MEMİŞ: TAŞERONLAŞMAYA KARŞIYIZ

Sağlık Bakanlığı’nda hizmet alımı yöntemiyle tıbbi sekreter alınacağı yönündeki açıklamalara Sağlık-Sen’den tepki geldi.

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, taşeron uygulamalarının sağlık hizmetlerinde nitelik ve güvenlik sorunu oluşturduğunu söyledi.

Taşeronlaşma uygulamalarının Türkiye’de kanayan bir yara olduğunun altını çizen Memiş, “Bu modelin kazananı taşeron firmalar, mağdurları ise çalışanlar ve halkımızdır” dedi. Sağlıkta uzun yıllar sözleşmeli çalıştırma modellerinden kaynaklı adaletsizlikler yaşandığını, sendika olarak sözleşmeli istihdamının durdurulmasını sağladıklarını kaydeden Memiş, “Taşeronlaşma sözleşmeli modelden daha büyük adaletsizlikler içeriyor. Sağlık gibi hayati bir alanda, ne çalışanın ne de hizmet alan insanımızın yararına olmayan bir sistemin yaygınlaştırılmasını kabul edemeyiz” şeklinde konuştu.

Memiş, Türkiye’de sağlık çalışanlarının, AB ülkelerindeki çalışanlardan iki kat fazla hizmet ürettiği halde yarısı kadar dahi ücret alamadığını kaydederek, “Sağlık hizmetlerinin nitelikli şekilde halkımıza ulaşması için yapılması gereken, ucuz işgücü oluşturmak değil, sağlık çalışanlarının çalışma koşullarını ve haklarını geliştirmektir” dedi.

Yeni kamu görevlisi alımlarında, hizmet sektörleri arasında farklılıklar olduğunu belirten Memiş, 50 bin öğretmen alınırken, sağlık hizmetlerinde 12 bin atama yapıldığına dikkat çekti. İnsan hayatının söz konusu olduğu sağlık hizmetlerinde yeterli personel istihdamı yapılmamasının hem hizmet kalitesini, hem de çalışanların motivasyonunu düşüreceğini de dile getiren Memiş, hizmet duyulan alanlarda taşeronlaşma yoluyla değil, kamu görevlisi olarak istihdama gidilmesi çağrısında bulundu.

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo