Sağlık-Sen’den YÖK’e Lisans Tamamlama Ziyareti

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ı ziyaret etti. Metin Memiş’in, lisans tamamlama konusundaki düzenlemenin bir an önce yapılması yönündeki talebi üzerine YÖK Başkanı Prof. Saraç, konuyla ilgili çalışma yaptıklarını, en kısa sürede bu çalışmayı tamamlamak istediklerini söyledi.

Sağlık-Sen Genel Merkez Yönetim Kurulu üyelerinin de katıldığı ziyarette, sağlık çalışanlarının en önemli beklentilerinden olan lisans tamamlama, üniversite hastaneleri ve üniversite hastanesi çalışanlarının sorunları ele alındı.

Ziyarette konuşan Metin Memiş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sağlık çalışanlarına lisans tamamlama hakkı verilmesi konusunda söz verdiğini hatırlatarak, “Sayın Cumhurbaşkanımız binlerce sağlık çalışanımızın katıldığı toplantımızda lisans tamamlama, yıpranma payı ve kreş konusunda söz verdi. Yıpranma payı konusunda Sağlık Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında çalışmalar sürüyor. Kreş açılmasıyla ilgili genelge yayınlandı. Lisans tamamlama konusundaki düzenleme de geçtiğimiz günlerde yasalaştı. Şimdi yapılacak olan, bu konuda çıkan yasanın uygulamasına yönelik düzenlemeler yapmak. Bu konuda sağlık çalışanlarının beklentilerinin en kısa sürede karşılanması gerekmektedir” şeklinde konuştu.

Sağlık-Sen olarak üniversite hastaneleri ve çalışanları çalıştayı yaptıklarını söyleyen Metin Memiş, çalıştay sonrası ortaya çıkan sonuç raporunu da YÖK Başkanı Prof. Saraç’a verdi. Çalıştaydan üniversite hastanelerinin sorunlarını çözümü için Üniversite Hastaneleri Birliği Kurulması, eş durumu, sağlık sorunları gibi zorunlu hallerde üniversite hastaneleri çalışanlarına tayin ve nakil hakkı verilmesi, sözleşmeliyken kadroya geçirilen personelin maaşlarının döner sermayeden ödenmesi sebebiyle yaşanan ekonomik sıkıntının, bu personelin maaşlarının genel bütçeye aktarılarak aşılması ve afiliasyon konusunda yeni bir uygulamaya gidilmesi gibi sonuçların çıktığını ifade eden Memiş, çalıştay sonrası ortaya çıkan sorunların tartışılıp çözüm bulunması için YÖK’le birlikte ortak sempozyum yapılmasını önerdi. Bu sempozyumun, üniversite hastanelerinde çalışanların kendilerine sahip çıkılmadığı yönündeki önyargının aşılması ve çalışanların sorunlarının çözümüne yönelik adımlar atılması açısından önemli olduğunu dile getiren Memiş, sorunlarından kurtulmuş ve kendisine sahip çıkıldığını fark eden çalışanların motivasyonunu artıracağını kaydetti.

PROF. SARAÇ: LİSANS TAMAMLAMA İÇİN ÇALIŞIYORUZ

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç da konuşmasında ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Lisans tamamlama konusunda bir çalışma başlattıklarını söyleyen Prof. Saraç, üniversite hastaneleri ve çalışanlarının sorunlarının ele alınacağı sempozyum düzenlenmesine de olumlu cevap verdi. Konuyla ilgili olarak yapılan çalışmalarda karşılıklı işbirliği ve görüş alış verişine önem verdiklerini ifade eden Prof. Saraç, sorunların çözümüne yönelik Sağlık-Sen’in gösterdiği çabaların takdir edilecek şekilde olduğunu ifade etti. Yapılan çalıştay ve sempozyum önerisinin Sağlık-Sen’in bakış açısı ve vizyonu açısından önemini gösterdiğini dile getiren Saraç, kendilerinin de çalışanların sorunlarının çözülmesinden memnun olacaklarını vurguladı.

Metin Memiş, ziyaretin anısına YÖK Başkanı Prof. Yekta Saraç’a, gümüş kaplama muhafazalı Kur’an-ı Kerim hediye etti.

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo