Memur-Sen Şubat Ayı Açlık-Yoksulluk Araştırmasını Açıkladı

Türkiye'deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 1,116.602 TL, yoksulluk sınırı ise 3,322.623 TL olarak belirlendi.

Memur-Sen tarafından her ay düzenli olarak yaptırılan açlık-yoksulluk araştırmasında, Türkiye'deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 1,116.602 TL, yoksulluk sınırı ise 3,322.623 TL olarak belirlendi. Giyim madde fiyatlarında düşüş yaşanırken, gıda, ısınma ve barınma fiyatlarında artış oldu.

Şubat ayında Ocak ayına göre gıda madde fiyatlarında ortalama değişim yüzde 0.03’lük bir artış gözlendi. Gıda madde fiyatlarında Ocak ayına göre en göze çarpan değişimin  yüzde 22.51 artışla Mandalina da yaşandı.

Şubat ayında Ocak ayına göre giyim madde fiyatlarında ise ortalama değişim yüzde 3.95’lik bir azalış olarak gözlendi.  Giyim madde fiyatlarında Ocak ayına göre en göze çarpan değişimin yüzde 2.87 artışla Örgü Yünü  olurken, kışlık kıyafetlerde düşüşler yaşandı. Giyim madde fiyatlarında Ocak ayına göre en göze çarpan düşüşlerin  yüzde 14.59 azalışla Çizme (Kadın), yüzde 13.73 azalışla Bot (Kadın), yüzde 11.90 azalışla Bot (Erkek) ve yüzde 11.79 azalışla Kaban (Kadın) fiyatında yaşandı.

Şubat ayında Ocak ayına göre ısınma madde fiyatlarında ortalama değişim yüzde 0.11’lik bir azalış olarak gözlendi. Isınma madde fiyatlarında Ocak ayına göre en göze çarpan değişimin yüzde 1.00 artışla Kömür ücreti oldu. Araştırmaya göre tüp madde fiyatında ise yüzde 1.90 lık düşüş gözlendi.

Şubat ayında Ocak ayına göre aydınlanma madde fiyatında bir değişim olmaz iken barınma madde fiyatlarında ortalama 0.41’lik bir artış oldu. Şubat ayında Ocak ayına göre sağlık madde fiyatlarında ortalama değişim yüzde 0.93’lük bir artış olarak gözlenirken, ulaşım madde fiyatlarında yüzde 0.82’lik bir artış olduğu belirlendi. Ulaşım madde fiyatlarında Ocak ayına göre en göze çarpan değişimin yüzde 4.43 artışla Kargo, yüzde 3.26 artışla Şehirlerarası Otobüs Ücreti  ve yüzde 3.13 artışla Araçların  Tamirine ve Bakımına Ödenen  Ücret (İşçilik) fiyatlarında olduğu gözlendi. Bununla birlikte ulaşım madde fiyatlarında yüzde 5.31,  LPG ve yüzde 0.01 azalış Belediye Otobüs Ücreti fiyatlarında olduğu tespit edildi.

Şubat ayında Ocak ayına göre haberleşme madde fiyatlarında ise ortalama değişim yüzde 0.67’lik bir artış olarak yansıdı. Temizlik madde fiyatlarında yüzde 0.89’luk bir artış gözlendi. Eğitim-kültür madde fiyatlarında da yüzde 0.94’lük bir artış oldu. Eğitim-kültür madde fiyatlarında Ocak ayına göre en göze çarpan değişimin yüzde 6.72 artışla Bilgisayar Ekipmanların da gözlendi. Çevre ve su madde fiyatlarında yüzde 2.10’luk bir artış yaşandı.

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo