Çevre Sağlığı Teknikerleri: Yeni Alım Değil, Eski Kadrolarımızı İstiyoruz

2013 yılında Türkiye Halk Sağlığı Kurumu'na atanan Çevre Sağlığı Teknikerlerinin ataması; Çevre Kirlenmesi, Çevre Koruma, Çevre Koruma ve Kontrol Önlisans bölümü mezunlarına ÖSYM Tercih Kılavuzu'nda yer verilmemesi sebebiyle mahkeme tarafından iptal edilmişti. Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından iptal edilen atamalar yerine yeniden yerleştirme yapılacağı ve ataması iptal edilenlerin de bu atamaya başvurabileceği açıklanmıştı.

Sağlık-Sen Genel Merkezini ziyaret ederek, Genel Başkan Metin Memiş ve Genel Başkan Yardımcılarıyla görüşen Çevre Sağlığı Teknikerleri, mahkemenin verdiği kararın haksız bir karar olduğunu belirterek kendilerinin mağdur edildiklerini söyledi. Çevre sağlığı teknikerleri, büyük bir mağduriyetin içine itildiklerini belirterek, “Yakınlarımıza bile görevimize son verildiğini söyleyemiyoruz. Çocuklarımızdan gizliyoruz. Mağduriyetimiz giderilsin” şeklinde konuştu.

Metin Memiş ise mahkemenin verdiği bu karar nedeniyle mağdur olan Çevre Sağlığı Teknikerlerinin sorunlarını Sağlık Bakanlığı ile görüşeceklerini söyledi.

KPSS sonucu, ÖSYM’nin yayınladığı klavuza göre atamaların yapıldığını belirten Memiş, “Bu olayda hiçbir sorumluluğu olmayan Çevre Sağlığı Teknikerleri mağdur edilmektedir. Kazanılmış hakkın alınması, doğru değildir. Bakanlık yeni bir düzenleme yaparak, kazanılmış hak kaybının önüne geçmelidir. Ayrıca, bu mahkeme kararına sebep olan konuda da YÖK ile görüşülerek görüş birliği sağlanmalıdır. Yeniden alım yapılacak olması, hakkı elinden alınmak isteyenlerin mağduriyetlerini gidermeyecektir. Yapılması gereken, atanamadıkları gerekçesiyle, yargıya başvuran diğer arkadaşlarımız için yeni bir alım yapmaktır.” Şeklinde konuştu. Sağlık-Sen Genel Başkanı Memiş, Sağlık-Sen olarak çevre sağlığı teknikerlerinin yanında olduklarını da kaydetti.

 

 


FOTO GALERİ

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo