Yeni Yönetmelik Yeni Mağduriyetler Oluşturmasın

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, yeni çıkacak Aile Hekimliği Ücret Yönetmeliği’nin yeni mağduriyetler oluşturmaması gerektiğini söyledi. Memiş, bunun için de tarafların görüş ve önerilerinin Halk Sağlığı Kurumu tarafından dikkate alınmasını istedi.

Metin Memiş, Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Prof. Dr. Seçil  Özkan‘ı ziyaret etti. Ziyarette gündemdeki konularla ilgili Sağlık-Sen tarafından hazırlanan raporları da Kurum Başkanı Prof. Özkan’a sunan Metin Memiş, çalışma barışının sağlanması, hizmet kalitesinin artması için kamu görevlileriyle yöneticilerin diyalog içinde bulunmanın önemine dikkat çekti. Sağlık-Sen’in sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının genel yetkili temsilcisi olduğunu söyleyen Metin Memiş, sadece şikayet eden değil, sorunlara çözüm öneren bir sendikal anlayışı benimsediklerini ifade etti.

Ziyarette aile hekimlerine getirilen nöbet mecburiyetinin kaldırılmasını da isteyen Metin Memiş, koruyucu sağlık hizmetlerinin aksamaması ve topluma bu hizmetin fayda olarak yansıması için nöbet uygulamasından mutlaka vazgeçilmesini istedi. Yeni çıkacak Aile Hekimliği Ödeme ve Sözleşme Yönetmeliği’nin, önceki yönetmeliğin meydana getirdiği mağduriyetleri gidermesi ve yeni mağduriyetler oluşturmaması gerektiğini isteyen Memiş, bu yönde gerçekleştirdikleri çalıştay sonrası hazırladıkları raporu Kurum Başkanı Özkan’a verdi.

Memiş, Halk Sağlığı Kurumu’ndaki standart kadroların doluluğundan dolayı yaşanan mağduriyetlerin standart kadroların artırılarak sorunun çözümünü istedi.

Sağlık-Sen’in toplu sözleşmede elde ettiği bir kazanım olan entegre hastanelerde görev yapanlara riskli birim katsayısından yararlanma hakkının uygulanmadığını belirten Memiş yönetmelikteki katsayıların değişmemiş olmasından dolayı bunun uygulamaya konmadığını söyledi. Özellik arz eden birim katsayısından yararlanma imkanının gelmesi ile entegre hastanelerin özellik arz eden birimlerinde görev yapanların tavan katsayılarının arttığını ve 2 olduğunu belirten Memiş tavan ek ödeme katsayısının yanı sıra, hizmet alanı kadro-unvan katsayılarının da değişmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu’nda özellik arz eden birimlerde görev yapanların hizmet alanı kadro unvan katsayısının 0,50 olduğunu ancak Halk Sağlığı Kurumu’nun döner sermaye yönetmeliğinde sağlık çalışanları için yalnızca 0,40 katsayısı olduğunu belirten Memiş bu katsayının entegre hastanelerin özellik arz eden birimleri için de 0,50 olarak düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Prof. Dr. Seçil Özkan da, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Prof. Özkan, ziyaret esnasında eş durumu mağduriyetlerinin giderilmesi konusunda önerilen standart kadronun artırılması konusunda da Sağlık-Sen’in talebi doğrultusunda çalışma yapılması talimatını vereceğini söyledi.

İşbirliğine kendisinin de önem verdiğini ifade eden Prof. Seçil Özkan, kamu görevlilerinin sorunlarının çözümünün hizmet kalitesine katkısının tartışılmaz olduğunu kaydetti.

Ziyarete Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş ile birlikte genel Başkan Yardımcıları Mustafa Örnek, Mutlu Kaya ve Abdülaziz Aslan da katıldı.

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo