Memiş: Sağlıkta Şiddet, Çalışanların Huzurunu Bozuyor

Sağlık-Sen tarafından sağlık çalışanlarının yaşadığı sıkıntıları gözler önüne sermek amacıyla hazırlatılan 'Sağlıkta Bedel Ödeyenler' filminin Kayseri galası yapıldı.

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, "10-12 yıllık sağlıkta dönüşüm sürecinde iş yükü 5 kat arttı. Sağlık çalışanları tükenme aşamasına geldi" dedi.

Şehir Tiyatrosu'nda gerçekleştirilen film galasına Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Kayseri Şube Başkanı M. Faruk Doğan, Kayseri Şube Yönetim Kurulu Üyelerimiz, Kayseri Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Ahmet Gödekmerdan ve sağlık çalışanları katıldı. Sağlık hizmet verirken sakat kalan, vefat eden ve mağdur olmuş sağlık çalışanlarının hayatlarından kesitler yer alan film ilgiyle izlendi.

Film gösteriminin ardından konuşan Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, "Toplumsal farkındalık yaratmak için hazırlanan bu filmin galasını Kayseri'de yapıyoruz. Buradan bu mesleğin kutsal bir meslek odluğunun mesajını vermek istedik. 10-12 yıllık sağlıkta dönüşüm sürecinde iş yükü arttı. Mesleğe saygı azaldı. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olayları arttı. Sağlık çalışanları artık tükenme aşamasına geldi" diye konuştu.

Özellikle sağlıkta şiddetin önlenmesine yönelik pek çok çalışma yaptıklarını anlatana Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Sağlık-Sen olarak İstanbul’da yaklaşık bin kişinin katıldığı “Emeğe Saygı Şiddete Sıfır Tolerans” sempozyumu gerçekleştirdiklerini ifade etti TBMM Sağlık Komisyonu’nda sağlıkta şiddetin önlenmesine yönelik bir sunum gerçekleştirdiklerini de kaydeden Memiş, gece gündüz demeden fedakarca görevlerini yerine getiren sağlık çalışanlarının bu tür saldırılara maruz kalmasına göz yumulmasına sessiz kalmayacaklarını söyledi. Şiddetin önlenmesi adına caydırıcı tedbirlerin alınması gerektiğini her platformda dile getirdiklerini belirten Memiş, bugüne kadar alınan önlemlerin bu sorunun önüne geçemediğini ve artık gerekli tedbirlerin bir an önce uygulamaya konması gerektiğini ifade etti.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo