Sağlık Ve Sosyal Hizmet Çalışanlarıyla İftarda Bir Araya Geldik

 

Türkiye Kömür İşletmeleri Eğitim Tesislerinde gerçekleştirilen ve yaklaşık 500 kişinin katıldığı programda bir konuşma yapan Genel Başkan Dr. Ahmet Aksu, ?Türkiye?de sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının örgütlendiği en büyük memur sendikalarından Sağlık-Sen olarak, kurulduğumuz günden bu yana etkili ve ilkeli bir sendikacılık anlayışıyla hareket ediyoruz. Türk sendikal hayatına ücret değil, hizmet sendikacılığı anlayışını kazandıran Sağlık-Sen, bu anlayıştan hareket ederek bir sivil toplum örgütü olarak da çalışmalarını aralıksız sürdürmektedir? dedi.

Çalışma hayatı ile ilgili konulara da değinen Genel Başkan Dr. Aksu, ?60. Hükümet Programında memurlara toplu sözleşme ve grev hakkının verilmesine yönelik bir çalışmanın olması Sağlık-Sen camiası olarak bizim beklentilerimiz arasındaydı. Memurlara iş güvenceli kamu yönetim reformunun hayata geçirilmesi, grevli toplu sözleşme hakkının verilmesi, memurlara yönelik siyaset yasağının kaldırılması ve yine çalışma hayatının en büyük sorunlarından biri olan kayıt dışı ekonominin kayıt altına alınmasını bekliyoruz? şeklinde konuştu.

Anayasa değişikliği ile ilgili gelişmeleri ibretle ve teessüfle izlediğini dile getiren Genel Başkan Dr. Ahmet Aksu, şunları kaydetti: ?1982 Askeri darbe anayasasının artık çağın gereksinimlerini karşılamaktan çok uzak olduğu hemen her kesimin üzerinde mutabık kaldığı bir konudur. Gerçekler böyle iken anayasa değişikliğini sadece başörtüsüne özgürlük şeklinde algılayanları veya öyle lanse edenleri de şiddetle kınıyorum. Din ve vicdan hürriyeti ile eğitim ve çalışma hakkı bir insanın en temel ve vazgeçilmez haklarındandır. Hangi sebeple olursa olsun bir insanın başörtüsü sebebiyle eğitim ve çalışma hakkının gasp edilmesine göz yumanları da sizlerin ve tarihin huzurunda lanetliyorum. Bu konuda çözüm üretmesi gereken hükümeti sonuna kadar destekliyorum.?

Hükümet tarafından atılan, anayasa değişikliği cesur adımını takdirle karşıladığını ifade eden Dr. Ahmet Aksu, ?Ancak özellikle çalışma hayatını ilgilendiren konularda sendikalar, meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerine çalışma komisyonunda yer verilmemesini demokrasi kültürü ile bağdaşlaştıramıyorum. Bu anlamda Memur-Sen konuyla ilgili üniversite hocaları ile hukuk adamlarından oluşan bir kurulla Anayasa değişikliği paketini mercek altına almıştır. Bu konuyla ilgili gelişmeleri tüm kamuoyuyla paylaşacağız? dedi.

Sağlık-Sen Genel Başkanı Dr. Ahmet Aksu, konuşmasını şöyle tamamladı: ?Sorunların birikerek bir yumak haline geldiği bu çağda; insanlık bu güzel günlerin, bu güzel saatlerin, bu coşkulu ve samimi anların heyecanı ile bir kez daha yeniden dirilmenin ve var olmanın tadına varmıştır. Bu anın ebedi olması temennisiyle bir kez daha sizi şahsım ve Sendikam adına selamlar hayırlı ramazanlar dilerim.?

Sağlık-Sen tarafından organize edilen geleneksel iftar yemeğine, Memur-Sen ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Dr. Ahmet Aksu ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Memur-Sen?e bağlı sendikaların başkan ve yönetim kurulu üyeleri, Sağlık Bakanlığı ve SHÇEK bürokratları ve siyasiler ile çok basın mensubu iştirak etti.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo