Memiş: Sağlık Çalışanlarının Mesleki Riskleri En Aza İndirilmeli

Tokat İl Sağlık Müdürlüğü, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ve Gaziosmanpaşa Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen 18. Hasta ve Çalışan Güvenliği Sempozyumu’nda konuşan Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, insanoğlu için nefes alma, yeme, içme nasıl hayati ihtiyaç ise kendini güvende hissetmenin de o oranda ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Türkiye’de sağlık çalışanlarının birçok risk faktörü altında çalıştığını ifade eden Memiş, Türkiye’de 2012 yılında iş sağlığı ve güvenliği yasasının çıkartıldığını belirterek, “Buradan bakanlığımıza bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Sağlık Bakanlığı diğer bakanlıkların çok çok önünde bir tavırla, kalite ve akreditasyon çerçevesinde iş sağlığı ve güvenliği çerçevesinde ciddi çalışmalar ortaya koydu. Bu kanunun çıkmış olması çok önemli. 13 Mayıs, Soma faciasının birinci yıl dönümü. Orada 301 madenci kardeşimiz şehit oldu. Ermenek ve Soma’da bir kez daha şehit olan kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Türkiye’de 90 yıldır birçok iş kazası yaşanıyor. Sadece Türkiye’de değil, dünyada birçok iş kazası yaşanıyor. Ama 90 yıldır bir iş sağlığı güvenliği düzenlemesi yokken bir irade ortaya koymak kaydı ile Avrupa standartları üzerinde bir iş sağlığı yasasının çıkartılmış olmasını da önemsiyoruz. Bu yasanın çıkmasında Memur-Sen ailesi olarak bizlerin de çok ciddi katkısı ve emeği var. İnşallah bu yasa uygun ve sistemli bir şekilde kurgulanırsa iş kazaları ortadan kalkacak, iş sağlığı ve güvenliği konusunda ileri adımlar atılmış olacak. Bu tür düzenlenmelerin çıkarılması çok önemli olmakla birlikte bunun sahada uygulanması noktasında farklı bir algının olduğuna maalesef hep beraber şahitlik ediyoruz. Bazı idarecilerin kağıt üzerinde bir iş yeri sağlığı güvenliği uygulaması yapması nedeniyle sorunların yaşandığını biliyoruz. Bu anlamda idarecilerin vizyonlarının değişimine ihtiyaç olduğunu belirtmek isterim” diye konuştu.

“ŞİDDETİN ÖNLENMESİ KONUSUNDA TEDBİRLER ARTIRILMALI”

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, yaptıkları araştırmalarda sağlık çalışanlarının yüzde 82’sinin hasta veya hasta yakınlarından şiddete uğrama endişesi yaşadığını belirterek, “Sağlık çalışanları 23.96 puanla toplumsal olaylarla karşı karşıya olan polislerden sonra ikinci sırada tükenmişliğe sahip durumda” dedi. 

Sağlıkta şiddetin fazla görüldüğünü ifade eden Memiş, “Sağlık çalışanlarının akıl, beyin yorgunluğunun giderilmesi gerekiyor. Bunun yanında şiddet konusu tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bütün toplumda var. Ama sağlıkta şiddeti daha fazla görüyoruz. Bu anlamda biz yetkili sendika olarak Sağlık Bakanlığı ile ortak bir çalışma yaparak kampanya başlattık. Oradan çıkan sonuçlardan sonra hep hasta haklarından bahsederken çalışan hakları yok demiştik. Şu anda çalışan hakları birimleri kuruldu. Şiddet kayıt altına alınmıyordu, kayıt altına alınmaya başladı. Şiddete uğrayanlara hukuki destek sağlanmaya başladı. Türkiye’de sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanların tutuklu yargılanması ile ilgili bir düzenleme çıktı. Ancak uygulama noktasında sıkıntılar yaşanıyor. Bundan sonra alınacak tedbirlerle sağlık çalışanlarımızın hem güvenli ortamda çalışmalarını hem de işlerine giderken güvenle gitmelerini mutlaka sağlamak gerekiyor. Yaptığımız araştırmada sağlık çalışanlarının yüzde 82’si hasta veya hasta yakınlarından şiddete uğrama endişesi yaşıyor. Sağlık çalışanlarının yüzde 62’si fırsatım olsaydı mesleğimi değiştirirdim diyor. Sağlık çalışanları 23.96 puanla toplumsal olaylarla karşı karşıya olan polislerden sonra ikinci sırada tükenmişliğe sahip durumda. O zaman bu işin sadece yazıda, kanunda kalmaması gerekiyor” şeklinde konuştu.

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo