Sağlık-Sen Türkiye Buluşması’na Gündoğdu, Kafkas ve Kaçar da Katıldı

Sağlık-Sen Türkiye Buluşması'na Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Agah Kafkas ve Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili-Ak Parti Teşkilat Başkan Yardımcısı Mahmut Kaçar da katıldı.

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Eğitim Bir-Sen’in programını bırakıp buraya geldiğini söyledi. Sağlık-Sen’in emek ve ekmek için her istenildiğinde alanlarda olduğunu söyleyen Gündoğdu, bundan sonra da bu duyarlılığın devam edeceğine olan inancını vurguladı.

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş’in taleplerine cevap veren Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Agah Kafkas, fiili hizmet süresi zammının verilmesi için beraber mücadele edeceklerini söyledi. Lisans tamamlama konusunda bakanlık olarak üzerlerine düşeni yaptıklarını hatırlatan Kafkas, YÖK’ten de gerekli adımın atılması için üzerlerine düşeni yapacaklarını kaydetti.

Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili, Ak Parti Teşkilat Başkan Yardımcısı, Sağlık-Sen eski Genel Başkanı Mahmut Kaçar da konuşmasında, Türkiye Buluşması’ndan bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Sağlık-Sen’in ilklerin sendikası olduğunu söyleyen Kaçar, elde edilen kazanımların da bu büyüklüğe yakışır şekilde olduğunu vurguladı.

GÜNDOĞDU: SAĞLIK-SEN, HER İSTENİLDİĞİNDE ALANLARDA OLDU

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ise konuşmasında, Eğitim Bir-Sen’in toplantısını bırakarak Sağlık-Sen’in Türkiye Buluşması’na katıldığını söyledi.

Sağlık-Sen’in büyük bir Türkiye Buluşması’na imza attığını belirten Gündoğdu, “Ne zaman ekmek için mücadele dediysek alanlarda oldunuz. Ne zaman milletin ortak aklına öncülük edin dediysek alanlarda oldunuz. İyi ki varsınız. Allah hepinizden razı olsun. Bizim için ücret araçtır. Amaç medeniyete hizmet etmek, mazlumlara sahip çıkmak, bu ülkeyi yüceltmektir.” şeklinde konuştu.

Ak Parti’nin iktidara geldiği günden bu güne kadar yüzde 300 zam yaptığını söylediğini, bunun doğru ancak eksik bir ifade olduğunu belirten Gündoğdu, “Bu zamlar emekliliğe ayrıldığımız gün biten ücretlerdir. Hem emekli maaşımızı ve emekli ikramiyemizi büyütmeyi hedefleyerek masaya oturduk. 175 TL zammın ne anlama geldiğini rakiplerimiz çok iyi biliyor. Yarısını bile alamamış, 9 yıl temsil etmiş, dörtte birini bile alamamışlardır. Sonuna kadar ilkeli sendikacılık anlayışımızı devam ettireceğiz.” dedi.

Kamudaki başörtüsü yasağının Memur-Sen’in öncülüğünde kaldırıldığını belirten Gündoğdu, çözüm sürecine yönelik yaptıkları çalışmaları da katılımcılara aktardı. Düzenledikleri yardım kampanyalarıyla dünyanın her tarafındaki yardıma muhtaçlara el uzattıklarını söyleyen Gündoğdu, geçen yıl bir ekmek bir battaniye kampanyasından sonra bu yıl da ‘sana ihtiyacım var’ kampanyası başlatıldığını hatırlattı.

Sağlık-Sen’in böyle büyük bir organizasyonuna yardım kampanyasının yanı sıra Suriye’de yaşanan insanlık dramına dikkat çeken film gösterimi ile başlamasının da kendisini ayrıca mutlu ettiğini söyledi. Başlatılan kampanyaya kendi maaşından 5 bin TL ile katılacağını ifade eden Gündoğdu, Sağlık-Sen camiasının da kendisine yakışır büyüklükte kampanyaya destek olacağına olan inancını dile getirdi.

17 Aralık operasyonunun halen sıcaklığını koruduğunu söyleyen Gündoğdu, “Bu küresel bir operasyondur. Yolsuzluk ve paralel devlet iddiası var. Yolsuzlukla ilgili masumiyet karinesi göz önünde bulundurularak sonuna kadar araştırılmalı, üstüne gidilmelidir. Bunun yanı sıra, parelel devlet iddiası da sonuna kadar takip edilmeli, gidilmelidir. Dersanelerin kapatılması konusunda mesele dersane meselesi değilmiş. Bunu gördük. Kurumlar rica makamı, siyaset icra makamıdır. Kişiler önerilebilir. Ancak bu önerilenler iş başına geldiğinde iş başına getirilenlerden değil, halktan emir alması gerektiğini asla unutmamalıdır” dedi.

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş’in üye sayılarıyla ilgili bilgi verdiğini söyleyen Gündoğdu, Sağlık-Sen’den Türkiye’nin ikinci büyük sendikası olmayı istediklerini, bu rakamın 210 bin ile mümkün olabileceği gibi, 230 bin, 240 bin ile de mümkün olacağını ifade etti.

KAFKAS: FİİLİ HİZMET SÜRESİ ZAMMI İÇİN BİRLİKTE MÜCADELE EDELİM

Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Agah Kafkas da konuşmasında, Sağlık-Sen’in üye sayısının büyük bir örgütlü çalışmanın ürünü olduğunu ve örgütlü toplumu tesis ettikçe ekmeğin büyütüleceğini, yarınların aydınlatılacağını söyledi.

“Sağlık-Sen’in Suriye’deki kardeşlerimizin yanında olduklarını görmekten dolayı mutluyuz” diyen Bakan Yardımcısı Kafkas, “Sendikacılığın haysiyetli sendikacılık yapanlardan biri olduğunu görmekten mutluluk duyuyoruz. Hedefleri bir bir yakaladık ve sağlıkta Türk modeli diye bir model var bugün dünyada. Hep bize muasır medeniyet seviyesi diye gösterilen yerlerden geliyorlar bunun için. Türkiye’yi bütün dünyaya örnek gösterdiğiniz için hepinizi alnından öpüyorum.” şeklinde konuştu.

Taleplerin kazanıma dönüştüğü yerin toplu sözleşme masası olduğunu belirten Kafkas, “Hak toplu sözleşmede alınır. Sağlık-Sen ise bu konuda her zaman başarılı ve önde sendika olmuştur. Biz her zaman gücümüzün yettiği kadar sağlık çalışanlarının yanındayız” dedi.

Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Agah Kafkas ise konuşmasında, taleplere yönelik değerlendirmelerde bulundu. Fiili hizmet süresi zammının sağlık çalışanlarının hakkı olduğunu söyleyen Kafkas, bu konuda ellerinden gelen her desteği vereceklerini ve bu hakkın elde edilmesi için yapılan mücadeleyi destekleyeceklerini kaydetti.

KAÇAR: SAĞLIK-SEN İLKLERİN SENDİKASI

Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili, Ak Parti Teşkilat Başkan Yardımcısı Mahmut Kaçar da konuşmasında, Sağlık-Sen’in Türkiye’de ilklerin sendikası olduğunu, sendikacılığın ideolojik kaygılarla yapıldığı ortamda insan hakları, bireysel özgürlükleri, özelde çalışan genelde bütün insanların sıkıntılarını dert edinen bir sendika olduğunu dile getirdi.

Sağlık-Sen’in yetkili olmasından sonra bir çok önemli kazanıma imza attığını belirten Kaçar, “Dava şuurunuzile 2009 yılında Sağlık-Sen yetkili sendika oldu ve çok önemli kazananımlar elde edildi. Ben inanıyorum Sağlık-Sen son derece önemli kazanımlar elde etmeye devam edecek. Bizler çok önemli bir coğrafyada yaşıyoruz. Bu nedenle Anadolu’da güçlü olmak zorundasınız. Ancak güçlü olanlar insanlık geleceği için önemli kararlar almıştır. Bütün insanlık alemine, adalet, insan hakları konusunda herkese ders veren bir medeniyet olmuştur. Bizler büyük bir medeniyetin çocuklarıyız. Bizim için bugün Adanalı, Ankaralı olmak neyse, Osmanlı zamanında Halepli, Kosovalı, Şamlı olmak da aynı şeydir.” şeklinde konuştu.

Konuşmasında taşeron çalışanlarla ilgili de açıklama yapan Kaçar, “TBMM’de AK Parti grubu adına bir konuşma yaptım. Aldıkları ücret kıdem tazminatı ile ilgilide yasal çalışma tamamlandı ve Başbakanlık’a gönderildi. En kısa sürede TBMM’ye gelmesini bekliyoruz. Emek sömürüsüne dönüşen taşeronluk konusuda çözüm bulacak.” dedi.

Konuşmalardan sonra, Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, günün anısına Ahmet Gündoğdu, Agah Kafkas ve Mahmut Kaçar’a hediye takdim etti. Sağlık-Sen’in Türkiye Buluşması’na Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul ve Enerji Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Cemil Şentürk, Memur-Sen Antalya İl Temsilcisi Süleyman Gökçen de katıldı.


FOTO GALERİ

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo