Banka Promosyonlarının Tamamı Çalışanlara Bir Defada Ödensin

 

 Sağlık Bakanlığı önünde yapılan ve çok sayıda sağlık çalışanının iştirak ettiği açıklamayı Sağlık-Sen Genel Sekreteri Hüsnü Kaymaz yaptı.

Sağlık-Sen Genel Sekreteri Hüsnü Kaymaz tarafından Sağlık Bakanlığı önünde yapılan kitlesel basın açıklamasının tam metni:

BANKA PROMOSYONLARI ÇALIŞANLARIN HAKKIDIR

Sağlık-Sen, Memur-Sen ve bağlı sendikaların değerli başkan ve yönetim kurulu üyeleri
Değerli Sağlık ve sosyal hizmet çalışanları
Basınımızın güzide temsilcileri

Banka Promosyonları çalışanların emek ve ücretlerinden kaynaklı bir hak olduğu için mutlaka çalışanlara dağıtılması gerektiğini sürekli olarak vurgulaya geldik. Bu anlamda 2006 yılında Memur-Sen ile Hükümet arasında imzalanan mutabakat metninde banka promosyonlarının çalışanlara dağıtılmasını karar altına aldık. Memur-Sen ve Sağlık-Sen olarak mutabakata varılan bu konuda verdiğimiz mücadele 20 Temmuz 2007 tarihli Başbakanlık genelgesiyle hayata geçirildi.

Maaş ödemeleri, bankalar için 'ballı mevduat' olarak bilinmektedir. Böylece, bir aylık mevduat için müşterilerine faiz ödeyen bankalar, memur maaşlarıyla maliyetsiz kaynak imkanına kavuşuyor. Maaşlar ödenmeden1-2 gün önce bankadaki hesaba geçiriliyor. Banka çalışan adına yatırılan maaşı bu süre içinde değerlendirme imkanı buluyor. Çalışanların maaşından çekmediği kısım ise bankanın ileri günlerdeki ek kaynağı oluyor. Ayrıca maaş hesabı bulunan müşteriler bankacılık işlemlerini da aynı bankadan yapınca bankaya komisyon geliri sağlıyor. Buna ek olarak, maaş hesabı bulunanlara verilen kredi kartları, bankalar için karlı bir müşteri portföyü oluşturuyor. Bütün bunları elbette ki sizler de iyi biliyorsunuz ancak ben bir kez daha bankalarla yapılacak anlaşmalara dikkat çekmek için sizlerle bunu paylaşıyorum.

Basınımızın değerli çalışanları!!!

Bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı 2008 yılı için başta Personel Genel Müdürlüğü, Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Refik Saydam Hıfzısıhha Merkezi Başkanlığı, İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı gibi 30?a yakın birimde bankalarla promosyon anlaşması yapacaktır. Sağlık-Sen olarak, çalışanların haklarından yani ücretlerinden kaynaklı bu promosyonların tamamının çalışanlara dağıtılması gerektiğini ve bankalarla yapılan anlaşmalarda da çalışanların haklarının sonuna kadar korunmasını, bankalarla çok iyi bir pazarlık yaparak promosyon miktarlarının 1.000 YTL?nin altına düşürülmemesi gerektiğini vurguluyoruz. Ayrıca bu anlaşmalarda banka promosyonlarının çalışanlara zamanında ve bir defada ödenmesini istiyoruz. Bu konuyla ilgili yazılı talebimiz bugün Sağlık Bakanlığı?na verilecektir.

Yapılan anlaşmalar şeffaf, hesap verilebilir bir ortamda yapılmalı ve kapalı kapılar ardında yapılmamalıdır. Çok zor şartlar altında ve 24 saat gece gündüz mesaisi olmadan çalışan sağlık çalışanlarının promosyonlar hakkıdır.

Memur-Sen ile hükümet arasında imzalanan 2006 yılı toplu görüşmeleri mutabakat metni ile bankalar artık müdürlerin makam odalarının tefrişatını yapmayacak, makam aracı tahsis etmeyeceklerdir. Memurun hakkı memura verilecektir. Sağlık-Sen olarak sağlık çalışanlarının hakkını kimsenin almasına izin vermeyeceğiz. Promosyonlar sağlık çalışanlarının hakkıdır.

Sağlık-Sen tarafından Sağlık Bakanlığı önünde yapılan kitlesel basın açıklamasına: Sağlık-Sen Genel Mali Sekreteri Yaşar Başaran, Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Ahmet Tepe, Sağlık-Sen Bakanlık Şube ve Ankara Şube yönetim kurulu üyeleri, Memur-Sen Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Sekreteri Adnan Şenol, Memur-Sen Genel Eğitim Sekreteri Süleyman Bahadır, Bem-Bir-Sen Genel Teşkilat Sekreteri Medeni Sevinç, Bem-Bir-Sen Genel Eğitim ve Mevzuat Sekreteri Recai Karslı, Birlik Haber-Sen Genel Başkanı Hüsamettin Şanal, Birlik Haber-Sen Genel Teşkilat Sekreteri Şaban Kavuk, Birlik Haber-Sen Genel Basın-Yayın Sekreteri Ahmet Cenkhan Durak, Ankara Şube Başkanı Ayhan Çevik, Memur-Sen Basın Danışmanı Nagehan Özdemir, Memur-Sen Genel Başkan Danışmanı Ömer Özay, Eğitim-Bir-Sen Başkan Danışmanı Şahin Ali Şen, Bem-Bir-Sen Basın Danışmanı Hamit Seven iştirak etti.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo