Taleplerimizi Bakan Müezzinoğlu’na İlettik

Genel Başkanımız Metin Memiş, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ile birlikte Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nu ziyaret ederek, yıpranma payı ve lisans tamamlama başta olmak üzere taleplerimizi iletti. Genel Başkanımız ziyarette ayrıca, Sağlık-Sen tarafından yapılan sağlık çalışanlarına yıpranma payı verilmesine yönelik çalıştay ön raporu ile Sağlık Okur Yazarlığı Araştırması(SOYA)’nın sonuçlarını da Bakan Müezzinoğlu’nu sundu. Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu da, 26-27 Aralık tarihlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı Yeniden Büyük Türkiye Kongresi’ne Bakan Müezzinoğlu’nu davet etti.

“YIPRANMA PAYI BÜTÜN SAĞLIK ÇALIŞANLARINI KAPSAMALI”

Sağlık-Sen olarak yıpranma payı ile ilgili geçtiğimiz haftalarda Sağlık Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bürokratları, Devlet Personel Başkanlığı uzmanları, Akademisyenler ve her meslek grubundan sağlık çalışanlarının katılımıyla “Sağlık Çalışanlarının İş Sağlığı ve Güvenliği Sorunları ve Yıpranma Payı Çalıştayı” düzenlediklerini belirten Genel Başkanımız Metin Memiş bu çalıştayda yıpranma payının kimlere ne şekilde verileceğinin tartışıldığını söyledi. Çalıştay’ın ön raporunu Bakan Müezzinoğlu’na ileten Memiş, yıpranma payının bütün sağlık çalışanlarını kapsayacak şekilde düzenlenmesi gerektiğini ifade etti. Genel Başkanımız Metin Memiş, “Cumhurbaşkanımız, söz vererek bu yöndeki taleplerimizi kazanıma çevirmenin yolunu açtı. Şimdi yapılması gereken ilgili bakanlıklarımızın, bizim ve sağlık çalışanlarının beklentilerini karşılayacak şekilde çalışmasını tamamlayarak konuyu TBMM’ye göndermektir. 2015 yılının ilk kısmında da konunun TBMM’de görüşülerek yasalaşması sağlanmalıdır” şeklinde konuştu.

“SOYA; SAĞLIKTA SÜRDÜREBİLİRLİĞE KATKI SUNACAK BİR ÇALIŞMA”

Türkiye’de ilk olarak Sağlık-Sen tarafından yapılan Sağlık Okur Yazarlığı Araştırması hakkında da bilgi veren Genel Başkanımız Metin Memiş, ülkemizin sürdürülebilir sağlık politikası ve kaliteli, amacına uygun sağlık hizmeti sunulması ve alınmasında yaptıkları araştırmanın yol göstereceğini kaydetti.

Lisans tamamlama konusunda da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söz verdiğini hatırlatan Genel Başkanımız Metin Memiş, önümüzdeki hafta YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ı ziyaret edeceklerini söyledi. Memiş, Sağlık Bakanlığı’nın da bu konuya katkı sunarak, sürecin hızlandırılması gerektiğini ifade etti.

Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavını kazanmasına karşın kadro yetersizliği yüzünden atamaları yapılamayan 2351 kişinin yaşadığı mağduriyete de dikkat çeken Genel Başkanımız Metin Memiş, görevde yükselme ve unvan değişikliği takviminin de en kısa sürede açıklanması ve uygulanmasını istedi ve bu yöndeki beklentilerin bir an önce karşılanmasını istedi.

Kadro bekleyen vekil ebe hemşirelerin kadro beklentisini de Bakan Müezzinoğlu’na ileten Genel Başkanımız Metin Memiş, kamu dışı aile sağlığı merkezi çalışanlarına da kadro verilmesini istedi.

BAKAN MÜEZZİNOĞLU: ÇALIŞMALARINIZI TAKDİR EDİYORUM

Sağlık-Sen’i, yaptığı yıpranma payı çalıştayı, Sağlık Okur Yazarlığı Araştırması ve sağlık çalışanlarının sorunlarına yönelik yaptığı araştırma ve çalışmalardan dolayı kutladığını söyleyen Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kendilerinin de yıpranma payının verilmesi yönündeki çalışmayı en kısa sürede tamamlamak için çalıştıklarını söyledi. Sağlık-Sen’in yaptığı çalışmanın, sahanın taleplerini yansıtması açısından önemli olduğunu söyleyen Bakan Müezzinoğlu, kendi amaçlarının da sağlık çalışanlarının beklentilerini karşılamak olduğunu kaydetti.

Lisans tamamlamayla, görevde yükselme ve unvan değişikliği konusunda da çalışmaların sürdüğünü ifade eden Bakan Müezzinoğlu,  kendisine iletilen talepler üzerinde ilgili birimlerle çalışacaklarını dile getirdi.

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo