Mücadelemizde Bir Zafere Daha Çok Yakınız

ile ilgili Sağlık-Sen’in girişimleri meyvelerini vermeye başladı. 2006 yılı toplu görüşmelerinde memurların haklarını masada bırakmayarak, sonuna kadar savunan Memur-Sen ile Hükümet arasında imzalanan mutabakat metninde de yer alan sözleşmeli personelin sendikalara üyelik yolunun açılması için başlatmış olduğumuz mücadelede ilk olarak Ankara 2. İş Mahkemesi olumlu karar vermiş ve 4/b sözleşmeli personelinin sendikalara üye olabileceklerini kaydetmişti. Bir yandan hukuki süreç devam ederken bir yandan da Sağlık-Sen yetkili mercilere idari müracaatlarda bulunmuş ve kamuoyunun gündemine taşıyarak sorunun unutulmasını engellemiş ve çözüm için önemli katkıda bulunmuştur. Konuyla ilgili olarak daha önce de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu’nun sözleşmeli personelin sendikalara üye olabilmeleri için yasal hazırlık yapıldığını kamuoyuyla paylaşmıştık. 
En nihayetinde konu Meclis gündemine gelmiş ve 4/b statüsündeki sözleşmeli personelin sendikalara üye olabilmeleri için gerekli yasal düzenleme için harekete geçilmiştir. Mart ayının 3. haftası TBMM’de görüşülecek olan taslak metin Meclis Genel Kurul’unda kabul edildikten sonra Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in onayına sunulacaktır. Söz konusu yasa değişikliği ile sözleşmeli personelin sendikalara üye olabilmelerinin yolu açılmış olacaktır. 
Sağlık-Sen olarak konuyla ilgili çalışmalarımıza Dergimizin Kasım-Aralık sayısında yer vermiştik. Sağlık Bakanlığı’na yaptığımız idari müracaatta; Becayiş hakkı, askerlik ve doğum sonrası dönüşlerde tekrar göreve başlamanın önünün açılması gerektiğini vurgulamıştık. Belirttiğimiz konularla ilgili çalışma Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılmış olup, Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı nezdinde çalışmalar devam etmektedir. Sözleşmeli personel için hayati önem arz eden bu üç konu ile ilgili çalışmaların olumlu netice vereceğini umut ediyoruz. 
Sağlık-Sen olarak gelişmeleri yakından takip edeceğimizi belirtir, tüm sözleşmeli personele hayırlı olmasını dileriz.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo