Memiş: Toplu Sözleşme Masası’na Hazırız, Çalışanlarımızın Sesi Olacağız

Memur-Sen Genel Başkan Vekili ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, sendika olarak bu yıl gerçekleştirilecek olan toplu sözleşme görüşmelerine hazır olduklarını ifade ederek özellikle sabit ödemelerde kayda değer bir artışın sağlanması için mücadele edeceklerini söyledi.

“Büyük Türkiye İdeali” programı Gaziantep’de düzenlendi. Toplantıya Memur-Sen Genel Başkan Vekili ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülhamit Gül ile birlikte Gaziantep İl Sağlık Müdürü Sadettin Yazı, Kilis İl Sağlık Müdürü Yemliha Aksoy, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü İsmet Zor, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Hayati Deniz, Sağlık-Sen Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Ali Arayıcı katıldı.

Toplantıda konuşan Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş sağlık gündemine dair açıklamalarda bulundu. Sağlıkta taşeronlaşmayla ilgili görüşlerini ifade eden Genel Başkan Metin Memiş, taşeronlaşmaya da sözleşmeli statüde personel çalıştırılmasına da sendika olarak her zaman karşı çıktıklarını ifade ederek mevcut taşeron çalışanların da kadroya alınması için her türlü çabayı göstereceklerini söyledi.

“TOPLU SÖZLEŞMEDE SABİT ÖDEMELERİN ARTIRILMASINI TALEP EDECEĞİZ”

Sağlık-Sen Genel Başkanı Memiş, önümüzdeki toplu sözleşme görüşmelerinde sabit ödemelerin en az yüzde 20 oranında arttırılmasını talep edeceklerini belirterek, bu durumun sağlık çalışanları için ortalama 200 TL kadar zam anlamına geldiğini söyledi. Memiş ayrıca, lisans tamamlama ile ilgili hazırlıkların devam ettiğini belirterek, “YÖK bütün üniversitelerden konu ile ilgili görüş aldı. Önümüzdeki eğitim ve öğretim yılında 130 bin sağlık çalışanı lisans tamamlama eğitimine başlayacaktır” şeklinde konuştu.

"YIPRANMA PAYI SAĞLIK-SEN’İN ESERİ OLACAK" 

Sağlık çalışanlarına yıpranma payı verilmesi ile ilgili yasal düzenlemelerin henüz gerçekleşmemesinin malum sendikalar tarafından eleştirildiğine de dikkat çeken Memiş, “Diyorlar ki, yıpranma payı neden gecikti? Yılan hikayesine döndü. Yıpranma payı birkaç yıl öncesine kadar bazıları için imkansız bir hayaldi. Ama Sağlık-Sen konuyu devletin zirvesinin gündemine getirmeyi başardı. Devletin zirvesi bu konuda söz verdi. Süreç biraz yavaş işleyebilir ama hep birlikte çalışarak yıpranma payını alacağız. Yıpranma payı tamamen Sağlık-Sen’in eseri olacaktır” dedi.


FOTO GALERİ

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo