Fark Ödemesine Yönelik Genelge Yayınlandı

Sağlık çalışanlarının maaşından kesilen vergiden kaynaklı kayıpların karşılanmasıyla ilgili 2014-2015 toplu sözleşme kazanımlarımızdan olan fark ödenmesine yönelik kazanımın hayata geçmesini sağlayan uygulama için genelge yayınlandı. Genelge içeriğinde farklı kadrolardan farklı kadro derecelerde sağlık çalışanlarından örnekleme yapılarak örnek hesap tablolarına da yer verildi. Sağlık çalışanlarının büyük bir kısmı, bu farkı Mayıs ayı itibarıyla almaya başlayacak.

Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, maaşlardan kesilen fazla vergilerin iadesini sağlamakla bir haksızlığa son verilmiş olmakla birlikte ek ödemelerin diğer kurumlarda olduğu gibi gelir vergisinden muaf tutulması gerektiğini söyledi. Aynı zamanda ek ödemelerin emekli keseneğine tabi tutulmasını da isteyen Memiş, “Sağlık çalışanlarının ek ödemeleri emekli keseneğine tabi tutulmadığından emekli maaşları düşük oluyor. Emekli olan sağlık çalışanı ile diğer kamu görevlileri arasında fark oluyor. Görevleri esnasında fedakarca görev yapan sağlık çalışanları emekli olduklarında bu hizmetlerini karşılayacak emekli maaşı alamıyorlar. Bu haksızlığın da en kısa zamanda giderilmesi gerekmektedir.” Şeklinde konuştu.

Söz konusu kazanım Toplu Sözleşme Metni’nde şu şekilde yer almıştı:

Madde 10- (1) 209 Sayılı Kanunun 5. Maddesi, 2547 Sayılı Kanunun 58. Maddesi ile 2659 Sayılı Kanunun 30. Maddesi uyarınca ek ödemeden yararlananların ek ödeme dahil bir ayda mali haklar kapsamında almış olduğu toplam net ödeme tutarı 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin Ek 9. Maddesi uyarınca ek ödemeden yararlanan hizmet sınıfı, kadro ve pozisyon ünvanı, kadro derece ve kademesi, görev yeri, hizmet yılı ve eğitim durumu aynı olanların ek ödeme dahil bir ayda mali haklar kapsamında almış olduğu toplam net ödeme tutarından az olması halinde aradaki fark, döner sermaye bütçesinden ödenir. ‘ uygulaması için hazırlanan genelge yayınlandı. 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo