MEMİŞ: 2015 YILI KAMU GÖREVLİLERİ İÇİN ÖNEMLİ BİR YIL OLACAK

Genel Başkanımız Metin Memiş Samsun’da Çanakkale Zaferinin 100. Yılı nedeniyle düzenlenen “Zaferin Gözyaşları Çanakkale” isimli programa katıldı.

Program öncesi kamu çalışanlarının gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Genel Başkanımız Metin Memiş Memur-Sen ve Sağlık-Sen olarak hiçbir zaman sorunlardan nemalanan bir sendikacılık anlayışını benimsemediklerini belirterek, sorunlara çözüm odaklı yaklaşan ve diyaloğa açık bir anlayışla 2009 yılından beri pek çok kazanıma imza attıklarını söyledi.

Türkiye’de sağlık hizmetlerini erişimin kolaylaştığını ve hizmet kalitesinin arttığını kaydeden Memiş buna karşın sağlıkta şiddetin arttığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Sağlıkta memnuniyetin yüzde 39’lardan yüzde 76’lara çıktığı bir dönemde sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin artması bizleri endişelendiriyor. Sağlıktaki mobbingin arttığını görüyoruz. İş yükü nedeniyle çalışanlarımızın tükendiğini görüyoruz. Fazla nöbetler nedeniyle sağlık çalışanlarımızın ciddi anlamda mağdur olduğunu görüyoruz. Her platformda şunu diyoruz ki, ne kadar modern hastaneler yaparsanız yapın, bu hastanelerin içlerini ne kadar modern cihazlarla donatırsanız donatın eğer burada hizmet veren sağlık çalışanlarını mutlu edemezseniz, sağlık çalışanların iş yükünü hafifletemezseniz, sağlık çalışanların istediği özlük haklarını vermezseniz, şiddete karşı daha ciddi tedbirler almazsanız sağlıkta dönüşümün tam anlamıyla başarılı olması imkansızdır. Bundan sonra ileriye değil, geriye gidiş başlayacaktır. Onun için sağlık çalışanlarının da memnuniyeti dikkate alınmak zorundadır. Geçtiğimiz yıl 13 Mayıs’ta Cumhurbaşkanımızın katıldığı hemşireler günü programında da sağlık çalışanlarının sorunlarını bizzat kendisine ilettik. ‘Çalışanlarımız yoğun iş yükü altında eziliyor, evine, eşine, çocuğuna zaman ayıramıyor, fazla nöbetler nedeniyle yıpranıyor, şiddet görüyor’ dedik. Sağlık çalışanlarına yıpranma yapı istediğimizi ifade ettik. Türkiye Cumhuriyetinin Cumhurbaşkanı bizim bu haklı talebimize kulak verdi ve kürsüye çıktığı zaman oradan Bakanına talimat verdi. ‘Sağlık çalışanlarına 5 yıla 1 yıpranma yapı veriyorum’ dedi. Yine lisans tamamlama ve kreşler konusunda talimat verdi. Ama 1 yıllık süreçte Sağlık Bakanlığı’nın bu konularda çok fazla bir ilerleme kaydettiğini göremedik” şeklinde konuştu.

“2015 YILI SAĞLIK-SEN İÇİN ÖNEMLİ”

Sağlık-Sen olarak 2015 yılında toplu sözleşme masasına getirecekleri talepler hakkında bilgi veren Memiş, “Lisans tamamlama konusunda geçtiğimiz hafta YÖK üyesi Prof. Dr. Sefa Kapıcıoğlu ile yaptığımız görüşme neticesinde lisans tamamlama hazırlıkları son aşamasına geldi. 130 bin arkadaşımızı ilgilendiren lisans tamamlama konusunun kesinlikle 2015 eğitim öğretim yılına yetiştirileceği müjdesini aldık. Sağlık-Sen olarak 2015 yılı bizim için önemli. Bu yıl toplu sözleşme masasına oturduğumuzda sağlık çalışanlarının ek ödemelerine 20 puanlık bir artış talep edeceğiz. Yani bugün 1’in 4’ü bir hemşire arkadaşımız 850-900 TL sabit ödeme alıyor, 20 puanlık artışla beraber bin 100 TL’lik bir sabit ücret alabilecek. Toplu sözleşme masasında öncelikli talebimiz sabit ödemelere 20 puanlık artış olacak. Ayrıca bu iş yükü yoğunluğu içerisinde bizi en çok yoran ve çalışma barışını bozan adaletsiz döner sermaye sisteminin değiştirilmesi konusu da toplu sözleşme masasındaki en önemli talebimiz olacak. Eğer sağlık bir ekip işiyse ve bu ekipte çalışanların tamamı bu hizmeti sunuyorlarsa, bu pastadan herkes hak ettiği oranda payı almalıdır. Önümüzdeki dönemde taban oranlarının arttırılması başta olmak üzere kat sayıların yükseltilmesi noktasındaki talebimizi de toplu sözleşme masasına getireceğiz. Diğer bir talebimiz, sağlık lisansiyerlerine 3 bin 600 ek gösterge verilmesidir. Bu konu 4 yıllık sağlık lisansiyer mezunu olan arkadaşlarımızı yakından ilgilendiriyor. Sağlık çalışanlarımız gelecek endişesi yaşamamalı. Onun için 2015 yılı sağlık çalışanlarının ek ödemelerinin emekliliğe yansıtılmasının mücadele yılı olacak. Bu mücadeleyi sizlerle beraber vermek kaydıyla, sağlık çalışanlarımızın bu haklı taleplerine karşılık bulacağız” dedi.

Programa Genel Başkanımız Metin Memiş ile birlikte Genel Başkan Yardımcımız İdris Baykan, Samsun Şube Başkanı İlhan Öksüz, şube yöneticilerimiz ve üyelerimiz katıldı.


FOTO GALERİ

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo