Bölge Divan Toplantımız Osmaniye’de Yapıldı

Genel Başkanımız Metin Memiş’in katıldığı ve Osmaniye, Adana, Antalya, Gaziantep, Kilis, Kahramanmaraş, Burdur, Isparta, Hatay ve Mersin Şubemizle, Gaziantep Üniversite Şubemizin katıldığı Bölge Divan Toplantısı Osmaniye’de yapıldı.

Burada konuşan Genel Başkanımız Metin Memiş, gündemdeki konuların yanı sıra sendikal çalışmalar hakkında da bilgi verdi.

2015 Mücadele Yılımız Olacak

Sağlık çalışanlarının sorunlarına çözüm üretmek, taleplerini kazanıma dönüştürmek için mücadele ettiklerini kaydeden Genel Başkanımız Memiş, yıpranma payının da bunların başında geldiğini dile getirdi. ‘Üç yıldır bunu taşımadığımız yer kalmadı. Toplu sözleşme masalarına, kurul toplantıları, bakanlık ile yaptığımız görüşmeler, her tarafa taşıdık ve her yerde iade ettik’ şeklinde konuşan Genel Başkanımız, bu konuda çalışmaların sürdüğünü, 2015’in başlarında bunun gerçekleşmesi için mücadele edeceklerini ifade etti.

Sağlık-Sen’in ilkleri yaşatan sendika olduğunu belirten Memiş, “İlk defa bir meslek grubuna yönelik kanun maddesi yapıldı. Neydi bu? Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanların tutukluluk süresi içerisinde yargılanması gibi bir kanun düzenlemesi çıktı. İşte sizlerin sayesinde bu çıktı. İkincisi ise; mağdur edilen araştırmacıların haklarının iadesi konusu. İlk defa sağlıkta yapıldı ve diğerlerine de örnek oldu. En son yapılan bir ilk de; ilk defa bir meslek grubuna yönelik lisans tamamlamaya ilişkin kanuni düzenleme çıktı. Bütün meslek gruplarının bu konuda talebi var. Ancak ilk defa sadece sağlık çalışanlarının lisans tamamlamasına bir kanuni düzenleme yapıldı. Bütün bunlar sizlerin sahada göğsünüzü gere gere gurur ile anlatacağınız şeylerdir” diye konuştu.

Çözüm Odaklı Sendikacılık Yapıyoruz

Çözüm odaklı ve sorumlu sendikacılık anlayışı içinde demokrasi için mücadele verdiklerini ifade eden Genel Başkanımız Metin Memiş, “Demokrasi bize biraz bol geliyor. Bu ülkede demokrasiyi işletmek istediğiniz zaman, birileri hemen gelip kafanıza sopayla vuruyor. Aynen ülkemizde yaşadığımız gibi, bunu bize yıllarca yaşattılar. Bu ülkede milletin iradesi her seferinde sandığa yansıdıkça, birileri bu iradeye ipotek koydular. Bu 28 Şubat’a kadar sürdü. 28 Şubat’tan sonra milletimiz iradesine sahip çıktı” şeklinde konuştu.

“Bizim derdimiz sadece çalışanların özlük hakları değildir, ideolojik sendikacılık hiç değildir” diyen Genel Başkanımız Memiş, “Bu milletin üzerinde oyun oynayanlarla mücadele etmek bizim sendikacılık anlayışımızdır. Milletin iradesine sahip çıkmak bizim sendikacılık anlayışımızdır. Bu milletin geleceğine sahip çıkmak bizim sendika davamızdır. Bu ülkenin yeni bir dünya hayaline koşması bizim sendikal sevdamızdır. Biz bu sloganlarla yola çıktık. Allah’a hamdolsun, 11 Ağustos sabahında Türkiye’de, yeni bir Türkiye söylemi ile uyandık. Bizler bu ülkede sendikacılığı sadece ücrete sıkıştırmadık, ideolojiye hiç sıkıştırmadık ve bu ülkede darbecilere karşı, çeteler karşı, birlikte mücadele ettik. Bu ülkede referandum sürecinde ‘Evet’ diyerek, darbeci zihniyetin anayasasının değiştirilmesinin altına imza attık” dedi.
 

Çözüm İçin, Elimizi Değil Gövdemizi Taşın Altına Koyduk

Çözüm sürecine de değinen Genel Başkanımız Metin Memiş, şunları söyledi: “Evet, bu ülkede 40 yıldır bir ateş var. 40 yıldır terör nedeniyle bu ülkeyi bölmek istiyorlar. Şimdi siyasi irade bir irade ortaya koydu ve ‘Biz çözüm süreci ile bu terörü bitirmek istiyoruz’ dedi. Biz de Memur-Sen olarak dedik ki; Evet bizler çözüm sürecinde elimizi değil, gövdemizi taşın altına koyacağız. Bu sürecin amacı neydi? Analar ağlamasın, gözyaşı akmasın, şehit cenazesi gelmesin, teröre aktarılan kaynaklar milli gelire ve oradan da ekonomiye yansıtılsın sloganı ile çözüm sürecini destekleyeceğiz dedik. Bir kırmızı çizgi koyduk. Tek vatan, tek bayrak, tek devlet olgusu ortaya koyduk. Geçtiğimiz hafta Diyarbakır’daydık ve orada da aynı şeyi haykırdık.”

Cumartesi Anneleri’nden, Pkk’dan Evladını İsteyen Annelere Gelindi

Cumartesi Anneleri’nden, Diyarbakır Belediyesi önünde ‘Katil PKK, çocuğumuz bırak. Bizim çocuğumuz terörist olmasın, bizim çocuğumuz öğrenci olsun, eli silah değil kalem tutsun’ denilen bir sürece gelindiğini ifade eden Genel Başkanımız, bu tablonun çözüm sürecinin bu ülkeye kazandırdığı en büyük güzelliklerden biri olduğunu kaydetti.

Güçlü ve Yeni Türkiye’yi engellemek isteyenlerin olduğuna da değinen Memiş, “Güçlü bir Türkiye olma yolunda bir mücadele var. Elbette ki bu hem küresel güçlerin, hem de onların içimizdeki işbirlikçilerinin işine gelmiyor. Yeni Türkiye ne anlama geliyor? Yeni Türkiye; artık darbelerin olamayacağı, artık vesayetin son bulduğu, artık milletin iradesinin tamamen sandığa yansıtıldığı bir dönem anlamına geliyor ki; Türkiye’nin bu günlere gelmesinde emeği geçen tüm Memur-Sen’li gönüldaşlarımıza, kıl kadar emeği olan tüm gönül dostlarımıza huzurlarınızda teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Sağlık-Sen Osmaniye Şube Başkanı Muhittin Çenet’in açılış konuşmasının ardından şube başkanlarımız çalışmaları hakkında bilgi verdi. Bölge Divan Toplantısına Genel Başkanımızın yanı sıra, Genel Başkan Vekilimiz Semih Durmuş, Genel Başkan Yardımcılarımız Kemal Çırak, Mustafa Örnek, Abdülaziz Aslan ve Mutlu Kaya da katıldı.

 


  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo