MEMİŞ: AİLE HEKİMLERİNE NÖBET, SİSTEMİN RUHUNA AYKIRI

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, aile hekimlerinin kendi alanlarında görev yapması gerektiğini, acil servislerde nöbet tutturulmasının yanlış olduğunu söyledi. Aile hekimliği uygulamasının ruhuna ters uygulamaların aile hekimlerini küstüreceğini ve olumsuz etkileyeceğini belirten Memiş, nöbet ısrarından vazgeçilmesi gerektiğini belirtti.

Kanal A Haber’e konuk olan Metin Memiş, aile hekimlerine getirilen nöbet uygulamasına yönelik değerlendirmelerde bulundu. Aile hekimliğinin, sağlıkta dönüşümün önemli ayaklarından biri olduğunu ifade eden Memiş, aile hekimlerinin önleyici ve koruyucu bir sağlık hizmeti sunması için bu projenin başlatıldığını kaydetti. Memiş, “Aile hekimliği uygulaması bizde yarım başladı. AB’deki kriterlerin yarısı bir rakamla başladık. 22 bin aile hekimi ile başladık, her aile hekimine de ortalama 3 bin 500 hasta düşüyor. Sistem tam olarak anlatılamadı.” şeklinde konuştu.

Aile hekimlerinin adli tıp nöbeti tuttuğunu, sağlık raporu verdiğini belirten Metin Memiş, bu ek yüklerin yanında şimdi de nöbet tutturulmak istendiğini belirtti. Nöbetin torba yasaya eklenmesi sürecinde de tepkilerini dile getirdiklerini dile getiren Metin Memiş, ‘aile hekimlerinden koruyucu sağlık hizmeti olarak ne isterseniz isteyin, ama nöbete sokmayın’ dediklerini hatırlattı. Bu şekildeki uygulamayla aile hekimlerinin küstürüldüğünü ve sistemin ruhuna zarar verildiğini ifade eden Memiş, bilinçli bir sağlık hizmetiyle vatandaşın bilinçlendirilmesini ve aile hekiminin kendi alanında çalışması gerektiğini kaydetti.

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo