Emek Hırsızına ‘Emek Hırsızı’ Demek Suç Değil

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş’in, ‘emek hırsızlığı yapılıyor’ sözünü yargıya taşıyan Türk Sağlık-Sen’e yargıdan tokat gibi cevap geldi. Söke 2. Ağır Ceza Mahkemesi, konuşmanın eleştiri hakkı sınırları içinde kaldığı, şahsa değil eyleme yönelik nitelendirmelerde bulunduğu gerekçesiyle, müştekiye yönelik hakaret ve iftira suçlarının oluşmadığına karar verdi.

Yetkili oldukları dönemde kazanım elde edemeyen ve sağlık çalışanlarının sorunlarını çözemeyen malum sendika, Sağlık-Sen’in yetkili olduktan sonra elde ettiği kazanımlara ortak olmaya çalışmış, kendi kazanımı olarak göstermeye kalkmıştı.

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş de, Sağlık-Sen Aydın Şubesi’nin düzenlediği il divan toplantısında yaptığı konuşmada, “Geçen 7 yılda yetkili olan Türk Sağlık-Sen’in bir tek kazanım dahi elde edemediğini görüyoruz. Ancak bizim sizlerle birlikte verdiğimiz mücadele sonucu elde ettiğimiz kazanımlardan nemalanmaya çalışıyorlar. Birileri emek hırsızlığı yapıyor. Bunun için kazanımlarımızı sahada çok iyi anlatmamız gerekiyor.” şeklinde konuşmuştu.

Yaptıkları emek hırsızlığının dile getirilmesinden rahatsız olan ve gocunanlar, bu iddialarla kendilerine hakaret edildiği ve iftira atıldığını iddia ederek suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunu inceleyen Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı, kovuşturmaya gerek olmadığına karar verdi. Bu karara itiraz eden malum sendikaya, Söke 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nden de tokat gibi cevap geldi. Mahkeme, Cumhuriyet Savcılığı’nın da itirazın reddi yönünde yazılı görüş bildirdiğini belirterek, konuşmanın eleştiri hakkı sınırları içerisinde kaldığına hükmetti.

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo