14 Mart Tıp Bayramı Tekirdağ’da Kutlandı

Sağlık-Sen Tekirdağ Şubesi tarafından düzenlenen 14 Mart Tıp Bayramı etkinliği coşku ile kutlandı. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş’in de katılımı ile gerçekleştirilen etkinlik kapsamında Türk Halk Müziği Sanatçısı Turgay Başyayla da bir konser verdi.

Burada konuşan Bakan Müezzinoğlu, Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş’in taleplerine de cevap verdi. Müezzinoğlu, sorumluluklarının, vatandaşa sundukları hizmetlerle sınırlı olmadığını ifade ederek, “Tabii ki bu ülkeye çok daha saygın, çok daha kaliteli, çok daha standardı yüksek hizmetler sunmak görevimiz ve bu millete olan borcumuz ama sağlık alanında da dünyaya örnek yeni yeni atılım, vizyonlar ve dünyanın tarihi geleceğinde sağlık alanında da tarihi imzaların atılacağı bir sürecin başlangıcındayız” diye konuştu.

 

LİSANS TAMAMLAMA SORUNUNU BİRLİKTE AŞACAĞIZ

Lisans tamamlamada YÖK ile konuşup bu konuyu birlikte aşacaklarını söyleyen Bakan Müezzinoğlu, “Sağlık çalışanlarının sağlığı ve itibarı bizim bayramımızdır. Halkımızın sağlığı da hepimizin bayramıdır. Bir sonraki toplantıda bu sorunların hiç birini konuşmayıp, yeni talep ve çözüm önerilerini konuşuyor olacağız. Bunları hep birlikte aşacağız. Sağlık sektöründe yaşanan sorunları hep birlikte, dayanışma içerisinde çözüme kavuşturacağız” dedi. 

Müezzinoğlu, “Bu vizyon ve misyonumuz devam ettiği sürece, önümüze hangi engel çıkarsa çıksın, bize kimler hangi tuzakları kurarsa kursun, hiç tereddüdünüz olmasın ki sağlık çalışanlarımızın da sağlıkta sorumluluk üstlenen arkadaşlarımızın da yöneticilerimizin de masanın etrafında oturan paydaşlar olarak, bu ülkenin sağlığı yarınlarda bugünden daha iyi olacaktır” ifadesini kullandı.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA İTİBAR KAZANDIRDIK

Bakan Müezzinoğlu, sağlık çalışanlarına itibar kazandırdıklarını belirterek, “Siz sağlık çalışanları, bugün, bu ülkede hangi eli sıkarsanız sıkın, hangi insanla iletişim kurarsanız kurun, hemşireyim demekten, ebeyim demekten ve hekimim demekten onur duyuyorsunuz. Bu tablo, 10 yıl öncesine bakıldığında çok farklıydı. Pratisyen hekimlerimiz, bugün aile hekimi olarak çalışıyor ve bundan da her fırsatta onur duyduklarını söylüyorlar” diye konuştu.

Milletin, kendilerini bugün oldukları onurlu ve gururlu noktaya getirdiğini belirten Müezzinoğlu, bu seviyenin daha da ileriye gideceğini ifade ederek, bu millete hizmet ederek onların dualarını alacaklarını kaydetti. 

Müezzinoğlu, Türkiye'nin yeni bir dönüşümün de altyapısını büyük oranda yaptığını belirterek, şunları söyledi:

“Şimdi önümüzdeki 5 yıl içerisinde tamamı nitelikli, son derece çağdaş, modern ve güvenli olan, tıbbi teknolojisiyle yalnız 77 milyon ülke insanına sağlık hizmeti veren değil, yakın coğrafyamızda da 1 milyar nüfusa Türk hekimleri ve sağlıkçıları, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı hizmet verecek. Türkiye böylece sağlık hizmetlerinde bu bölgenin merkezi olacak.”

MEMİŞ: ÖNCELİKLİ SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNDE ACELE EDİLMELİ

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş ise konuşmasında, öncelikli olarak taleplerini dile getirdi. Lisans tamamlama konusunda, YÖK yönetimiyle görüştüklerini hatırlatan Memiş, konunun takibinde Sağlık Bakanlığı’nın da üzerine düşeni yapması gerektiğini ifade etti.

SINAVI KAZANAN HİZMETLİLER VHKİ KADROSUNA ALINMALI

2531 kişi öncelikli olmak üzere 5 bin 800 hizmetlinin memur statüsüne geçirilmesiyle ilgili bir çalışma başlatılmasını da isteyen Metin Memiş, “Önceki sınavdan sonra VHKİ kadrosuna yerleşemeyen çalışanlarımızda bu yönde bir beklenti oluştu. 70 ve üzeri puan aldığı halde bu kadroya geçemeyenlere öncelik verilmek üzere 5 bin 800 çalışanımıza memurluğa geçmenin yolu açılmalıdır” şeklinde konuştu.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI FİİLİ HİZMET ZAMMINDAN YARARLANDIRILMALI

Sağlık çalışanlarının uğradığı haksızlıklardan birinin fiili hizmet süresi zammı alamaması, bir diğerinin de ek ödemelerin emekliliğe yansımaması olduğuna dikkat çeken Metin Memiş, “Sağlık çalışanlarının yıpranmışlığı neredeyse polislerle aynı. Birçok meslek grubu yıpranma payı alabiliyorken, bunu hak edenler maalesef kapsam dışı tutuluyor. Fiili hizmet zammını alanlara yönelik bir sözümüz, eleştirimiz elbette yok. Hak ettiğimiz halde, yıpranma payı alamıyoruz” dedi.

 

DÖNER SERMAYE SAĞLIK ÇALIŞANLARININ EMEĞİNİN HAKKIDIR

Döner sermaye uygulamalarındaki adaletsiz ve bu adaletsizliği daha da büyüten keyfi düzenlemelerin, her geçen gün iş motivasyonu ve çalışma barışını bozduğuna da dikkat çeken Metin Memiş, “Döner sermaye bir bahşiş değil, çalışanın emeği sonunda elde ettiği hakkıdır. Ancak ne yazık ki halen ele geçen ek ödemelerin, sağlık çalışanlarının emekliliğine yansıtılmaması büyük haksızlıktır. Bir an önce adil bir ek ödeme sistemi kurulmalı ve ek ödemeler emekliliğe yansıtılmalıdır.” dedi. Memiş ayrıca, miadı dolan Ek Ödeme Yönetmeliği’nin de talepleri karşılayacak şekilde değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

Vekil ebe hemşirelerle kamu dışı aile sağlığı çalışanlarının kadroya geçirilmesini de isteyen Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, görevi başında hayatlarını kaybeden sağlık çalışanlarının ‘görev şehidi’ sayılması çağrısını tekrarladı. Görevi başında hayatını kaybeden sağlık çalışanının yakınlarının, şehit ailelerinin faydalandığı tüm haklardan faydalanması gerektiğini de ifade eden Metin Memiş, insan hayatını kurtarmak için canından olanlardan bunun esirgenmemesi gerektiğini dile getirdi.

TURGAY BAŞYAYLA KONSER VERDİ

Sağlık-Sen Tekirdağ Şubesi’nin 14 Mart Tıp Bayramı Programı, Turgay Başyayla’nın konseriyle sona erdi.

 

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo