İzmir Şubemizin Genişletilmiş Divan Toplantısı Gerçekleştirildi

İzmir Şube Başkanlığımız Genişletilmiş Divan Toplantısı Kuşadası’nda gerçekleştirildi. Toplantıya, Genel Başkanımız Metin Memiş, Genel Başkan Vekilimiz Semih Durmuş, Genel Başkan Yardımcılarımız Kemal Çırak, Mustafa Örnek ve Abdülaziz Arslan da katıldı.

İzmir, Aydın, Kütahya, Manisa, Denizli, Afyonkarahisar, Uşak şube başkanları ve yöneticilerinin de katıldığı toplantıda, sağlık çalışanlarının sorunları ele alındı. Toplantının ilk günü gerçekleştirilen eğitimlerde sendika üye ve yöneticilerine “Değerler Sendikacılığı’nda Proaktif İnsan Modeli” konusunda Muhammed Alpkent tarafından eğitim verildi.

Toplantının açılışında konuşan Genel Başkanımız Metin Memiş, Sağlık Bakanlığı’nın Yıpranma Payı’nda ‘unvan bazlı’ bir çalışma yaptığını belirterek, “Bu tür bir çalışmanın hayata geçirilmesinin sakıncaları olabilir. Hizmetli memur arkadaşlara yıpranma payı verilmesinde sıkıntılar yaşanabilir. Yaptığımız Çalıştay’da şöyle bir tanımlama yaptık. Ameliyathanede bir ekip çalışıyor. Bu ekipte hekim, hemşire hizmetli de var. Hizmetli de ameliyathanedeki zararlı gazlardan etkileniyor. Bu yüzden birim bazlı bir yıpranma payı verilmesi gerekiyor. Bir hemşire yoğun bakımda çalışırken, diğer bir hemşire birinci basamakta masa başı çalışıyorsa, bu iki hemşirenin aynı yıpranma hakkını alması doğru olmaz. Özellikli birimler, yataklı tüm servisler, laboratuvar ve röntgenin tüm birimlerinde çalışanlara 360’a 90 gün. Polikliniklerde hizmet veren sağlık çalışanlarına 360’a 75 gün, idari birimlerde çalışan arkadaşlarımıza da 360 güne 60 gün, 112 çalışanlarına 360’a 90 gün, Aile Hekimliği çalışanlarına 360’a 75 gün, Halk ve Sağlık Müdürlüğü’nde çalışanlarına 360’a 60 gün verilmesi yönünde bir kanaat var. Hakkaniyetli, adil ve sonucuna ulaşabileceğimiz bir yıpranma payı alabilmek için hazırladığımız raporu, Çalışma ve Sağlık Bakanlıkları’na sunacağız. 2015 yılı ilk yarısında, sağlık çalışanlarına yıpranma payı meclis gündemine getirilecek. Ve daha sonra müjdeyi 450 bin çalışanımıza vereceğiz” dedi.

“LİSANS TAMAMLAMA 2015-2016’DA”

Memiş ayrıca, lisans tamamlama konusundaki çalışmaların da son aşamaya geldiğini belirterek, “Lisans Tamamlama konusunda eski Yüksek Öğretim Kurumu Başkanı direnç gösteriyordu. Yeni YÖK Başkanımıza, Sayın Cumhurbaşkanımızın lisans tamamlama talimatını ileteceğiz. İnşallah 2015-2016 Eğitim ve Öğretim Yılı’nda 100 bin arkadaşımızın lisans tamamlamasının çıkmasını sağlayacağız “ diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo