanan sıkıntıları da Bakan Müezzinoğlu’na ileten Genel Başkanımız, “Sınav sonrası sorular tartışıldı. Yardımcı hizmetler sınıfının girdiği sınav ile, şube müdürlüğü sınavına girene neredeyse aynı sorular soruldu. Unvan değişikliğinde soruların zor olmasından dolayı az sayıda sağlık çalışanı sınavı kazandı. Bu sebeplerden dolayı kalan boş kadrolarla ilgili bu yıl içinde yeniden sınav yapılmalıdır. Bunun olmaması halinde ise, değerlendirmeler çan eğrisine göre veya bağıl değerlendirmeye göre yapılmalı ve boş kadro kalmayacak şekilde yerleştirmeler yapılmalıdır” şeklinde konuştu.

Yıpranma payı konusunda atılan adımların hızlandırılması ve verilen sözlerin hayata geçirilmesi gerektiğini de belirten Genel Başkanımız, ek ödemelerin 

emekliliğe yansıtılması için de taleplerinin takipçisi olacaklarını ifade etti. Yıpranma payının bütün sağlık çalışanlarına 5 yıllık hizmete 1 yıl olmak üzere Cumhurbaşkanımız R. Tayyip Erdoğan tarafından verilen bir müjde olduğunu hatırlatan Genel Başkanımız, Sağlık Bakanlığı’nın konuyla ilgili yaptığı çalışmaları tamamlayarak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na göndermesi çağrısında bulundu. Yıpranma payının seçimden sonraki ilk gündem maddesi olacağı yönünde taahhütlerin de olduğunu belirten Genel Başkanımız, sağlık çalışanlarının bu talebini de toplu sözleşme masasına taşıyacaklarını ifade etti.

Aile hekimlerinin, mecburi nöbet uygulamasına katılmamaları yüzünden ceza puanı aldıklarını, bu sebeple de ceza puanlarının arttığını belirten genel başkanımız, mecburi nöbet uygulamasından vazgeçilmesini ve verilen ceza puanlarının silinmesi gerektiğini kaydetti.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ise, sağlık çalışanları lehine yapılacak düzenlemelerin kendilerini de sevindireceğini, lisans tamamlama konusunda bakanlık olarak yapılabilecek çalışmalar konusunda bir değerlendirme yapacaklarını söyledi.

Genel Başkanımız Metin Memiş, daha sonra Bakanlık Müsteşarı Eyüp Gümüş’ü ziyaret etti. Lisans tamamlama konusunda yaşanan sorunların çözümü için sürecin hızlandırılmasını isteyen Genel Başkanımız, toplu sözleşme süreciyle ilgili olarak da değerlendirmelerde bulundu.

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo