Memiş: Aile Hekimlerinin Nöbet Zorunluluğu Yeniden Ele Alınmalı

Sağlık-Sen Genel Genel Başkanı Metin Memiş, Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Prof. Dr. Seçil Özkan’ı ziyaret etti.

Aile hekimlerine getirilen nöbet zorunluluğu ile ilgili görüşlerini Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Prof. Dr. Özkan’a aktaran Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, söz konusu nöbet uygulamasının aile hekimliği sisteminin hizmet kalitesini olumsuz yönde etkileyeceğini belirtti. Halk Sağlığı Kurumu’nun kendi misyonu olan koruyucu sağlık hizmetlerinde aile hekimliği çalışanlarının daha etkin rol oynaması gerektiğini ifade eden Genel Başkan Memiş, hali hazırda haftalık 40 saat çalışan aile hekimlerine, ayda asgari 8 saat getirilen nöbet zorunluluğunun aile hekimliği sistemine ve kurumlara maddi ve manevi pek çok olumsuz yük getireceğini kaydetti.

Aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının nöbet tutma zorunluluğunun kaldırılarak, nöbet ihtiyacı, ikametgah adresi ve gönüllülük esasına göre yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirten Memiş,  düzenleme ile ilgili Danıştay’da dava açtıklarını kaydederek, bu konunun ivedilikle ele alınmasını talep etti.

Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Prof. Dr. Seçil Özkan da, aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarına getirilen nöbet zorunluluğunu yeniden gündeme getirerek konu ile ilgili talepleri dikkate alacaklarını ifade etti.

Ziyarete Sağlık-Sen Genel Genel Başkanı Metin Memiş ile birlikte Genel Başkan Vekili Semih Durmuş ve Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Örnek de katıldı.

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo