SAĞLIK-SEN’DEN AİLE HEKİMLERİNE MÜJDE

2010-2015 yılları arasında geriye dönük prim alacakları olan aile hekimleri talepte bulunmaları halinde bugüne kadar ödemiş oldukları primlerin yarısını iade olarak alabilecek.

2010 yılında Resmi Gazete’de yayınlanan bir tebliğ ile kamu kurum ve kuruluşlarındaki doktorların zorunlu mali sorumluluk sigorta primlerinin yarısı kurum tarafından ödenirken, aile hekimleri bu kapsamın dışında bırakılmıştı.

Sendikamızın açtığı dava sonucu Danıştay 15. Dairesi, aile hekimlerinin de kamudaki diğer hekimler gibi primlerinin yarısının devletçe karşılanması gerektiği gerekçesiyle söz konusu tebliğin 3. maddesinin 3. fıkrasında yer alan ‘sözleşmeli aile hekimlerinin sigorta primlerinin tamamı’ ibaresinin iptaline karar vermişti. Karar sonrasında 2015 yılı itibariyle primlerinin yarısının devlet tarafından ödenmesi sağlandı.

Aile hekimleri tarafından şimdiye kadar ödenen primlerin hekimler tarafından dava açılmadan yarısının kurum tarafından geri ödenmesi için sendikamızın yaptığı girişimler sonuç verdi. En kısa sürede yayınlanması beklenen tebliğde yer alacak düzenleme ile aile hekimlerinden geriye dönük alacakları olanların verilen süre içerisinde talepte bulunmaları halinde bugüne kadar ödemiş oldukları primlerin yarısı kendilerine iade edilecek.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Genel Başkanımız Metin Memiş, tebliğin yayınlanmasından sonra aile hekimlerinin geçmişe dönük ödediği primlerin yarısının kurum tarafından ödenmesine ilişkin görüşmeler yaptıklarını söyledi. Görüşmelerin olumsuz sonuçlanması halinde aile hekimlerinin bireysel davalarla bu primleri geri alabileceğini geçmişte ifade ettiklerini kaydeden Memiş, yargı yoluna gerek kalmadan konunun çözüme kavuşmasını memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti. 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo