Memiş: Milletimize Hizmet İçin Sendikacılık Yapıyoruz

Sağlık-Sen Sivas Şube Başkanlığı yeni hizmet binasının açılışı, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile Memur-Sen Genel Başkan Vekili ve Genel Başkanımız Metin Memiş’in katılımıyla gerçekleştirildi. 

Açılışta konuşan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, sağlıkta memnuniyet oranının yüzde 70’lerde olduğunu belirterek, “Biz gelmeden önce 2002 yılında sağlıkta memnuniyet yüzde 30’lardaydı. Şu anda yüzde 70’lerin üstünde ancak daha yüzde 100’ü yakalamamız lazım. Halkımızın yüzde 30’a yakın bir kısmı ‘Ben bu sağlık hizmetlerinden henüz daha memnun değilim’ diyor. Oysa SSK hastanesi, emekli sandığı hastanesi, üniversite hastanesi hatta özel hastaneler ayrımını kaldırdık. Artık her vatandaşımız istediği doktordan, istediği hastaneden hizmet alır hale geldi. Ama yine de yüzde 30’luk kısma ulaşamamışsak, derdine çare olamamışsak bizim daha yapmamız gereken şeyler var. Muhakkak Sağlık-Sen binası kendi üyelerine hizmette kolaylık sağlayacaktır ama inanıyorum ki Sağlık-Sen’in üyeleri nasıl millete daha iyi hizmet ederiz, sağlıkta memnuniyeti nasıl yüzde 100’e çıkarırız diye daha fazla çalışacaklardır. Çünkü biliyoruz ki hakkın rızası halkın rızasını almaktan geçiyor. Devlet çok önemli. Devletin neden önemli olduğunu Somali’den, Suriye’den, Yemen’den, Filistin’den, Irak’tan görün. Ne mal güvenliğin var ne can güvenliğin var, ne de evlatlarının güvenliği var. Dolayısıyla devlet güvenliği sağlayacak ki vatandaşın canını, malını, ırzını, neslini, fikir hürriyetini, inancını korusun” dedi.

Memur-Sen Genel Başkan Vekili ve Genel Başkanımız Metin Memiş ise, “Bizler kapıları kapatarak değil, kapılar açarak sorunların çözümlerini ortaya koyarak sendikacılık yapıyoruz. Bizler sadece ücret sendikacılığı değil, ideolojik sendikacılık hiç değil; bizler millet adına hizmet sendikacılığı anlayışıyla sendikacılık yapıyoruz. Rahmetli Mehmet Akif İnan Memur-Sen’i kurarken büyük idealler ile kurmuş ve millete hizmet etmek şiarıyla kurmuş olduğu Memur-Sen’i kurulduğu günden bugüne milletin yanında cümle kurarak, millet adına hareket ederek sendikacılık yapmıştır. Bugün eğer yeni Türkiye’den bahsediyorsak yeni Türkiye’nin bugünlere gelmesinde millet adına cümle kuran, milletin yanında yer alan Memur-Sen erlerinin, gönüllülerinin katkısı da emeği de sonsuzdur” dedi.

“28 Şubat süreci 4 Şubat’ta başlamıştı. 4 Şubat’ta Sincan’da tanklar yürütülmüştü, güya millete balans ayarı verilecekti” diyen Memiş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tam 24 gün sonra bu ülkede postmodern darbe yapıldı. 24 gün niye beklendi? 24 gün beşli çete denilen sivil toplum örgütlerinin çanak tutması sonucu bu ülkede darbe yapıldı. O zaman Memur-Sen, Hak-İş, Sağlık-Sen dik duruş sergilemişti. Ama sözüm ona hak aradığını söyleyen beşli çete diye tabir edilen sivil toplum örgütleri de bu ülkede o tankların silindirlerinin milletin üzerinden geçmesine çanak tutmuştur. O süreçten sonra 100 yıl bitmeyecek denilen 28 Şubat sürecini Allah’a hamd olsun kısa bir sürede atlatıldığını görüyoruz. O sürecin başlamasıyla beraber ‘Millet artık irademe sahip çıkacağım’ dedi. Kendi iradesini temsil edenler seçti ve yaklaşık 13 yıldır bu ülkede ileri demokrasi adına, özgürlükler adına atılan adımlara baktığımızda gerçekten artık milletimizin geleceğinin şekilleneceği bir döneme girdiğimizi görüyoruz. Birileri bizim sendikacılığımıza zaman zaman eleştirdi ‘Kardeşim! sendika ücret için hak arama mücadelesi verir. Sizin ne işiniz var darbeciler ile mücadele etmekle?’ denildi. Bizim asıl derdimiz darbeciler ile mücadele etmekti, bizim asıl derdimiz bu milletin üzerinde oyun oynamak isteyenlerle mücadele etmekti. Çünkü şunu iyi biliyorduk ki bu ülkede her 10 yılda bir bu milletin değerleriyle oynandı, her 10 yılda bir darbe sopasıyla bu milletin kafasına vuruldu bu millet 40 yıl geriye götürüldü. Eğer bu ülkede darbeler son bulmasaydı yarınımızın ne olacağını bilmiyor olacaktık. Onun için biz diyoruz ki bugün almış olduğumuz özlük haklarını önemsemek istiyor isek önce yaşamış olduğumuz ülkede yarınımızın ne olacağını çok iyi bilmemiz gerekiyor. Başımızı yastığa koyduğumuzda yarın sabah kalktığımız zaman darbe mi olacak, terör olayı mı olacak, ekonomik kriz mi? olacak diye beklediğimiz bir Türkiye’ye uyanmak mı isteriz. Yoksa çocuklarımızın geleceğinden umutlu, yarınlardan umutlu dünyanın ve bölgesinin lideri Türkiye hayaliyle mi? uyumak isteriz. Biz bu hayalle uyumak için, bu rahat uykuya uyumak için ülkemiz ve milletimiz adına dik duruşlu bir sendikacılık ortaya koyduk.”

Konuşmaların ardından Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Memur-Sen Genel Başkan Vekili ve Genel Başkanımız Metin Memiş, Sivas Valisi Alim Barut, Sivas Şube Başkanımız Efe Zileli ve diğer protokol üyeleri hizmet binasının açılışını gerçekleştirdi.

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo