türkiye özgürlüğe 12 milyon 300 bin imza attı

memur-sen’in kamuda kıyafet özgürlüğü için 14 ocak’ta türkiye genelinde başlattığı ‘özgürlük için 10 milyon imza’ kampanyası rekor sayıyla sonuçlandı. bir ay içinde 81 il ve yüzlerce ilçede kurulan standlar ile www.ozgurlukicin10milyonimza.com sitesi üzerinden toplanan imza sayısı 12 milyon 300 bini buldu. illere göre tasnif edilen imzalar, klasörler haline getirildi. imzalar memur-sen yönetimi tarafından başbakanlığa sunulacak. gelişmelerle ilgili genel merkez binasında basın açıklaması yapan memur-sen genel başkanı ahmet gündoğdu, milletin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirdiğini belirterek, şunları kaydetti: “milletimiz, özgürlük için 10 milyon imza kampanyası’na katılarak üzerine düşeni yaptı. memur-sen olarak bizler de üyelerimize, ülkemize karşı bir sorumluluğumuzu daha yerine getirmiş olmanın vicdani rahatlığını yaşıyoruz. milletimizin yasakların kaldırılmasına yönelik taleplerini, 12 milyon 300 bin imzalı dilekçe olarak başbakanlık'a sunacağız. bundan sonra sorumluluk hükümetindir, tbmm'nindir, siyaset kurumunundur.”

 

millet, ‘özgürlük’ dedi…

 

özgürlük kampanyasını belirledikleri sayının üzerinde tamamlanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren gündoğdu, kampanyanın sonucu hakkında şu bilgiyi verdi: “özgürlük sevdalılarının çalışmalarıyla toplanan imza sayısı beklediğimizin üzerinde bir rakama ulaştı. buna göre standlardan gelen imzalar 10 milyon 400 bini bulurken, www.ozgurlukicin10milyonimza.com internet sitemiz üzerinde toplanan imza sayısı ise 1 milyon 900 bin oldu.  toplamda, 12 milyon 300 bin imzaya ulaştık.” bu tablonun, milletin özgürlüklerden yana tavır aldığının göstergesi olduğuna dikkat çeken gündoğdu, “milletimiz, attığı imzalarla darbecilerini yargılayan türkiye'nin, darbe anayasasıyla yönetilmekten ve bu anayasa da bile yer almayan kılık-kıyafet yönetmeliği ile kamu görevlilerinin özgürlüklerini kısıtlaması ayıbından kurtulmak istediğini de beyan etmiştir” ifadelerini kullandı.

 

bu ayıptan kurtulmalıyız

 

söz konusu yönetmelik üzerinden kamuda çalışan kadınların kategorize edildiğini belirten gündoğdu, kadınlar arasında açık bir şekilde ayrımcılık yapıldığını söyledi. gelinen nokta itibariyle türkiye’nin artık darbe anayasasının ürünü yasakçı yönetmelikten kurtulması gerektiğini vurgulayan gündoğdu “kamu görevlilerinin saç, sakal, bıyık, favori ve tırnak uzunluğu ile ilgilenen, kadınlara başı açık olmayı dayatan, ayakkabının topuk boyuna karışan, yasal bir dayanağı olmayan 1982 model darbe dönemi kalıntısı kılık-kıyafet yönetmeliğini artık çöpe atmalıyız” ifadelerini kullandı. son yıllarda türkiye’de siyasi, sosyal ve ekonomi alanında önemli dönüşümlerin yaşandığını hatırlatan gündoğdu, temel hak ve özgürlüklerin kullanımı noktasından beklenilen uygulamaların hayata geçirilemediğini söyledi. yönetmelik ve kısmi düzenlemelerle demokratikleşmenin mümkün olmayacağının altını çizen gündoğdu, bireysel hakların anayasayla teminat altına alınması gerektiğini söyledi. 12 eylül referandumuyla başlayan demokratikleşme sürecinin yeni anayasayla devam etmesi gerektiğini her seferinde vurguladıklarını belirten gündoğdu, meclis’te grubu bulunan siyasi partilerin seçim vaadi olan yeni anayasa sözünü tutmalarını istedi. gündoğdu, “bu konuda üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeyenleri milletimiz, bir sonraki seçimde affetmeyeceğini önceki örneklerinden biliyoruz” hatırlatmasını yaptı.  gündoğdu, imzaların başbakanlığa teslim edilmesinden sonra kıyafet yasağıyla ilgili bir düzenleme yapılmadığı takdirde, başka eylemlere başvuracaklarını söyledi.

 

 

gözyaşıyla gelen dua …

 

yurtiçi ve dışından kendilerine ulaştırılan formlarda yer alan imzaların görünenin ötesinde bir anlam barındığını söyleyen gündoğdu, “bunlar salt imza olmanın ötesinde; vefa, onur, inanç, kararlılık, dirayet, kardeşlik ve umudun kendisidir” tespitini yaptı. kampanya süresince anadolu insanına has onlarca güzel olaya şahit olduklarını söyleyen gündoğdu, karaman’dan bir anıyı paylaştı: “karaman'ın merkeze uzak bir mahallesinde yaşayan 80 yaşındaki hacı akdoğan amcamız, imza atma talebini ev halkına iletir. ev halkı, formun eve getirilip imza atması yönünde kendisine teklifte bulunur. ancak değerli büyüğümüz, bunu kabul etmez. ilerlemiş yaşına rağmen memur-sen il temsilciliği'ne gider ve gönlünü rahatlatan imzayı atar. çünkü her anadolu insanı gibi özgürlüğün emek, mücadele gerektirdiğine inanır. bu vefa dolu insan, kampanyayı başlatanlara gözyaşları içinde, ‘allah’ım öncelikle millet adına bu kampanyayı başlatanları davalarında muvaffak eyle. sonra da başörtüsü yasağının kaldırıldığı o günü görmeyi bana da nasip et’ şeklinde dua eder”

 

yurt dışından gelen mektup… 

 

kampanyaya yurt dışında da destek geldiğini anlatan gündoğdu, almanya’da kendilerine ulaşan bir e-postanın içeriğini de paylaştı: “almanya’da doğup büyüyen gurbetçimiz gülay özgüner’in başörtülü olmadığını özellikle belirterek gönderdiği e-posta, kampanyamızın milletimizin ortak talebinin olduğunun bir göstergesidir. başörtüsü yasağına isyan eden bu kardeşimiz, yaşadığı kasabada market çalışanlarının da desteğiyle topladığı 89 imzayla kampanyamıza sadece katılmamış anlamlı bir katkı da sunmuştur.”

gündoğdu, son olarak kampanya sürecinde kendilerine destek olan kişi ve kurumlara teşekkür ederek sözlerini bitirdi.

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo