istiklal marşı, varoluş mücadelesinin manifestosudur

istiklal marşı, bundan 92 yıl önce, tbmm'de kabul edildi. istiklal marşı, ebediyen var olmaktan ya da yok olmaktan birini seçmek zorunda kaldığımız zamanların destanıdır. milletin aklında ve kalbinde yaşayan değerlerden oluşturulan inanç cephesi, istiklal marşı'nın coşkusuyla oluşturulmuş, milli mücadelede başarıya ulaşılmıştır.

istiklal marşı, imkânsız gibi görülenin başarıldığı zamanlarda yazılmış bir destandır. bu destan, yazıldığı dönemi aşan, milletimizi oluşturan her bireyin varoluş amacını belirleyen değerlerin manzum manifestosudur. kimliğimizin kurucu unsurlarını içinde taşıyan bir manzumedir. ideallerimizin ve mirasımızın temellerinin ve özünün dile gelmiş halidir. geçmişten kopmadan, geleceğe uzanan nizamın yol haritasıdır. “uçsuz bucaksız”, “iç içe geçmiş dünyaların” simgesel anlatımıdır. adanmışlığın ve kahramanlığın edebî ve ebedi anıtıdır.

istiklal marşı bizi anlatır. çünkü akif, milleti için yaşamıştır. anlattıkları da, hayatı da milletin hayatıdır. kendi ifadesiyle, “onu millete hediye ettim; artık o, milletindir. benimle alâkası kesilmiştir. zaten o, milletin eseri, milletin malıdır.”

memur-sen olarak, istiklal marşımızı, akif'imizi ve onun ideallerini yaşamak, nice 92 yıllar yaşatmak, elbette asli sorumluluklarımızdan biridir. bu coğrafyanın her yöresinde akifler ve asımlar’ın yetişmesinde, en önemli sorumluluğun bizim omuzlarımızda olduğunu bilerek, hareket edeceğimizden hiç kimsenin şüphesi olmasın.

bundan 92 yıl önce kabul edilen, akif'in milletine hediye ettiği ve kendi eserlerinde yer vermediği istiklal marşı'mızın ebediyete kadar sürmesini dilerken, akif'in diliyle, 'allah bu millete bir daha istiklal marşı yazdırmasın' diyerek, milli şairimizi de rahmet ve minnetle anıyoruz.

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo