Askeri Hastane Çalışanları Sağlık Hizmet Koluna Üye Olabilecek

Danıştay 10. Dairesi, Sağlık-Sen’in başvurusu üzerine, Genelkurmay Başkanlığı’na bağlı hastanelerde çalışan personelin büro hizmet koluna üye olmasına yönelik yönetmeliğin yürütmesinin durdurulması kararını verdi. 10. Daire ayrıca, sağlık hizmet koluna üye olmak isteyen çalışanın üyelik başvurusunun kabul edilmemesi konusunda da yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bu kararlar sonrası, Genelkurmay Başkanlığı’na bağlı hastanelerde görevli personele, sağlık hizmet koluna üye olmasının yolu açılmış oldu.

 

Ayrıca, GATA’da çalışan bir sağlık çalışanının Sağlık-Sen’e üyeliği sonrasında üyelik formunun GATA komutanlığı tarafından sadece büro hizmet kolundaki sendikalara üye olabileceği gerekçesiyle reddedilmesi üzerine, ilgili işlemin ve gerekçesi olan Türk silahlı kuvvetlerine bağlı GATA ve diğer askeri hastanelerde görev yapan sivil memurların büro hizmet kolundaki sendikalara üye olmasını öngören yönetmelik hükümlerinin iptali ve yürütmesinin durdurulması adına dava açılmıştı.

 

Danıştay 10. Dairesi, 08.12.2014 günlü 2014/6155 Esas sayılı Kararıyla Türk Silahlı Kuvvetleri Bünyesinde görev yapan tüm sivil memurların Büro Hizmet Kolundaki sendikalara üye olabileceği yönündeki yönetmelik hükümlerinin ve üyelik formunun reddine yönelik GATA Komutanlığı işleminin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi. Söz konusu karar doğrultusunda artık GATA ve diğer askeri hastanelerde çalışmakta olan sivil sağlık çalışanı ve memurlar Sağlık-Sen’e üye olabilecek.

 

MEMİŞ: DANIŞTAY, HAKKI TESLİM ETTİ

 

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bir hakkın yerini bulduğunu, hastanede çalışanların, sağlık hizmet koluna üye olmasının yolunu açtıklarını söyledi.

 

Önce, Memur-Sen olarak Genelkurmay’da çalışan sivil memurlara sendika üyesi olmanın yolunu açtıklarını, sonra da hastanelerdeki çalışanların kendi hizmet kollarına üye olması konusunda verdikleri hukuk mücadelesini kazandıklarını belirten Memiş, “Avrupa’nın bir çok ülkesinde askeri personel bile sendika üyesi olabilirken, bizde sivil memurların bile sendika olamayacağı yönündeki engel, sendikal bir ayıptı. Önce bu ayıptan ülkemizi kurtardık, sonra da askeri hastanelerde çalışan sivil personelin kendi hizmet kolumuza üye olması için verdiğimiz mücadeleyi kazandık. Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarımız için verdiğimiz mücadele, elde ettiğimiz kazanımlar ortadadır. Mücadelemize, askeri hastanelerde çalışan arkadaşlarımızı da dahil edeceğiz” şeklinde konuştu. 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo