gaziantep, mersin ve adana il divan toplantılarımız yapıldı

Genel Başkanımız Metin Memiş ve yönetim kurulu üyelerinin katılımlarıyla, Gaziantep, Mersin ve Adana Şubelerimizde gerçekleştirilen İl Divan Toplantıları’nın yanı sıra kamu kurum ve kuruluşlarına da bir dizi ziyaretlerde bulunuldu. Ayrıca Gaziantep Sağlık-Sen Üniversite Şubesi’nin Olağan Genel Kurulu da gerçekleştirildi.


Genel Başkanımız Metin Memiş ve Genel Merkez Yöneticilerimizin katılımlarıyla gerçekleştirilen İl Divan Toplantılarına, Şube Başkanları, Şube Yönetim Kurulu Üyeleri, ilçe ve işyeri temsilcileri, kadın kolları, denetleme ve disiplin kurulları da katıldı.


Genel Başkanımız Metin Memiş ve yönetim kurulu üyelerinin katılımlarıyla, Gaziantep, Mersin ve Adana Şubelerimizde gerçekleştirilen İl Divan Toplantıları’nın yanı sıra kamu kurum ve kuruluşlarına da bir dizi ziyaretlerde bulunuldu.


MERSİN İL DİVAN TOPLANTISI

Sağlık-Sen Mersin Şubesi İl Divan Toplantısı’na katılan Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, burada yaptığı konuşmada, ek ödeme konusuna değinerek, sağlık çalışanlarının ek ödemelerinin maaşlarından ayrı hesap edilmesi ve vergi kaybının da önüne geçilmesi gerektiğini kaydetti. Memiş, “2013 yılı toplu sözleşme masasında bunun mücadelesini vereceğiz. Önümüzdeki süreç içerisinde takip edeceğimiz en önemli taleplerimizden birisi de ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması, diğeri de yıpranma payının sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarına verilmesi konusudur” dedi.

Sağlık-Sen’in kazanımlarını kendi kazanımları imiş gibi gösteren, toplu sözleşme masasında yer almayan yetkisiz sendikaları da eleştiren Memiş, bunların toplu sözleşme sürecinde Sağlık-Sen’in elde ettiği kazanımları gasp etmekle suçladı. Memiş, “Toplu sözleşme sürecinde elde ettiğimiz kazanımlarımızı birileri sahipleniyor, bizim Ankara’da masada ortaya koyduğumuz emeğimizi birileri ‘ben aldım’ diye gasp etmeye çalışıyor. Bizim kazanımlarımızı anlatma noktasında eksikliğimiz var. Birilerinin aklına dahi getiremediği kazanımları biz elde ediyoruz ama birileri bu elde edilen kazanımları sanki kendi kazanımıymış gibi sahada utanmadan, sıkılmadan sahipleniyor. 2006 yılındaki toplu görüşmelerde KESK zaten masaya oturmadı, Kamu-Sen ise masadan çekildi. Sözleşmelilere sendika hakkı verilmesi ve banka promosyonlarının çalışanlara dağıtılması konusu, biz masaya oturmasaydık kazanım olmayacaktı” ifadelerini kullandı.

Ek ödemelerin ayın 15’inde maaşla birlikte verilmesi, vergiden muaf tutulması ve emekliliğe yansıtılması konularında öncelikli olarak mücadele yürüttüklerini ve masadaki taleplerinin başında geldiğini aktaran Memiş, şöyle devam etti:

“Toplu sözleşme masasında bunu elde ettik. Ek ödemelerimizi artık ayın 15’inde maaşımızla birlikte alıyoruz. Artık sağlık çalışanlarının da ek ödemelerinin maaşlarından ayrı hesap edilmesi ve vergi kaybının da önüne geçilmesi gerekiyor. 2013 yılı toplu sözleşme masasında bunun mücadelesini vereceğiz. Önümüzdeki süreç içerisinde takip edeceğimiz en önemli taleplerimizden birisi de ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması, diğeri de yıpranma payının sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarına verilmesi konusudur.”

İlk toplu sözleşme sürecinde toplam 11 iş kolunda 560 maddeyle masaya oturduklarını, 63 maddelik kazanım elde ettiklerini dile getiren Memiş, şunları söyledi: “Bunun 13 maddesi sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarını ilgilendiriyor. Artık ‘emredersiniz, ne isterseniz yaparız’ diyen Memur-Sen ailesi yok. Mücadele eden Memur-Sen var. Sahada yapmış olduğumuz çalışmaları, elde ettiğimiz kazanımları çok iyi anlatmamız lazım. İnsanlar yapılanları çok çabuk unutuyor ama bunu anlatmak sizlerin görevi. Bardağın dolu tarafını iyi göreceğiz, iyi anlatacağız ve dert yanmayacağız, yakınmayacağız, çalışanlara aldığımız kazanımları unutturmayacağız, her zaman hatırlatacağız.” 

ADANA İL DİVAN TOPLANTISI


Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş Adana Şubesi İl Divan Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, toplumsal olaylarda sağlık çalışanlarının polisler kadar yıprandığını söyledi. Memiş, sağlık çalışanları arasında yaptıkları tükenmişlik anketi sonucuna göre toplumsal olaylarla karşı karşıya kalan polisler ile sağlık çalışanlarının tükenmişlik oranının neredeyse aynı olduğunu belirterek, “Sağlık Çalışanlarına Yıpranma Payı verilmelidir” dedi.

Konuşmasında, sağlık çalışanlarına yıpranma payı verilmesi gerektiğini vurgulayan Memiş, "Bugün asker polis itfaiyeci, gazeteci ve milletvekilleri dahi yıpranma payı alıyor ama çalışanların yüzde 60'dan fazlası bayan olan sağlık çalışanları maalesef yıpranma payı alamıyor. Bu anlamda yapmış olduğumuz araştırmaların neticelerinin dosyaları açıldı. Yaptığımız araştırmalara göre polislerin tükenmişliği 25,85 puan iken sağlık çalışanların tükenmişliği ise 23,96 puan. Yani polislerle neredeyse aynı tükenmişliğe sahip" ifadelerini kullandı.

Sağlık çalışanlarının her anlamda sıkıntı içerisinde olduğunu ifade eden Memiş, biran önce düzenlemelerin yapılarak sağlık çalışanlarına yıpranma payı verilmesi gerektiğini kaydetti.

Genel Başkan Sağlık-Sen Adana Şube Başkanı Recep Kurum ve Memur-Sen İl Başkanı Muhammet Erdoğan’ın da birer konuşma yaptığı İl Divan Toplantısı’na, Şube Yönetim Kurulu Üyeleri, ilçe ve işyeri temsilcileri, kadın kolları, denetleme ve disiplin kurulları da hazır bulundu.


GAZİANTEP İL DİVAN TOPLANTISI VE ÜNİVERSİTE ŞUBESİ GENEL KURULU

Gaziantep Sağlık-Sen Üniversite Şubesi Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi. Genel Kurulun Divan Başkanlığını yapan Sağlık-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mutlu Kaya, yaptığı konuşmada, Üniversite Şubesi’nin kurularak Türkiye’de bir ilkin gerçekleştirildiğini söyledi. Kaya, Sağlık-Sen’in Türkiye'nin en büyük yetkili sendikası olarak yalnızca üyelerinin değil, 400 bin sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının hak ve menfaatlerinin mücadelesini verdiklerini belirterek, “Üyelerimizin sosyal, mali ve özlük hak ve taleplerinin mücadelesi birlikte ülkemizin büyük sivil toplum örgütü olarak demokrasi ve insan temel hak ve özgürlükleri konusunda toplumsal sorumluluğumuzun gereğini yerine getirmek için çalışıyoruz. Üniversite çalışanlarımızın daha iyi temsil edilebilmeleri noktasında ilimizde Üniversite Şubemizin oluşumunu sağladık ve bugünde genel kurulunu gerçekleştirdik. Üniversite Şubemizin Genel Kurulunun, çalışanlarımızın hak ve menfaatlerini yüksek sesle dile getirmesi ümidiyle üyelerimize ve tüm çalışanlarımıza hayırlı olsun diyorum” dedi.


Yapılan seçimlerin ardından, Cuma Kerkez başkanlığındaki Sağlık-Sen Gaziantep Şubesi yönetim kurulunda, Mesut Rişvan, Cumali Aytekin, Suzan Telli, Fatih Bayseçkin, Metin Türkbeyler ve Müslüm Dağdeviren yer aldı.

Genel kurul toplantısına, Sağlık-Sen Genel Başkan Yardımcıları Mutlu Kaya ve Abdulaziz Aslan, Memur-Sen Gaziantep İl Başkanı Mithat Sevin, Sağlık-Sen Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Ali Arayıcı ve yönetim kurulu üyeleri, Sağlık-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı Mahmut Atçı ve yönetim kurulu üyeleri, Sağlık-Sen Kahramanmaraş Şube Başkanı Bünyamin Mutlu Demirci ve yönetim kurulu üyeleri, Gaziantep Üniversitesi yöneticileri ve sağlık çalışanları katıldı.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo