Memiş: Yıpranma Payı, Kreş ve Lisans Tamamlama Sözü, Bizim Çalışmamızın Karşılığı

Sağlık-Sen 2015 Büyük Türkiye Buluşması, Antalya’nın Belek Beldesi’nde Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun da katılımıyla yapıldı. 2015 Büyük Türkiye Buluşması’nın açılışında konuşan Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, taşeronlaşmaya karşı çıkarken, yıpranma payının en kısa sürede hayata geçirilmesi gerektiğini ifade etti.

Türkiye’nin yeni dönemine ait değerlendirmelerde de bulunan Memiş, Yeni Türkiye’nin farkını, en fazla emek politikalarında hissetmesi gerektiğini söyledi.

YILDA 12 BİN ATAMA İLE SORUN ÇÖZÜLMEZ

Farklı hak ve istihdam modelleriyle emeği değersizleştirilmesine karşı çıktıklarını belirten Metin Memiş, bu çalışmaları sonrası sözleşmelilerin kadroya geçmesini sağladıklarını kaydetti. Sağlık Bakanlığı’nda acil tıp teknisyenliği hizmetlerinin hizmet alımı yoluyla alınacağına yönelik sözler duyduklarını belirten Memiş, “Emeği ucuzlatmak, hizmetin niteliğini ucuzlatmak demektir. Sağlıkta böyle bir tasarrufta bulunmaya kimsenin hakkı yoktur. Sağlık Sen olarak, taşeronlaşma uygulamalarının Türkiye’de büyük bir insan hakkı ihlali olduğunu açık yüreklilikle seslendiren bir sendikayız. Sayın Bakanım, 75 bin ATT atama beklerken, 35 bin Tıbbi Sekreter devletten görev beklerken, taşeron firmadan şoför alınmasının, tıbbi sekreterler dururken, dışarıdan veri hazırlama elemanı alınmasını doğru bulmuyoruz. Bu konuda Bakanlığımızın sağduyulu davranacağına inanıyoruz. Yılda 12 bin atama ile istihdam sorunun çözülemeyeceğini Hükümete anlatınız” şeklinde konuştu.

YIPRANMA PAYI, KREŞ VE LİSANS TAMAMLAMA SÖZÜ, BİZİM ÇALIŞMAMIZIN KARŞILIĞI

Sağlık çalışanlarına Yıpranma Payı, lisans tamamlama hakkı, kreş hakkı gibi bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen sözlerin, Sağlık-Sen’in samimi gayret ve çalışmasının en kıymetli kazanımları olduğunu belirterek, bu buluşmanın üzerinden 6 ay geçmeden Sağlık Bakanlığı’nın kreş hakkı ile ilgili genelgeyi yayınladığını söyledi.

Sağlık-Sen’in çalışması sonrası, sadece sağlık çalışanlarına has yasal düzenleme yapılmasının sağlandığını ifade eden Metin Memiş, lisans tamamlamada yol haritasını belirlemek üzere, 16 Mart’ta YÖK ile toplantı yapılacağını, 100 binin üzerindeki sağlık çalışanını ilgilendiren bu kazanımın hayırlı olmasını diledi.

Yıpranma payını da gündeme getiren sendika olarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan sözünü aldıkları bu konuda da takiplerinin sürdüğü bilgisini veren Metin Memiş, bugüne kadar elde ettikleri kazanımlara Yıpranma Payı hakkını da dahil etmenin arifesinde olduklarını kaydetti ve en kısa zamanda yıpranma payı hakkının sendikal talepleri doğrultusunda 450 bin sağlık çalışanına hediye edeceklerini söyledi.

GÖREVDE YÜKSELME VE UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ SINAVI HAYIRLI OLSUN

Verdikleri sözlerden birinin de görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı olduğunu söyleyen Memiş, “Bu Görevde Yükselme Sınavı için 3 bin 430 kadro unvan değişikliği için ise 2 bin 721 kadro tahsis edildi. İnşallah 27 Haziran 2015’de görevde Yükselme, 28 Haziran 2015’te unvan değişikliği sınavları yapılacak. Bu da teşkilatımıza hayırlı olsun.” Şeklinde konuştu.

YENİ TALEPLERİMİZİN DE TAKİPÇİSİYİZ

Elde ettikleri ve hayata geçme aşamasındaki kazanımların ardından taleplerini de dile getiren Metin Memiş, döner sermaye adaletsizliklerinin son bulması başta olmak üzere; vekil ebe hemşirelerin kadroya alınması, sabit ödemelerinin 20 puan artırılması, sosyal hizmet çalışanlarıyla üniversite hastaneleri çalışanlarının sorunlarının çözümü, kamu dışı aile sağlığı çalışanlarının kadroya alınması, sağlık lisansiyerlerine 3600 ek gösterge verilmesi, nöbet ücretlerinin yapılan işin niteliği ve risklerini karşılayacak düzeyde artırılması için mücadele edeceklerini belirtti.

Metin Memiş ayrıca, 2015 yılının ek ödemelerin emekliliğe yansıtıldığı yıl olacağını ifade etti.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI YIPRANIYOR VE TÜKENİYOR

Zor şartlar altında, insanüstü bir gayret ve eşsiz bir fedakarlık örneği sergileyen sağlık ve sosyal hizmet çalışanları için ne yapılsa haklarının ödenmeyeceğini de dile getiren Memiş, bu fedakar emeğin, dünyada başka örneği olmadığını vurguladı.

Sağlıkta şiddet uygulayanların en ağır şekilde cezalandırılmasını istediklerini belirten Memiş, yaptıkları girişimler neticesinde bir ilkin gerçekleştiğini ve kamu çalışanları arasında sadece sağlık çalışanları için yasal düzenleme çıktığını hatırlattı.

Sağlık çalışanlarının, polislerle eş değerde tükenmişlik yaşadığını belirten Memiş, sağlık çalışanlarının sağlığını ve mesleki motivasyonunu kaybedip, tükenip yıpranması halinde, modern hastaneler ve en yüksek teknolojiyle sağlık sisteminin çökmesinin önlenemeyeceği uyarısında bulundu.

28 ŞUBAT, MEDENİYET İDEALLERİMİZE YAPILMIŞ EN BÜYÜK SALDIRIYDI

Gündeme yönelik değerlendirmelerde de bulunan Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, “28 Şubat, umudumuza, medeniyet ideallerimize yapılmış en büyük saldırıydı. İnançlarımızdan, değerlerimizden dolayı horlandık. Millet olarak karanlığın en kesif anlarını yaşadık. Ancak biliyorduk ki, her gecenin sabahı, her kışın bir baharı vardı.” dedi.

Türkiye’nin İslam coğrafyasının kalbi olduğunu söyleyen Metin Memiş, kalp çalışmazsa bütün organların öleceğini, bu yüzden Cumhuriyet tarihi boyunca milletin sinesinde yeşeren her umudun, kirli oyun ve operasyonlara maruz kaldığını söyledi.

Ülkemizin, içten ve dıştan kirli operasyonlara muhatap olduğunu belirten Memiş, “Dünya mazlumlarının sesi olduğu için Türkiye’ye bedel ödetmeye kalktılar. Çanakkale ruhunu 2023 hedefleriyle, 2071 hedefleriyle geleceğe taşıyacak milli iradeye kumpas üstüne kumpas kurdular. Gezi olayları ile ülkeyi karıştırmak istediler, yetmedi 17-25 Aralık darbe girişimleriyle  ülkemizi siyasal istikrarsızlığa sürüklemek istediler. Ancak Allah’a hamd olsun ki, birbirini takip eden ihanet senaryolarına rağmen, milletin sinesinde zerre miktar tahrip açamadılar.” Şeklinde konuştu.

ÇÖZÜM SÜRECİNE DESTEK OLDUK

Çözüm sürecini çıkarları için tehdit görenlere karşın, kendilerinin milletin birliği, dirliği ve kardeşliğinin bekçileri olduğunu kaydeden Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, “Bundan sonra da millete bedel ödettirmeye kalkanlar bilsinler ki, Türkiye’nin; askeri vesayetin, yargı vesayetinin, paralel vesayetin, küresel vesayetin rota çizdiği eski Türkiye olmasına müsaade etmeyeceğiz.” dedi.

 

MÜEZZİNOĞLU: YARINLARIMIZ BUGÜNDEN DAHA GÜZEL OLSUN

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş’in ardından bir konuşma yapan Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, teşkilatımıza hitap etti. Burada salonu dolduran binlerce Sağlık-Sen teşkilatına hitap eden Bakan Müezzinoğlu, yapılamaz denilen birçok şeyin yapıldığını, siyasi istikrarın sağlanması ile taleplerin karşılanmasının mümkün olacağını söyledi.

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş’in konuşmasında, sağlık çalışanlarının motivasyonunun düşürülmemesi gerektiğine yönelik sözlerini de değerlendiren Bakan Müezzinoğlu, sağlık çalışanlarının hizmetini ölçmenin mümkün olmadığını, bunun karşılığını sağlayacak hiçbir gücün olmadığını söyledi.

Kreş, yıpranma payı ve lisans tamamlamaya yönelik de değerlendirmelerde bulunan Bakan Müezzinoğlu, “Kreş bütün projelerimizde olmazsa olmaz olarak yer alıyor. Lisans tamamlama konusunda, YÖK ile görüşüyoruz. Sağlık Bakanlığı olarak Sağlık Bilimleri Üniversitesi TBMM Genel Kurulu’nda. Bu üniversitemiz kurulduğunda, lisans tamamlamaları daha iyi yapabilecek bir duruma geleceğiz. Hizmet alımında kardeşlerimizin hak ve hukuklarını merkeze alan bir sistemi arzuluyoruz. Kaşığı bir taraftan büyütürken, kepçe ile geri almamak ilkesel duruşundan vazgeçmek istemiyoruz.” şeklinde konuştu.

Yıpranma payı konusunda ise, çalışmaların sürdüğünü belirten Bakan Müezzinoğlu, sağlık çalışanlarının çalışma şartları ve zorluklarını da içeren bir dosyayı Başbakan Ahmet Davutoğlu’na sunacağını ifade etti.

“Sizlerle bir arada olmaktan mutluluk duyduğumu ifade ediyorum. Yarınlarımız bugünden daha güzel olsun” diyen Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, ülke insanına, bu millete, bu milletin medeniyet anlayışına hizmet edebilme adına Merhum M. Akif İnan’ın verdiği mücadelenin bu salonlara sığmayacak noktaya geldiğini, bu noktaya gelmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Dertler ve sıkıntıların paylaşıldıkça azalıp, mutlulukların da paylaşıldıkça çoğalacağını belirten Bakan Müezzinoğlu, Sağlık-Sen’in 20 yıl önce merkezine dertleri ve sıkıntıları alarak azaltmayı, sevinçleri paylaşarak çoğaltmak ve büyütmek amacıyla kurulduğuna dikkat çekti.

Ak Parti’yi aynı anlayışla kurduklarını belirten Bakan Müezzinoğlu, “Bu millete hizmet etme, yarınlarda mutlulukları paylaşarak çoğaltmayı hedefledik. 12 yıldır milletin sorunlarını çözen bir iktidar var. Zor ve sıkıntılı günler geçirdik. Hiç umutsuzluğa kapılmadık, karamsarlığa kapılmadık. Çünkü aynı derdi paylaşan milletimiz vardı, aynı derdi paylaşan Memur-Sen bizimle birlikteydi. Bu coşku ve ruh oldukça, aşamayacağımız engel yoktur.”  şeklinde konuştu.

Memur-Sen gibi bu millete hizmet etmekten onur ve gurur duyan, millete hizmet etmeyi borç kabul eden, ibadet olarak gören bir sivil toplum örgütü olduğunu ifade eden Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Milli iradeyi idam sehpasına götürenler, aynısını yapabileceklerini sandılar. Ana unuttukları bir gerçek vardı; Türkiye’de bir Ak Parti vardı. Sarıkız, Ergenekon, Balyoz, kapatma davaları, milli iradenin ümüğünü sıkmak isteyenler sonra gördüler ki, milli irade, milli iradenin ümüğünü sıkmaya çalışanların ümüğünü sıktı.” dedi.

Bu yolculuğu ve anlayışı, Haziran seçimlerinden sonra bu millete yakışır bir anayasa ile taçlandıracaklarını belirten Bakan Müezzinoğlu, daha sonra şunları kaydetti: “Biz, sağlıkçılarız. Aile sağlığı, toplum sağlığı, şehir hastaneleri, ileri teknoloji, çalışanlarımızın özlük hakları, alın terleri diyoruz. Bütün bunları yapabilmemiz için sağlıklı bir milli irade, sağlığın sandığının korunması, milli iradenin temsilcilerinin oynanamayacağı bir sistemi kurmamız lazım. İstikrarlı siyasi yönetim, bütün taleplerin çözümünü kolaylaştırır. Milli iradenin istikrarını koruyamazsak, ekonomik istikrar bozulur.”

 

Sunuculuğunu Sağlık-Sen Genel Sekreteri Fatih Seyran’ın yaptığı Sağlık-Sen 2015 Büyük Türkiye Buluşması’na 2800 kişi katıldı. Program Devlet Halk Dansları Topluluğu, semazen ve mehteran gösterilerinin ardından Uğur Işılak konseri ile son buldu.

 

 

 


  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo