Sağlık-Sen’den Coşkulu ‘Sağlık Çalışanları Buluşması’

Sağlık-Sen tarafından Ebeler, Hemşireler ve Anneler Günü kapsamında düzenlenen Sağlık Çalışanları Türkiye Buluşması Başbakan Erdoğan tarafından verilen müjdelerle coşkulu bir şekilde gerçekleşti.

Programın açılışında konuşan Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Başbakan Erdoğan’dan sağlık çalışanlarına yıpranma payı, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması ve sözleşmelilere kadro verilmesi gibi taleplerini iletti.

EBE ve HEMŞİRELERİMİZ VAR GÜÇLERİ İLE HİZMET ETMEYE DEVAM EDİYORLAR

12 yıldır Türkiye’de sağlık alanında önemli değişimler yaşandığını ve bu süreçte hasta memnuniyetinin yüzde 39’lardan yüzde 76’lara çıkığını ifade eden Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, sağlıkta dönüşümün başarıya ulaşmasında ebe ve hemşirelerin önemli payı olduğunu ifade etti.

Tükiye’de ebe ve hemşirelerin Avrupa’daki meslektaşlarına oranla 3 kat fazla çalıştığını ifade eden Genel Başkan Memiş, ayda ortalama 8 gün nöbet tutan, zaman zaman şiddete maruz kalan, yoğun iş temposundan dolayı ailelerinden ve sosyal yaşamlarından uzak kalan ebe ve hemşirelerin tüm bu olumsuzluklara rağmen millete hizmet etme noktasında var güçleri ile mücadele etmeye devam ettiklerini kaydetti.

YIPRANMA PAYI, EK ÖDEME GİBİ TALEPLER KARŞILIĞINI BULMALI

Sağlık çalışanlarının hizmet sunumlarında önemli oranda tükenmişlik yaşadıklarını belirten Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş “Bir kaza oluyor, olay yerine sağlık çalışanı, gazeteci, itfaiyeci, jandarma ve polis geliyor. Bu meslek gruplarından sağlık çalışanı hariç hepsi yıpranma payı alıyor ancak 7/24 hizmet veren sağlık çalışanı bu haktan yararlanamıyor. Sağlık çalışanları sizden yıpranma payı noktasında destek bekliyor” dedi.

Sağlık çalışanlarının döner sermaye kaynağından ek ödeme aldıkları gerekesiyle, çifte vergi vermek zorunda kaldığını ifade eden bu vergi mağduriyetinin giderilmesi ve sağlık çalışanlarının gelecek kaygısı duymamaları için ek ödemelerinin emekliliğe yansıtılmasını istedi.

Sağlık-Sen olarak eğitimi önemseyen bir sendika olduklarını ve bu kapsamda 5 bin sağlık çalışanının sağlık yönetimi konusunda yüksek lisans yapmasına öncülük ettiklerini belirten Memiş, bu kapsamın dışında kalan 100 bin sağlık çalışanının lisans tamamlamasına ilişkin de başbakan Erdoğan’dan destek beklediklerini ifade etti.

Başbakan Erdoğan’ın kamuda görevli 200 bini aşkın sözleşmelinin kadro sözünü Memur-Sen Genel Kurulu’nda verdiğini ifade eden Memiş, “Sağlık hizmetlerinde görev yapan 660 vekil ebe hemşire, 3 bin civarında kamu personeli olmayan aile sağlığı merkezi çalışanı ve görevde yükselme sınavını kazanan ancak yeterli kadro olmadığı için ataması yapılmayan 2351 kişiye ve 4/C’lilere de kadro verilmesini talep ediyoruz” dedi.

Sağlık-Sen’in hizmet sendikacılığı anlayışıyla milleti temsil eden, aldanmayan ve aldatmayan bir sendikacılığın mücadelesini verdiğini ifade eden Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, demokrasi sınavları ve vesayetin deşifre edilmesi süreçlerine bakıldığında bunun açıkça görüleceğini söyledi.

Yaklaşık 30 yıldır devam eden ve Türkiye’nin başına bela olan terörün sonlandırılması ve çözüm sürecini il il gezerek Memur-Sen ve Sağlık-Sen teşkilatına anlattıklarını belirten Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, çözüm sürecinin aynı kararlılıkla devam etmesini ve Türkiye’nin bölgesinde ve dünyada lider ülke idealine Sağlık-Sen ailesi olarak sonuna kadar destek vereceklerini söyledi.

Türkiye’nin demokratikleşme yolunda attığı adımlardan olan ve Türkiye tarihinde kara bir leke olarak yer alan başörtüsü yasağının tarihin karanlık dehlizlerinde yerini aldığını ifade eden Genel Başkan Metin Memiş, Memur-Sen teşkilatının topladığı 12.3 milyon imza ile bu sürecin en büyük destekçisi olduğunu belirtti.

MEMİŞ:  EMEK ve EKMEK DÜŞMANLARININ KARŞISINDA OLDUK

Güçlü bir Türkiye istemeyen iç ve küresel aktörlerin Gezi eylemleri, 17 ve 25 Aralık operasyonları ve son olarak 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı’nı Taksim Meydanı’nda kutlama planları yaparak yeni bir kaos ortama yaratmaya çalıştıklarını ifade eden Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş “Malum konfederasyon ve sendikalar 2010 ve 2011 yıllarında Taksim’de gerçekleştirilen 1 Mayıs’ın bayram havası içinde kutlandığını söylüyorlar. Oysa ki o gün Taksim’de yapılan kutlamada, karşı mahallenin ideolojik hesaplaşmaları sahneye yansıdı ve çıkan olaylarda Onursal Genel Başkanımız, Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Kaçar’ın kolu kırıldı. Bir sonraki yıl ise, bizim bütün iyi niyetimize rağmen, karşı mahalle rol çalma, tribünlere oynama derdine düştü. Biz bir kez daha anladık ki bunların derdi emek ve ekmek mücadelesi değil. Bunun üzerine Memur-Sen ailesi olarak 1 Mayıs’ın bayram gibi nasıl kutlanacağını ve hak arama mücadelesinin nasıl verildiğini ilk olarak 2012 yılında Hak-İş’le birlikte Tandoğan’da, 2013’de Çanakkale’de ve bu yıl ise Diyarbakır’da gösterdik” dedi.

Bu ülkenin içinde ve dışındaki her türlü paralel ve dikey yapılanmaya karşı olduklarını ifade eden Genel Başkan Memiş, Sağlık-Sen teşkilatı olarak yargı vesayetine, medya vesayetine, paralel vesayete ve küresel vesayete karşı durarak her zaman millet iradesinin yanında olacaklarını belirtti.

MÜEZZİNOĞLU: OECD ÜLKELERİNDEKİ MEMNUNİYETİ YAKALADIK

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu ise konuşmasında, Türkiye'nin sağlıkta son 12 yılda önemli bir dönüşüme imza attığını belirterek, "Hem hekim yetersizliği, hem hemşire yetersizliği, hem finansmana baktığımızda OECD'ye göre üçte bir oranında gerideyiz ama onların yakaladığı memnuniyeti yakalamış durumdayız. Biz rahmet ve bereket medeniyeti mensuplarıyız. Gece-gündüz demeden medeniyetimizin gereklerini yapmış olmanın karşılığıdır. Son 12 yılda yakaladığımız bu başarılı vizyonu 2023 yılında yeni vizyonlarla, sağlık camiasıyla birlikte, Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde inşallah yeni bir vizyona taşıyacağız" diye konuştu.

GÜNDOĞDU'DAN TEŞKİLATA TEŞEKKÜR

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, "Merhum Genel Başkanımız Akif İnan’ın sorumlu sendikacılık anlayışıyla halkın sağlığını korumayı da şiar edinen, millet iradesini de korumayı esas görevi sayan, dünya mazlumlarına sahip çıkmayı da insanlık ve ümmet sorumluluğu gören bu teşkilatın Genel Başkanı olduğum için Allah’a hamd ediyorum,  hepinize yürekten teşekkür ediyorum" dedi.

YENİ ANAYASA İSTİYORUZ

Konuşmasında Yeni bir Anayasa talep eden Gündoğdu, "Memur-Sen olarak biz her türlü paralel yapıya ve yargı vesayetine karşıyız. Son demokratikleşme paketiyle en az yüzde 70’in öteki değil beriki olduğu güzel tablo ile karşı karşıyayız. Bütün vatandaşları eşit kabul eden,  çağdaş devlete geçiş için acilen Yeni bir Anayasa istiyoruz" diye konuştu. 

GÜNDOĞDU'DAN GENÇ MEMUR-SEN VURGUSU 

Programda gençliğin sorunlarına da kısaca değinen Gündoğdu, "Artık gençliğin alkol kullanıp kullanmadığını değil, çağın Müslüman’ını konuşmamız, Genç Memur-Sen’in faaliyetlerini hayata geçirmemiz lazım" dedi. 

BAŞBAKAN ERDOĞAN'A SESLENİŞ

Konuşmasında programa katılan Başbakan Erdoğan'a seslenen Gündoğdu, "Sayın Başbakan’ım 'Memur-Sen Türkiye Buluşmamız’da KPDK’daki taleplerimizi haykırmıştık. Siz de ÇSGB Bakanına talimat vererek bu konuları çalışın demiştiniz. Yoğun seçim atmosferinden geçtiniz. Sayın Başbakanım, sizin çalışın dediğiniz disiplin affı, 30 yıllık sürenin 35 yıla çıkması, 1 derece, üniversiteli işçiler, 4C’lilere kadro, akademisyenlerin beklediği zam, öğretmen atamaları, vekil ebe ve hemşirelerin kadroya geçirilmesi gibi konular yeni bir talimatınızı bekliyor. Sağlıkta dönüşüm tamam. Şimdi bölüşüm vakti. Yıpranma payı ve ek ödeme taleplerimiz dikkate alınmalı" diye konuştu.

ÖZKAN: YIPRANMA PAYI İSTİYORUZ

Programda hemşireler adına bir konuşma yapan Şenay Özkan ise, sağlıkta yaşanan dönüşümde, sağlık çalışanlarının yoğun ve özverili çalışmasına vurgu yaptı. Özkan, yıpranma payı, kreş isteği gibi talepleri dile getirirken, başörtüsü yasağının kaldırılmasından dolayı da Başbakan Erdoğan’a teşekkür etti.

 

Programda daha sonra Sağlık-Sen tarafından belirlenen Yılın Annesi, Yılın Hemşiresi ve Yılın Ebesi’ne ödülleri Başbakan Erdoğan tarafından verildi.

 

Yılın Annesi ödülü, birince derece bakmakla yükümlü engelli yakını bulunanların, bu yakınlarının bakımı için izin verilmesi ve nöbet tutturulmaması kazanımına katkısından dolayı Ayşe Topçu Aslan’a,

 

Yılın Hemşiresi Ödülü, yeni doğan hemşirelik bakım standartlarının belirlenmesine yönelik yapmış olduğu başarılı çalışmalarını kitaplaştırarak meslektaşlarının istifadesine sunan Berin Ateş’e,

 

Yılın Ebesi Ödülü ise, hastalarına yönelik yaptığı kanser taramasıyla erken teşhisle birçok kişinin hayatının kurtulmasına vesile olan Keziban Bozdemir’e verildi.

 

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş ise katılımının anısına Başbakan Erdoğan’a, Ayet-el Kürsi işlenmiş bir tablo hediye takdim etti. 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo