Memiş: Emek ve Alın Teri En Kıymetli Değerimizdir

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, Memur-Sen tarafından Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda düzenlenen etkinlikle kutlandı. Tertip Komitesi adına konuşan Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, emeği ve alın terini en kıymetli değer olarak kabul ettiklerini söyledi. Evrensel hukuk ve kadim medeniyet parolasıyla, bin yıllık desende bir ve beraberliğe vurgu yapmak için mitingi Diyarbakır’da yaptıklarını söyleyen Memiş, mazlumların haklarını, emek ve emeğin gür sesini haykırmak için toplandıklarını söyledi.

Memur-Sen ailesinin önemli kazanımlara imza attığını söyleyen Memiş, başörtüsü yasağının kaldırılmasının bunun en önemli örneklerinden biri olduğunu kaydetti. Memur-Sen’in gayretleri ile 1 Mayıs’ın Emek ve Dayanışma Bayramı olarak kutlandığını hatırlatan Memiş, “Memur-Sen olarak, Hak mücadelesinin kıyamete kadar üzerimize yüklenmiş bir sorumluluk olduğunu biliyor ve bu şuurla yolumuza devam ediyoruz. Üreten bir Türkiye, refahın mutlu bir azınlığa değil, tüm ülke insanına eşit şekilde paylaşıldığı bir Türkiye  mücadelemizi sürdüreceğiz. İki milyonu aşan kamu çalışanının hakkına, büyük bir emanet şuuruyla sahip çıkmaya, emeğin onurunu, alın terinin onurunu yüceltme mücadelesine devam edeceğiz. Sizlerle beraber  çıktığımız bu kutlu yolda, barış, kardeşlik, emek ve ekmek davamızda hiçbir zaman bizi yalnız bırakmadınız. ‘Millet için, özgürlük için, adaletin tecellisi için biz varız’  

dediniz. Allah bu mücadele ruhunu ve azmi üzerimizden eksik etmesin.” şeklinde konuştu.

Metin Memiş’in konuşma metni şu şekilde:

Büyük Memur-Sen’imizin Fedakar Teşkilat mensupları, 

Emek mücadelesini egemenlik mücadelesiyle bir yürüten, milletimizin üstünden vesayet gölgesini kaldıran demokrasi mücadelesinin  yılmaz ve sarsılmaz temsilcileri,

Bugün evliyalar diyarı peygamberler şehri Diyarbakır’dan Anadolu’nun her köşesine ses vermek için istasyon  Meydanını dolduran, adalet için, milletin bekası için, insanlığın bekası için yanıp tutuşan mücadele arkadaşlarım....

Selam sizlere gönül erleri, Türkiye sevdalıları, emeğin sahipleri... Selam sizlere inancı bir, davası bir, anısı bir, kıvancı ve tasası bir kardeşlerim... Selam sizlere...

1 Mayıs emek Bayramınız, Bayramımız kutlu olsun, Hepinizi tertip komitesi adına sevgiyle saygıyla selamlıyorum. hoş geldiniz, sefalar getirdiniz....

Değerli Dostlar,

Emeği, alın terini en kıymetli değer kabul eden medeniyet tasavvuruna, 

“İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” anlayışına sahip mana sistemine insanlığın her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğu bir dönem yaşıyoruz.,

  Bu gün burada evrensel hukuk ve kadim medeniyet parolasıyla, bin yıllık desende bir ve beraberiz sloganıyla Mazlumlar için Haklarımız için emeğimiz ve ekmeğimiz için gür bir sesle haykıracağız.

Bu gün burada Mısırdaki zalimlere karşı direnen ve idama mahkum edilen mısırlı kardeşlerimizin sesi olacağız.

Bu gün burada Suriye’de kendi iktidarı için halkına zulmeden zalim Esad ve bu zulme sessiz kalan herkese zalimler için yaşasın cehennem diyecek ve Suriyeli kardeşlerimizin sesi olacağız.

Evet değerli Dostlar

Bu ülkede ecdadımız  kardeşlik, eşitlik ve hürriyet mücadelesinin eşsiz bir örneğini Türküyle Kürdüyle Çerkez’iyle omuz omuza vererek sergilenmiştir. Bu değerleri namus bilmiş ve namusunu çiğnetmemiştir.

Bizler ecdadımızın ruhunu insanlığın geleceğini kurtarma reçetesi olarak görüyoruz. Çünkü Mehmet Akif İnan merhum Memur-Sen misyonunu çağı kurtarma eylemi olarak tarif etti ve bizlere miras bıraktı. Bugün burada, Ülkemizin aydınlık geleceğine, insanlığın aydınlık geleceğine, insanı yücelten, emeğin alın terinin hakkını gözeten medeniyet tasavvuruna adanmışlığımızı perçinliyor ve tüm dünyaya Vatan Şairinin dizeleriyle ilan ediyoruz.... 

Kanayan bir yara gördüm mü yanar ta ciğerim, 

Onu dindirmek için kamçı yerim, çifte yerim! 

Adam aldırmada geç git! , diyemem aldırırım. 

Çiğnerim, çiğnenirim, hakkı tutar kaldırırım!

 Memur-Sen’imizin yüz akı değerli arkadaşlarım

Bizim Hak mücadelemiz sonucu 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı oldu.

Bizim Hak Mücadelemiz sonucu, kamu çalışanları toplu sözleşme hakkı elde etti.

Bizim Hak Mücadelemiz sonucu, millet egemenliğine kast eden darbe dönemleri tarihe karıştı.

Bizim hak mücadelemiz sonucu Başörtüsü yasağı tarihin karanlıklarına gömüldü.

Değerli Arkadaşlar

Memur-Sen olarak, Hak mücadelesinin kıyamete kadar üzerimize yüklenmiş bir sorumluluk olduğunu biliyor ve bu şuurla yolumuza devam ediyoruz.

Üreten bir Türkiye, refahın mutlu bir azınlığa değil, tüm ülke insanına eşit şekilde paylaşıldığı bir Türkiye  mücadelemizi sürdüreceğiz.

İki milyonu aşan kamu çalışanının hakkına, büyük bir emanet şuuruyla sahip çıkmaya, emeğin onurunu, alın terinin onurunu yüceltme mücadelesine devam edeceğiz.

Sizler beraber  çıktığımız bu kutlu yolda, barış, kardeşlik, emek ve ekmek davamızda hiçbir zaman bizi yalnız bırakmadınız. “Millet için, özgürlük için, adaletin tecellisi için biz varız” dediniz. Allah bu mücadele ruhunu ve azmi üzerimizden eksik etmesin.

Evet Değerli Mücadele Arkadaşlarım

Bugün bu meydana gelirken Şanlı Urfa’dan Hz.İbrahimin, Konya’dan Mevlana’nın, Siirt’ten Veysel Karani’nin, Kahraman Maraş’tan Sütçü İmamın, Ağrıdan Ahmedi haninin, Nevşehir’den Hacı Bektaş’ın, Bitlis’ten Said Nursi’nin, Eskişehir’den Yunus’un,  nefesini, duasını, birlik ve beraberlik iradelerini bu meydana getirdiniz. Emeğinizi, yüreğinizi, sevdanızı harmanladınız; barış yolunda, birlik yolunda, emek, hak ve adalet yolunda ışık oldunuz, yol oldunuz. Bu yol aydınlığa gider; bu yol barışa gider.

Değerli kardeşlerim;

Bugün Diyarbakır’da  yeni bir destan yazılıyor. Barış için Diyarbakır’dayız. Kardeşlik için Diyarbakır’dayız. Ekmek için, demokrasi için Diyarbakır’dayız. Çözüm süreci devam etsin, analara ağlamasın Kan akmasın ,kardeşlik hukukumuz, birliğimiz, beraberliğimiz, güçlensin. Oynanan oyunlar bozulsun diye Diyarbakır’dayız. Cenab-ı Hakk’a şükrediyorum ki bizlere böyle bir buluşmayı nasip etti. Allah hepinizden razı olsun.

Bu gün buradan bizi bölmek birbirimize düşürmek kardeşliğimizi bozmak isteyen İç ve dış güçlere ve tüm dünyaya haykırıyoruz ki.

Bu milletin harcı nice fedakârlıklarla, acılarla, sevinçlerle bin yılda karılmıştır. Bu harcı ayrıştırmaya kimse niyetlenmesin.

 Kardeşliğimize halel getirmeye çalışan gafillerin önünde sarsılmaz bir bent oluruz. Türk’ü Kürt’ten, Laz’ı Çerkez’den, Alevi’yi Sünni’den ayırmak ve bizi bölmek isteyenlere karşı tek ses, tek yürek, tek bilek oluruz; bir oluruz, iri oluruz, diri oluruz.

  İşte bir mayıs türkümüzde de söylediğimiz gibi bir kez daha tüm Türkiye’ye  sesleniyoruz.

 

Diyarbakır’dan selam olsun cennetim aşkım Türkiye’me

Kardeşlikten vazgeçmedik bin yıldır biz sevgiyle

Emeklerimiz umut olsun dualarımız evlada

Mazimizi terk etmedik dualarımız ecdada

 

Dört bir yanda barış olsun nefrete yok geçitimiz

Gece gündüz gayret ettik mesut olsun milletimiz

Buralara coşku dolsun neferlerimiz meydanda

Azmimizin zaferine alkış tutsun duyanda 

Biz biriz beraberiz Memur-Sen tek güvencemiz diyor

Ülkemizin geleceği, demokrasinin sigortası, kamu çalışanlarının güvencesi olan memur sen adına hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.


FOTO GALERİ

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo