MEMİŞ: SAĞLIK OKUR-YAZARLIĞI PROJESİ İŞ YÜKÜNÜ AZALTACAK

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, gerçekleştirdikleri ‘Sağlık okur-yazarlığı’ projesi ile sağlıkta bilinçli toplum oluşturup, çalışanların iş yükünün azaltılacağını söyledi. Memiş,  Sağlık-Sen Samsun Şubesi'nin 4. Olağan Genel Kurulu’na katıldı. Büyükşehir Belediyesi Atakum Kültür Merkezi'nde yapılan kongrede mevcut şube başkanı İlhan Öksüz yeniden seçildi.

 

ÖNEMLİ BİR KAZANIM

Burada konuşan Metin Memiş, sorunlara çözüm bulan, insanların derdini dinleyen, gönüllerini fetheden sendikal anlayışa  yöneldiklerini belirterek, "206 bin üyesi bulunan bir sendikayız. Kamu çalışanlarının sorunlarını her platformda anlatmaya ve çözüm bulmaya devam edeceğiz. Kamu çalışanlarının hak ettiğini alabilmesi için bu mücadeleye devam edeceğiz. Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanların tutuklu yargılanması gibi bir kazanım elde ettik. Bu sadece sağlık çalışanları için geçerlidir. 4 bin arkadaşımızın huzurunda Başbakanımızdan sağlık çalışanlarına yıpranma payı istedik. Sayın Başbakanımız talimatlarını verdi, sağlık çalışanlarımıza hayırlı uğurlu olsun. Kendileri de sağlık çalışanı olan bürokratlar anlamadı bizi, Başbakanımız anladı ve yıpranma payını verdi. Bizim amacımız bütün sağlık çalışanlarının bundan yararlanmasıydı. Bunun için mücadelemiz devam ediyor. Yıpranma payı 5 yıla 1 yıl olarak verilecek. Bu zamana kadar çalışanlara da verilecek. Bunun önemli bir kazanım olduğunu düşünüyoruz" dedi.

 

HASTALAR BİLİNÇLENECEK

Aile hekimliğinin, koruyucu hekimlik için önemli bir uygulama olduğunu ifade eden Memiş, 

"İyi niyetlerle kuruldu. Ancak sayı yeterli değil. Bu sorunun çözümü bilinçli toplum yetiştirmektir. Bir vatandaş ne zaman hastaneye gelmeli, ne zaman ilaç kullanmalı, hangi şartlarda, ne şartlarda sağlık hizmetleri alması gerektiğini bilmelidir. Bizim yaptığımız Sağlık okur-yazarlığı çalışmasının amacı budur. Bu çalışma ile ülkemizin Sağlık okur-yazarlığı haritasını çıkaracağız. Biz de öncelikle sürdürülebilir sağlığı sağlamış olacağız. Bilinçli hasta ile hasta sayısını düşürerek, iş yükünü azaltacağız, bilinçli toplum oluşturarak, sağlık çalışanlarına nasıl davranacağını anlatarak, sağlıktaki şiddeti önlemiş olacağız. Türkiye'de uzun yıllar konuşulacak bu araştırmamız, bizim akademik ve bilimsel çözüm odaklı, sendikal anlayışımızı ortaya koyan bir çalışma oldu. Önümüzdeki günlerde bunu kamuoyu ile paylaşacağız" diye konuştu. 

 

Şube Başkanlığı'na yeniden seçilen İlhan Öksüz ise bugüne kadar yaptıkları hizmetleri arttırarak sürdüreceklerini söyledi. Sağlık-Sen Samsun Şubesi'nin yeni yönetim kurulu şu isimlerden oluştu: İlhan Öksüz, Hüseyin Ertosun, Kemal Soylu, Cihan Altuncu, Hasan Turan, Cevdet Yıldırım ve Mustafa Güler. 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo