attler sorunlarına çözüm bekliyor

 

22-28 Mart tarihleri arasında kutlanan Acil Tıp Teknisyenleri Haftası sağlık hizmetlerinin önemli bir kısmını yürüten sağlık çalışanlarımız için ayrı bir önem arz etmektedir. ATT’ler görevlerini pek çok zorluk içinde ve fedakarca yerine getirmektedir. Çalışanlarımız sorunlarının bir an önce çözüme kavuşmasını beklemektedirler.

 

İnsanların hayatı ile ilgili müdahalelerde bulunan ve bunun için zamanla yarışan ATT’lerimiz maalesef hak ettikleri değeri görmemekte, hem mesleki sorunlarla hem de yetersiz çalışma koşulları ile mücadele etmektedir. Sizce, hastanelerde ya da vakaya gittikleri yerlerde hasta ya da hasta yakınları tarafından şiddete uğrayan Acil Tıp Teknisyeni arkadaşlarımız, kendilerine yapılan bu muameleyi hak etmekte midirler?

 

İnsanların hayatını kurtarmaya çalışan arkadaşlarımızın maruz kaldıkları şiddet olaylarına yetkililer bir an önce çözüm bulmalıdır. “Emeğe Saygı Şiddete Sıfır Tolerans” sloganının içi doldurulmalıdır. Ayrıca, her yıl acil hastalara, trafik kazalarına, yangınlara müdahaleye gitmekte olan ambulansta görevli arkadaşlarımız, yaşanan kazalar nedeniyle hayatlarını yitirmekte ya da yaralanmaktadır.

 

ATT’lerin sadece hastanelerde değil 112 Acil Servislerde de görev aldıklarını düşünürsek, çalışanlar bu kadar risk altındayken 112 Acil Servislerin riskli birim katsayısından yararlırılmasına rağmen halen daha riskli birim statüsüne alınmaması önemli bir sorundur. Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının yetkili sendikası olarak toplu sözleşme masasında 112 acil servis çalışanlarının riskli birim katsayısından yararlırılmasını sağladık ancak beklentimiz, çalışanlarımızın riskli birim statüsüne alınmasıdır. Sendikamızın, 112'lerde çalışan üyeleri adına Riskli Birimler Statüsü ile ilgili açtığı tüm davaları kazanmasına rağmen Sağlık Bakanlığı’nın bu yanlıştan hala dönmemesi önemli bir tezat oluşturmaktadır.

 

Yine girişimlerimiz sonucu asli görevi yanında sürekli olarak ambulans şoförlüğü yapan acil tıp teknisyenleri, acil tıp teknikerleri ve toplum sağlığı teknisyenlerinin döner sermaye ek ödeme performans puanlarına 10 puan daha ilave edildi. ATT’lerin lisans tamamlama yolu ile paramedik olması yönünde yaptığımız girişimler sonucu Bakanlık tarafından yapılan çalışmalarda da son aşamaya gelindi.

 

112 çalışanlarının 24 saatlik mesai süresinde yapılması planlanan değişikliğe çalışanlarımızın mevcut mesai sürelerinden memnun olmalarından dolayı karşı çıkmaktayız. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na Genel Başkanımız Metin Memiş ve yönetim kurulu üyelerimizin yaptığı ziyarette konu sayın Bakan’a iletildi ve bu talebin dikkate alınması gerektiği ifade edildi. 

 

Sağlık- Sen olarak ülkemizde sağlık hizmetlerinin gelişimine katkı sağlamak ve sağlık çalışanlarının haklarını korumak için her türlü çalışmaya kararlılıkla devam edeceğimizin bilinmesini ister, tüm Acil Tıp Teknisyenleri arkadaşlarımızın 22- 28 Mart Acil Tıp Teknisyenleri Haftası’nı kutlarız.”

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo